astma ja koira

onko kellään tietoa oliko olemassa koirarotua jonka astmaatikko voisi ottaa
8510
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

...ja tuhannennen kerran: Sellaista koiraa EI OLE OLEMASSAKAAN, sanoi kuka mitä tahansa, että äidin serkun kaiman työkaverille ei joku rotu aiheuta oireita...

Ei kannata leikkiä omalla terveydellään ja koiran hyvinvoinnin kustannuksella. Koira kärsii loppupelissä eikä ymmärrä miksi se joutui lähtemään pois kotoaan.

Valitettavasti näin on. Allergisille ja astmaatikoille EI KOIRAA. Järki käteen ja itsekkyys huus hemmettiin.

Äänestä

meillä 2 snautseria ja miehellä astma ei oo haitannu

Äänestä
  • minulla on koira vaikka astma ja allargia onkin!meillä on villakoira ja villakoiran karvahan ei lähde muulla tavalla kuin leikkaamalla,mutta ainahan koirissa on se hilse joka eniten allergiseen ja astmaatikkoon vaikuttaa!!!Minula on kuitenkin niin lievä astma ja koira allergia,että koiran pito on mahdollinen,mutta nämä ovat hankalia ja useampaan mietittäviä asioita!!!!Ja jos sinulla on pahakin koira-allergia niin suosittelen,että et hanki koiraa....niin kauhealta kuin se kuullostaakin.

    Äänestä

Tätä juuri tarkoitin. Nyt on jo kaksi vastausta siihen malliin, että astmasta viis, tämä rotu kyllä...

Surullista. Kaikin puolin.

Rodusta riippumatta on ikävä lukea lehti-ilmoituksia "annetaan pois allergian vuoksi..."

Äänestä
  • Paitsi, että on vaarallista leikkiä omalla terveydellään, on julmaa ja itsekästä koiralle eroittaa se laumastaan juuri kun se on siihen tottunut ja yrittää totuttaa uuteen perheeseen.
    Ja niinhän niitä ongelmakoiria saattaa syntyä.

    Koiria ei saa ottaa vain itsekkäistä syistä.

    Aina pienin väliajoin joku, joka ei viitsi lukea aikaisempia kirjoituksia kysyy tätä samaa ja vastausketju kulkee aina samalla tavalla.

    Aina on niitä "Ota villakoira, ei tuu mitään oireita mun serkulle" kirjoituksia ja kieltoja, että esim. allergisoihan sylkikin. Aina sama juttu. Tylsää..

    Äänestä

Vaan myös koiran sylki aiheuttaa myös allergisia oireita. Minä sain joskus allergisen reaktion käteen kun koira nuolaisi ohi mennen..

Äänestä

Hei olen astmaatikkko ja alleginen.meillä on sekarotuinen koira ja kaksi kissaa.Välillä on allergia oireita ja välillä ei!Mutta eläimet kuuluvat elämääni ja niistä en loupuisi missään tilanteessa.ne ovat perheenjäseniä ,eihän omia lapsiakaan anneta pois.tämä on vain minun mielipiteeni ja minun terveyteni!jokainen tehköön itse päätösensä.

Äänestä

Jos mahdollista niin kannattaa käydä jonkun tutun luona viikon vierailulla. Jos sillä on koira joka kuulemma "ei aiheuta mitään".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miklo kirjoitti:

onko kellään tietoa oliko olemassa koirarotua jonka astmaatikko voisi ottaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu