kiusaaminen

becco

Miksi steinerkoulussa ei haluta puuttua kiusaamiseen?
Ei opettaja, rehtori, ei kouluterveydenhoitaja?
Kiusattu joutuu lähtemään, kiusaajat jäävät vaille sanktioita. Ikäänkuin kiusaaminen olisi hyväkystty luonnonlaki? Kasvatusmalli?
Vaikka kysymyksessä on vakavaa henkistä sekä fyysistä väkivaltaa.
Kukaan ei halua puuttua asiaan.

5

647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karppikala

      Näin se menee. KOkemusta on!
      Olisikohan steinerkoulu jotenkin ajastaan jäljessä?
      Ehkä heidän "kirjoituksissaan" lukee jotenkin näin: jos oppilailla tulee ongelmia keskenään, älä puutu liiaksi, yritä ohjata oikeaan suuntaan jos lapsi ei ymmärrä asiaa ei ole sinun tehtäväsi enää tehdä mitään, anna karman vaikuttaa, kaikki tapahtuu niinkuin on tarkoitettu. Sielut vain kamppailevat keskenäisiä vanhoja tilejään selviksi.

      Kun kuvittelet itsesi kauemmaksi aikaan jolloin ei ollut lakeja fyysisestä ja henkisestä väkivallasta - - - - - juuri sitähän se on!!!!!!

      Kaikkea tapahtuu - eikä se ole meidän käsissämme, ajattelevat steinerkoulun opettajat?
      Näin olen kokenut steinerkoulun aktiivisuuden kiusaamiseen, väkivaltaan ja häiriökäyttäytymiseen. Voidaan esittää kiinnostunutta ja aktiivista, mutta todellisuudessa mitään ei tapahdu!!!!!!

    • Entinen oppilas

      Steinerkoulussa katsottiin aivan liikaa läpi kiusaamista, eikä siihen puututtu. Edes fyysiseen väkivaltaan ei puututtu asian vaatimalla tavalla. Steinerin okkultistiset opit siitä, miten vanhojen sielujen välisiin ristiriitoihin ei saa puuttua olivat steinerkoulussa arkipäivää. Erityisluokkia ei ollut, mutta sen sijaan tavallisesta koulusta siirtyi erityisluokalle joutumassa olevia lapsia sekoittamaan pakkaa entisestään. Oppilaissa oli paljon ns. häirikkömateriaalia, jota sitten hoidettiin eurytmialla ja muilla uskomushoidoilla.

      En voi suositella steinerkoulua kenellekään, enkä epäröi myöntää, että steinerkoulu oli todellinen pettymys.

    • ExSteiner

      Ne väittävät. Muiden (opettajien)ei kuulemma pitäisi sekaantua liiemmin kiusaamiseen, sillä kokemukset lasten entissistä elämistä korjaavat vain kesken jääneitä juttujaan... Jos luet vähän enemmän näitä juttuja (tälläkin palstalla) tulet törmäämään tähän.
      Itse en kylläkään hyväksy sellaista alkuunkaan, vaan se on peteltyä vastuun pakenemista, jolle ei modernissa yhteiskunnassa löydy sijaa.

    • Steinerlaisten äiti

      Olen ollut tyytyväinen kouluun, jossa lapseni ovat. Myös kiusaamiset hoidettiin hyvin usean vuoden ajan. Oma lapsenikin joutui usein puhutteluun, johon osallistui opettajan lisäksi myös kiusattu ja molempien lasten vanhemmat. Joka kerran keskustelu auttoi, eikä samojen kanssa enää ollut kädenvääntöä. Muutama tällainen keskustelu ja lapseni ei enää edes moisiin tilanteisiin joutunut.
      Sitten luokalle tuli uusi oppilas, joka oli erotettu erittäin sopimattoman käytöksen vuoksi edellisestä koulusta ja oli muutenkin mieleltään sairas. Ottipa sitten lapseni silmätikukseen ja se alkoi vaikuttaa lapseni koulunkäyntiin. Asiasta keskustelin opettajan kanssa tuloksetta ja lopulta suositeltiin, että lapseni vaihtaisi koulua.
      Ensi syksynä sitten näkee, miten asiat alkaa sujua. Ellei tämä uusin oppilas sitten lopulta kohdista väkivaltaista käytöstään muihinkin, kuin oppilaisiin ja saa kenkää myös tuosta koulusta. Melkeinpä toivon sitä. Raivarit, kuristaminen, lyöminen, räkiminen, huonekalujen heitteleminen jne. ei riitä erottamiseen ainakaan silloin, jos ne kohdistuvat "vain" luokkatovereihin. Pitäähän tätä väkuvaltaista lasta ymmärtää, kun on sairas ja jo kerran erotettu yhdestä koulusta...! :(

      • kai ex st-vanhempi

        Olen selaillut näitä keskusteluja ja sydämeni pamppailee. Neljäsluokkalaiseni on paljon puhunut koulun vaihdosta. Häntä kiusataan henkisesti... ja sitten kait syyllistetään. Hän "haluaa" vaieta siitä mitä tapahtuu. Kokeista tulee kiitettäviä, mutta kavereita ei tunnu oikein olevan.
        Nyt on kutsuttu koolle palaveri. Muiden jatkuvasta yllytyksestä on suostunut painimaan ja kai voittanut. Ja on siten syypää kaikkeen.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4925
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4730
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      205
      4671
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4541
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3630
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2334
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2118
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1627
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      21
      1281
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      184
      1169
    Aihe