Miksi steinerkoulussa ei haluta puuttua kiusaamiseen?
Ei opettaja, rehtori, ei kouluterveydenhoitaja?
Kiusattu joutuu lähtemään, kiusaajat jäävät vaille sanktioita. Ikäänkuin kiusaaminen olisi hyväkystty luonnonlaki? Kasvatusmalli?
Vaikka kysymyksessä on vakavaa henkistä sekä fyysistä väkivaltaa.
Kukaan ei halua puuttua asiaan.
kiusaaminen
5
718
Vastaukset
- karppikala
Näin se menee. KOkemusta on!
Olisikohan steinerkoulu jotenkin ajastaan jäljessä?
Ehkä heidän "kirjoituksissaan" lukee jotenkin näin: jos oppilailla tulee ongelmia keskenään, älä puutu liiaksi, yritä ohjata oikeaan suuntaan jos lapsi ei ymmärrä asiaa ei ole sinun tehtäväsi enää tehdä mitään, anna karman vaikuttaa, kaikki tapahtuu niinkuin on tarkoitettu. Sielut vain kamppailevat keskenäisiä vanhoja tilejään selviksi.
Kun kuvittelet itsesi kauemmaksi aikaan jolloin ei ollut lakeja fyysisestä ja henkisestä väkivallasta - - - - - juuri sitähän se on!!!!!!
Kaikkea tapahtuu - eikä se ole meidän käsissämme, ajattelevat steinerkoulun opettajat?
Näin olen kokenut steinerkoulun aktiivisuuden kiusaamiseen, väkivaltaan ja häiriökäyttäytymiseen. Voidaan esittää kiinnostunutta ja aktiivista, mutta todellisuudessa mitään ei tapahdu!!!!!! - Entinen oppilas
Steinerkoulussa katsottiin aivan liikaa läpi kiusaamista, eikä siihen puututtu. Edes fyysiseen väkivaltaan ei puututtu asian vaatimalla tavalla. Steinerin okkultistiset opit siitä, miten vanhojen sielujen välisiin ristiriitoihin ei saa puuttua olivat steinerkoulussa arkipäivää. Erityisluokkia ei ollut, mutta sen sijaan tavallisesta koulusta siirtyi erityisluokalle joutumassa olevia lapsia sekoittamaan pakkaa entisestään. Oppilaissa oli paljon ns. häirikkömateriaalia, jota sitten hoidettiin eurytmialla ja muilla uskomushoidoilla.
En voi suositella steinerkoulua kenellekään, enkä epäröi myöntää, että steinerkoulu oli todellinen pettymys. - ExSteiner
Ne väittävät. Muiden (opettajien)ei kuulemma pitäisi sekaantua liiemmin kiusaamiseen, sillä kokemukset lasten entissistä elämistä korjaavat vain kesken jääneitä juttujaan... Jos luet vähän enemmän näitä juttuja (tälläkin palstalla) tulet törmäämään tähän.
Itse en kylläkään hyväksy sellaista alkuunkaan, vaan se on peteltyä vastuun pakenemista, jolle ei modernissa yhteiskunnassa löydy sijaa. - Steinerlaisten äiti
Olen ollut tyytyväinen kouluun, jossa lapseni ovat. Myös kiusaamiset hoidettiin hyvin usean vuoden ajan. Oma lapsenikin joutui usein puhutteluun, johon osallistui opettajan lisäksi myös kiusattu ja molempien lasten vanhemmat. Joka kerran keskustelu auttoi, eikä samojen kanssa enää ollut kädenvääntöä. Muutama tällainen keskustelu ja lapseni ei enää edes moisiin tilanteisiin joutunut.
Sitten luokalle tuli uusi oppilas, joka oli erotettu erittäin sopimattoman käytöksen vuoksi edellisestä koulusta ja oli muutenkin mieleltään sairas. Ottipa sitten lapseni silmätikukseen ja se alkoi vaikuttaa lapseni koulunkäyntiin. Asiasta keskustelin opettajan kanssa tuloksetta ja lopulta suositeltiin, että lapseni vaihtaisi koulua.
Ensi syksynä sitten näkee, miten asiat alkaa sujua. Ellei tämä uusin oppilas sitten lopulta kohdista väkivaltaista käytöstään muihinkin, kuin oppilaisiin ja saa kenkää myös tuosta koulusta. Melkeinpä toivon sitä. Raivarit, kuristaminen, lyöminen, räkiminen, huonekalujen heitteleminen jne. ei riitä erottamiseen ainakaan silloin, jos ne kohdistuvat "vain" luokkatovereihin. Pitäähän tätä väkuvaltaista lasta ymmärtää, kun on sairas ja jo kerran erotettu yhdestä koulusta...! :(- kai ex st-vanhempi
Olen selaillut näitä keskusteluja ja sydämeni pamppailee. Neljäsluokkalaiseni on paljon puhunut koulun vaihdosta. Häntä kiusataan henkisesti... ja sitten kait syyllistetään. Hän "haluaa" vaieta siitä mitä tapahtuu. Kokeista tulee kiitettäviä, mutta kavereita ei tunnu oikein olevan.
Nyt on kutsuttu koolle palaveri. Muiden jatkuvasta yllytyksestä on suostunut painimaan ja kai voittanut. Ja on siten syypää kaikkeen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?372993Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n342228Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari482149Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa791999Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh541726Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr561464Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä151430Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451279Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1051174Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian158896