Mihin RedHatissa määritetään ne palvelut, jotka halutaan käynnistyvän (palvelin) käynnistyksen yhteydessä?
buutissa käynnistyvät palvelut
ei linux asiantuntija
2197
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
tuttu, mutta sysv init on joka paikassa enemmän tai vähemmän samanlainen. /etc/inittab näkee runlevelit (kun tietokone käynnistetään, runleveleitä noustaan pienemmästä suurempaan oletusrunlevelille asti). /etc/init.d hakemistossa on sitten nämä scriptit jotka käynnistävät halutut ohjelmat/palvelut käynnistyksessä. Näitä ei kuitenkaan ajeta suoraan /etc/init.d hakemistosta, vaan jokaiselle runlevelille on oma hakemistonsa /etc/rc.d, josta löytyy symlinkit sitten init.d hakemistoon.
Symlinkki, eli symbolinen linkki (tehdään ln -s komennolla) ei ole tiedosto, vaan se osoittaa tiedostoon ja siinä mielessä käyttäytyy samalla lailla kuin tiedosto. Yksi tiedosto voi olla saatavilla useasta paikasta tällä lailla.
http://www.redhat.com/docs/manuals/enterprise/RHEL-4-Manual/en-US/System_Administration_Guide_/
http://www.redhat.com/docs/manuals/enterprise/RHEL-4-Manual/en-US/System_Administration_Guide_/Controlling_Access_to_Services-RHSERVICESTOOL.html
^-- näytti löytyvän tommottii graafinen kikkare kanssa.
Njoo löysin nyt tuon paikan minne nuo käynnistettävät palvelut on määritetty. Tosin noita rc alkuisia hakemistoja on 6kpl ja jokaisessa on samat sovellukset mitä käynnistetään. Miksi näin?