buutissa käynnistyvät palvelut

Mihin RedHatissa määritetään ne palvelut, jotka halutaan käynnistyvän (palvelin) käynnistyksen yhteydessä?
2197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

tuttu, mutta sysv init on joka paikassa enemmän tai vähemmän samanlainen. /etc/inittab näkee runlevelit (kun tietokone käynnistetään, runleveleitä noustaan pienemmästä suurempaan oletusrunlevelille asti). /etc/init.d hakemistossa on sitten nämä scriptit jotka käynnistävät halutut ohjelmat/palvelut käynnistyksessä. Näitä ei kuitenkaan ajeta suoraan /etc/init.d hakemistosta, vaan jokaiselle runlevelille on oma hakemistonsa /etc/rc.d, josta löytyy symlinkit sitten init.d hakemistoon.

Symlinkki, eli symbolinen linkki (tehdään ln -s komennolla) ei ole tiedosto, vaan se osoittaa tiedostoon ja siinä mielessä käyttäytyy samalla lailla kuin tiedosto. Yksi tiedosto voi olla saatavilla useasta paikasta tällä lailla.

http://www.redhat.com/docs/manuals/enterprise/RHEL-4-Manual/en-US/System_Administration_Guide_/

http://www.redhat.com/docs/manuals/enterprise/RHEL-4-Manual/en-US/System_Administration_Guide_/Controlling_Access_to_Services-RHSERVICESTOOL.html

^-- näytti löytyvän tommottii graafinen kikkare kanssa.

Äänestä
  • Njoo löysin nyt tuon paikan minne nuo käynnistettävät palvelut on määritetty. Tosin noita rc alkuisia hakemistoja on 6kpl ja jokaisessa on samat sovellukset mitä käynnistetään. Miksi näin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei linux asiantuntija kirjoitti:

Mihin RedHatissa määritetään ne palvelut, jotka halutaan käynnistyvän (palvelin) käynnistyksen yhteydessä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu