Hem...tin

Miten te toimitte turkissaroikkujien kanssa? Yhä enemmän on vastaamme tullut koirapuistoissa turkissaroikkujia. Sekä pieniä että isoja koiria. Omistajiensa mielestä heidän roikkujansa leikkii, se on hassu tapa, eivät puutu siihen mitenkään.

Näen, että koirani ei pidä roikkumisesta, mutta fiksuna koirana ei ala ärisemään. Tietysti se sattuu, kun juoksevat ja todellakin KOKOAJAN toinen roikkuu turkissa. Ja ärsyttää suunnattomasti itseänikin, pestä toisen koiran kuolat omani turkista, harjata takkuinen ja mahdollisesti katkeillutkin turkki uudelleen siistiksi.
3562
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kohdalleni ei ole sattunut, että toinen koira roikkuisi pk collieni turkissa. Lenkeillä vastaan tulevat koirat tunnistan yleensä jo kaukaa. Jos vastaan tulee "epämiellyttävä" koira, menen sivuun tai käännyn toiseen suuntaan.

Kyllä meilläpäin yleensä jompi kumpi kysyy "onko tyttö vai poika", "annetaanko haistella".

Yhtään kertaa ei ole tullut taluttajaa, joka antaisi koiransa noin vain tulla toisen luokse. Jos niin kävisi sanoisin varmasti, että eipäs nyt päästetä lähelle.

Äänestä
  • Tuo koskee nimenomaan koirapuistoja mitä edellä kirjoitin, mutta sattuu kyllä satunnaisesti muuallakin.

    Jotkut sentään täälläkin kysyvät saako tulla, mutta ikävä kyllä ihan liian harvat, ehkä noin 1/10, loput vain tulevat ja jopa päästävät koiransa lupaa kysymättä luoksemme. Nytpä mekin olemme aloittaneet tuon sivuun menon, se on vain himskatin rasittavaa kun koiria on jokatoisessa asunnossa.

    Muutamalle olen asiallisesti huomattanut tuosta turkissa roikkumisesta, mutta nyt alkaa keittää oikeasti yli. Suurinosa ei MITENKÄÄN noteeraa koiriensa tehdessä tuota. Tänään viimeksi lähdimme puistosta pois tuon takia. Omistajan mielestä koirat leikkivät "samalla aaltopituudella". On todellakin aaltopituus katsojan silmässä.

    Äänestä

Tuota... Mitä keinoja kellään on puuttua siihen, mitä koirat leikin tiimellyksessä tekee? Ne tuskin kuulee saati tajuaa, jos omistaja rupeaa niitä huudoin kieltämään: "Ei! Irti turkista! Soh!"
Milläpä sitä tosiaan kukaan käy hienosäätämään, miten ne päättää leikkiä?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


turkissaroikkujat! kirjoitti:

Miten te toimitte turkissaroikkujien kanssa? Yhä enemmän on vastaamme tullut koirapuistoissa turkissaroikkujia. Sekä pieniä että isoja koiria. Omistajiensa mielestä heidän roikkujansa leikkii, se on hassu tapa, eivät puutu siihen mitenkään.

Näen, että koirani ei pidä roikkumisesta, mutta fiksuna koirana ei ala ärisemään. Tietysti se sattuu, kun juoksevat ja todellakin KOKOAJAN toinen roikkuu turkissa. Ja ärsyttää suunnattomasti itseänikin, pestä toisen koiran kuolat omani turkista, harjata takkuinen ja mahdollisesti katkeillutkin turkki uudelleen siistiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu