Olemme vaimoni (molemmat 50 ) kanssa menossa Budapestiin maaliskuun alussa vajaaksi viikoksi. Virtual Touristin sivuilta olen huomannut kaksi asiaa, joita varoa; epämääräiset taksit ja julkisen liikenteen lipuntarkastajat. Siispä ensin: Taksia tarvitessamme, onko korrektia pyytää ravintolassa/hotellissa jne. henkilökuntaa tilaamaan taksi? Jos on, mikä on sopiva korvaus? Toiseksi, mistä voimme ostaa useamman päivän lippuja, jotka käyvät niin busseihin, ratikoihin kuin metroonkin? Miten lippuja käytetään, leimataanko ne jossain vai onko ne näyttölippuja?
Sitten vielä; Keleistä riippuen voisimme vuokrata pariksi päiväksi auton maaseudulla kiertelyä varten. Auton noutaisimme mieluiten keskustasta, mutta palauttaisimme lentokentälle lähtöpäivänä. Onko suosituksia? Missä kannattaisi käydä päiväseltään? Emme ole museo/palatsi/raunioihmisiä, vaan haluamme tutustua paikalliseen jokapäiväiseen elämään, tapoihin ja ihmisiin, kamera aina mukana. Olemme kohtuullisen kokeneita matkaajia, emmekä yleensä suunnittele hirveän paljon etukäteen, mutta rajoitetun ajan ja ajankohdan vuoksi etukäteistieto ja -suunnittelu on nyt ehkä tarpeellisempaa.
Vinkkejä ja ohjeita kaivataan
8
1508
Vastaukset
- Fanit
Käykää eläintarhassa! Pääsiäisen aikaan unkarilaiset perheet suosivat sitä ja olihan siellä myös turisteja. Pitkät jonot portilla, mutta hyvin ne vetää. Eikä pääsymaksukaan ollut kallis. Keskustasta kävelymatkan päässä (jos tykkää kävellä)! Olimme 2007 ja 2008.
- NisKiss
Jos vain kelit sallivat. Onko siellä ravintolaa, jossa voisi välillä syödä, jos haluaa viettää pidemmän ajan?
- Fanit
NisKiss kirjoitti:
Jos vain kelit sallivat. Onko siellä ravintolaa, jossa voisi välillä syödä, jos haluaa viettää pidemmän ajan?
Eläintarhassa on muistaakseni parikin ruokaravintolaa, ei pääse nälkä yllättämään. Toinen vinkki olisi jokin Tonavan risteily, vaikkapa iltaristeily, upea Budapest iltavalaituksessa!!
- NisKiss
Fanit kirjoitti:
Eläintarhassa on muistaakseni parikin ruokaravintolaa, ei pääse nälkä yllättämään. Toinen vinkki olisi jokin Tonavan risteily, vaikkapa iltaristeily, upea Budapest iltavalaituksessa!!
järjestävät maaliskuun alussa risteilyjä, tuo olisi mukava ohjelmanumero, ja mielellään sellainen, johon kuuuluisi päivällinen tai illallinen.
NisKiss kirjoitti:
järjestävät maaliskuun alussa risteilyjä, tuo olisi mukava ohjelmanumero, ja mielellään sellainen, johon kuuuluisi päivällinen tai illallinen.
http://legenda.hu/legenda/legenda.main.page
Minusta yllä oleva on paras risteily ohjelma, myös illallinen on mahdollista ;)
Tai jos ei risteily mutta laiva: Vénhajó niminen Pestin rannalla, vanha höyrylaiva, joka ei vain ravintolana mutta myös museona toimii, vaikka ei ole risteily kyseessä, näkyy illalla kaikki: Budan Linna, Ketjusilta...- Etukäteen
opasmonika kirjoitti:
http://legenda.hu/legenda/legenda.main.page
Minusta yllä oleva on paras risteily ohjelma, myös illallinen on mahdollista ;)
Tai jos ei risteily mutta laiva: Vénhajó niminen Pestin rannalla, vanha höyrylaiva, joka ei vain ravintolana mutta myös museona toimii, vaikka ei ole risteily kyseessä, näkyy illalla kaikki: Budan Linna, Ketjusilta...Neuvoista ensikertalaislle. Heinäk alussa lähtisimme ke-lau Budabestiin.
Hotellia katselin Danibus tms.korkea hotelli jossakin kukkulalla, onko tuo hyvä vai mihin kannattaisi varata? Tykkäämme shoppailla ja istua iltaa ravintoiloissa sekä tietenkin katsastaa joitakin tärkeimpiä nähtävyyksiä. Illallis risteily olisi myös varm aika romanttinen?
Taxilla varm lentokentältä menisimme hotelliimme.
Hintatasosta olisi myös mukava tietää, sillä visaa emme ota mukaan.Olemme 40 pariskunta.
1./ http://www.fotaxi.hu/taxi-budapest-eng.php Budapestin vanhin taksifirma
Normaalihinta lentokenttä-keskusta noin 20 euroa.
2. matkaliput: lentokenttä-ulos tuloaulasta ja oikealle: bussi nr 200 joka vie metrolle, siellä on myös lippuautomaatti, mutta muistaakseni viikoksi sopiva lippu ei ole sieltä. Voitte ostaa kaikenlaiset matkaliput ja kortit metroasemilta helposti.
UUTUS: että kelloajat sanotaan kun ostetaan ja esim päivä /3 päivää matkakortti on sen mukaisesti voimassa 24-72 tuntia.
Toinen uutus että VAIN metrolla ja maanalaisella jos vaihdetaan EI uusi lippu.
Kertaliput leimataan, muut matkakortit ei.
Autovuokramot:
http://www.autoglobalrent.hu
http://www.autorent.hu
http://www.yesauto.hu- Anonyymi
Tässä on neuvo Budapestiin matkustaville vieraille Budapest River Cruise -yrityksestä:
"Budapest River Cruise tarjoaa upean tavan tutustua Budapestin kauniisiin maisemiin ja rikkaaseen historiaan. Alukset ovat upeasti sisustettuja ja tarjoavat parhaat näkymät joelle ja kaupunkiin. Varaa retki tästä yrityksestä ja nauti ainutlaatuisesta elämyksestä Budapestin ympäristössä."
https://budapestrivercruise.eu/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3215155Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1101511
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191412Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393