Kuinka saan rasvan pois fleece-kuivaliinoista ja taskuvaippojen sisäpinnoista? Rasva on tukkinut fleecen ja nyt pissa vahingon sattuessa juoksee vaipasta ulos. Olen kokeillut pestä useaan kertaan Fairylla (luin tällaisen neuvon rasvan hävittämiseen toisella keskustelupalstalla), mutta rasva on ja pysyy. Rasva erottuu selkeästi, kun kankaalle valuttaa kylmää vettä. Pyykinpesuaineena olen käyttänyt alle 5 % saippuaa sisältävää pesuainetta, joten sen ei olisi omalta osaltaan pitänyt fleeceä tukkia.
Mikä olisi hyvä neuvo vastaisuuden varalta, jotta fleecet eivät tukkeutuisi? Rasvaa on välillä pakko käyttää, joten mitä laitan tästä lähtien ihon ja vaipan väliin?
Rasva pois
fleecestä
2
398
Vastaukset
- provo......
jos peset fairyllä, fleece tukkiintuu varmasti!
eikohän 90asteen pesu pese viimeistään rasvat pois.- gmiauuh
Nimittäin sitruunafairy... Sitruunahappo on se aine, joka avaa tukkeutuneen fleecen. Ecover delicate-nimisessä pesuaineessa on valmiina tätä ainetta, eli pelkkä normaali peseminen koneessa tällä pitäis saada fleecen aukeemaan. Sopii kaikille vaipoille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979