Mulla on noita virtsatietulehduksen oireita vähän väliä. Lääkärissä en ole käynyt, vaan oireet on menneet aina ohi runsaasti juomalla ja särkylääkkeitä syömällä. Voiskohan olla limakalvojen kuivuus syynä, vaikka olen hiukan alle kolmekymppinen.. en siis vaihdevuosi-ikäinen. Kaksi lasta olen synnyttänyt ja sukupuolitaudeista ei voi myöskään olla kysymys ellei sitten kymmenen vuotta sitten sairastettu kondylooma ole uusinut... Joojoo lääkäriin pitäisi mennä, mutta pelkään kuollakseni jos joku alkaisi virtsateitäni ronkkimaan!
Virtsateiden oireet
ei ole helppoa olla nainen!!!
3248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla samaa vaivaa.. Lääkärit epäili kans et kuivuutta, mutta en itse ole mitään sellaista huomannut (jos sen pystyy ite huomaamaan?) eikä muuttanut oireita mitenkään vaikka aloin "kostuttaa" alapäätäni =) Harmillinen vaiva! Pitäis itekkin lääkäriin taas suunnata jos nää ei lopu..
Elikkä itselläni oli juuri tänä talvena ensimäinen virtsatien tulehdus. Tulehdukset todetan virtsanäytteestä, joten kukaan ei suinkaan ala alapäätäsi sorkkia :) Rohkeasti vaan labrassa käymään, niin asiaankuuluvat lääkkeet määrätään ja vaiva häviää pysyvästi. Ja pitää muistaa juoda paljon vettä, se lievittää oireita, muttei poista niitä! :)
Oletko käynyt papassa tai muuten gynellä? Mäkin sairastelin - tai luulin sairastavani - monta vuotta virtsatietulehduksia ja hoitelin niitä C-vitamiinilla jne., kunnes pari kuukautta sitten papassa lääkäri totes kohdunkaulan tulehduksen ja sain antibiootit. Oireet loppuivat siihen. Syyksi löytyi klamydia, joka mulla oli ollut tietämättäni kai monta vuotta, mutta kohdunkaulan tulehdukseen on monta muutakin syytä. Käy kuitenkin ensin vaikka terveyskeskuksessa virtsakokeessa, ei sen yhteydessä yleensä ronkita mitään, pissataan vain purkkiin. Tsemppiä!