Vai kustantaako mitään ja minkälainen operaatio on jos haluisin avovaimoni lapsen isyyden itselleni?
Paljonko
7
919
Vastaukset
- kulut
ovat tällä hetkellä 72€. Sossun antama adoptioneuvonta on ilmaista, mutta esim. lääkärintodistukset maksavat.
Toinen asia on se, että adoptoida voi vain AVIOpuolisonsa lapsen, ei avopuolison. Teidän pitäisi siis mennä naimisiin ja siitähän tulee (omavalinteisesti) kuluja.
Huoltajuuden saat avovaimosikin lapselle, mutta se on vaikutuksiltaan ja oikeuksiltaan täysin eri asia kuin adoptio.
Kannattaisi ottaa yhteyttä kotikuntasi sossuun, hän hoitaa sekä huoltajuus- että adoptioasioita ja osaa neuvoa teitä parhaiten. ja neuvonta on tosiaan (pakollista) ilmaista.- loppuuko
biologisen isän elatusvelvollisuus jos otan lapsen huoltajuuden?
- tapauksessa
loppuuko kirjoitti:
biologisen isän elatusvelvollisuus jos otan lapsen huoltajuuden?
en tiedä, mutta adoptiossa kylläkin. Samoin perimäoikeus jne. Näinhän ei huoltajuudessa ole. Tosin adoptiota varten tarvitaan myös biologisen isän suostumus.
- sillä
te ette ole aviopari. Jos olisitte naimisissa, kyseessä olisi ns parheensisäinen adoptio, jolloin molemmat voisitte olla lapsen vanhempia yhtäaikaa.
Jos taas nyt naimattomana adoptoit "avovaimosi" lapsen, niin lapsi siirtyy sinun lapseksesi eikä äidillä ole sen jälkeen häneen mitään oikeuksia. Kehotan siis ensin avioitumaan lapsen äidin kanssa ja sitten vasta puuhaamaan adoptiota.
Adoptioon tarvitaan aina myös biologisen isän suostumus, mikäli isä on tiedossa. - siitä, mitä
se oikea isä on asiasta mieltä.
Jos ei anna lupaa niin ei se onnistu mitenkään.- Uskokaa jo
että ap ei voi adoptoida avopuolisonsa lasta, vain aviopuolison lapsen voi adoptoida ns perheensisäisellä adoptiolla. Ap:n pitää ensin mennä naimisiin lapsen äidin kansssa.
Jos taas adoptio tehdään, kun ap ja lapsen äiti eivät ole naimisissa, lapsen vanhemmat, myös äiti, menettävät kaikki oikeutensa tuohon lapseen ja ap:sta tulee lapsen isä ja samalla ainoa vanhempi. Sekö muka on tavoitteena, että lapsi menettää adoptiossa äitinsä biologisen isänsä lisäksi ja saa uuden yksinhuoltaja isän?
- tiedustella
asiasta oman asuinkunnan sosiaalitoimesta, josta ohjaavat adoptioneuvontaan jne. Hyödyllistä tietoa adoptiosta saa myös mm. lastensuojelun keskusliiton sivuilta http://www.lskl.fi/showPage.php?page_id=44
Käsittääkseni adoptio todella vaatii naimisissaoloa myös perheensisäisessä adoptiossa.
Asia kannattaa harkita tarkkaan, adoptiolla tarkoitetaan lapseksi ottamista, sitä ei voi peruuttaa ja sen myötä lapsen ja biologisen vanhemman (isän) oikeudet ja velvollisuudet toisiinsa lakkaavat. Adoption jälkeen, mahdollisen eron sattuessa on adoptioisä lapsesta elatusvelvollinen!
Myöntymys adoptioon tarvitaan lapsen biologiselta isältä mikäli isyys on vahvistettu, riippumatta huoltajuussuhteesta. Poikkeuksena "painavat perusteet" adoptiolle, mitä sitten tarkoittavatkaan.
Mikäli lapsi on yli 12-vuotias, myös häneltä tulee kysyä suostumus.
Tsemppiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle192620Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671669Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A71627Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1121590Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.471513Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell911444Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681356Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001214Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311137En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521096