Paljonko

Kustantaa..

Vai kustantaako mitään ja minkälainen operaatio on jos haluisin avovaimoni lapsen isyyden itselleni?

7

891

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kulut

      ovat tällä hetkellä 72€. Sossun antama adoptioneuvonta on ilmaista, mutta esim. lääkärintodistukset maksavat.

      Toinen asia on se, että adoptoida voi vain AVIOpuolisonsa lapsen, ei avopuolison. Teidän pitäisi siis mennä naimisiin ja siitähän tulee (omavalinteisesti) kuluja.

      Huoltajuuden saat avovaimosikin lapselle, mutta se on vaikutuksiltaan ja oikeuksiltaan täysin eri asia kuin adoptio.

      Kannattaisi ottaa yhteyttä kotikuntasi sossuun, hän hoitaa sekä huoltajuus- että adoptioasioita ja osaa neuvoa teitä parhaiten. ja neuvonta on tosiaan (pakollista) ilmaista.

      • loppuuko

        biologisen isän elatusvelvollisuus jos otan lapsen huoltajuuden?


      • tapauksessa
        loppuuko kirjoitti:

        biologisen isän elatusvelvollisuus jos otan lapsen huoltajuuden?

        en tiedä, mutta adoptiossa kylläkin. Samoin perimäoikeus jne. Näinhän ei huoltajuudessa ole. Tosin adoptiota varten tarvitaan myös biologisen isän suostumus.


    • sillä

      te ette ole aviopari. Jos olisitte naimisissa, kyseessä olisi ns parheensisäinen adoptio, jolloin molemmat voisitte olla lapsen vanhempia yhtäaikaa.

      Jos taas nyt naimattomana adoptoit "avovaimosi" lapsen, niin lapsi siirtyy sinun lapseksesi eikä äidillä ole sen jälkeen häneen mitään oikeuksia. Kehotan siis ensin avioitumaan lapsen äidin kanssa ja sitten vasta puuhaamaan adoptiota.

      Adoptioon tarvitaan aina myös biologisen isän suostumus, mikäli isä on tiedossa.

    • siitä, mitä

      se oikea isä on asiasta mieltä.
      Jos ei anna lupaa niin ei se onnistu mitenkään.

      • Uskokaa jo

        että ap ei voi adoptoida avopuolisonsa lasta, vain aviopuolison lapsen voi adoptoida ns perheensisäisellä adoptiolla. Ap:n pitää ensin mennä naimisiin lapsen äidin kansssa.

        Jos taas adoptio tehdään, kun ap ja lapsen äiti eivät ole naimisissa, lapsen vanhemmat, myös äiti, menettävät kaikki oikeutensa tuohon lapseen ja ap:sta tulee lapsen isä ja samalla ainoa vanhempi. Sekö muka on tavoitteena, että lapsi menettää adoptiossa äitinsä biologisen isänsä lisäksi ja saa uuden yksinhuoltaja isän?


    • tiedustella

      asiasta oman asuinkunnan sosiaalitoimesta, josta ohjaavat adoptioneuvontaan jne. Hyödyllistä tietoa adoptiosta saa myös mm. lastensuojelun keskusliiton sivuilta http://www.lskl.fi/showPage.php?page_id=44

      Käsittääkseni adoptio todella vaatii naimisissaoloa myös perheensisäisessä adoptiossa.

      Asia kannattaa harkita tarkkaan, adoptiolla tarkoitetaan lapseksi ottamista, sitä ei voi peruuttaa ja sen myötä lapsen ja biologisen vanhemman (isän) oikeudet ja velvollisuudet toisiinsa lakkaavat. Adoption jälkeen, mahdollisen eron sattuessa on adoptioisä lapsesta elatusvelvollinen!

      Myöntymys adoptioon tarvitaan lapsen biologiselta isältä mikäli isyys on vahvistettu, riippumatta huoltajuussuhteesta. Poikkeuksena "painavat perusteet" adoptiolle, mitä sitten tarkoittavatkaan.

      Mikäli lapsi on yli 12-vuotias, myös häneltä tulee kysyä suostumus.

      Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      47
      4481
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      18
      4469
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      62
      3507
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3493
    5. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      89
      3338
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      3287
    7. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      166
      2876
    8. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      2550
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2479
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      19
      2077
    Aihe