OIKEASTI halpoja lentoja??

anzguh

Onko kyseessä vaan jotain urbaanilegendoja, kun kaverit on lentäneet eurolla saksasta suomeen tai päinvastoin? Tai edes parilla kympillä? Mistä näitä oikein revitään?

Olen menossa Berliiniin n. kuukuauden päästä, mutta kaikki "halpalennot" on satasen luokkaa, pelkkä meno siis. Onko vinkkejä mistä kannattaisi varata lento, kun Helsinki-Berliini välillä niitä luulisi olevan enemmänkin, ja lisäksi pystyn aika hyvin joustamaan lähtöpäivästä?

12

2725

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sivuilla

      Tampereelta pääsee Ryanairilla halvalla, me kävimme Lontoossa 52 euroa veroineen edestakaisin :)

    • AAAAAAHALPAAA

      www.edreams.com Lontooseen lento (catwick) abööt 30-40€. lennot catwickista eteenpäin saat 4x halvemmalla kun suomesta. Pieni vaiva suuri säästö. Esim jos matkustaa jenkkeihin tai muualle pitemmälle, säästää kuukauden ruokarahat. etc plääplää. Siitä vaan etsimää

    • huomenna!

      Huomenna tulee taas myyntiin lentoja Saksan Bremeniin 75%:lla alennuksella (Ryanair, maalis-huuhtikuulle), todennäk. kokonaishintaan 10 euroa tai alle. Bremenista voi päästä halvalla Hampuriin tai edullisesti junalla Berliiniin. Kokeile vaikka näin.

    • eurolla!!

      Me päästiin jouluna toiseen suuntaan eurolla Air Berlinillä.. Mä olin ihan varma että joku vika netissä (syyskuussa varasin) on kun matkan hinta oli niin halpa, tarkistin vielä uudelleen ja totta se oli; 50 euroa edes-takaisin suorana ja siinä oli jo kaikki polttoainekulut ym..
      Mä olin käynyt niitä aina silloin tällöin bongaamassa, mutta silloin satuin just oikeaan aikaan sinne sivustolle. Mähän varasin sen reissun heti! ja oli muuten ihan hyvä lentoyhtiö tuo Air Berlin..
      Kai niitä lentoja täytyy katella paljon etukäteen niin voi saada tuohon hintaan.. tuossa oli joku suositellut Tampere-Bremen lentoa ryairllä.. Mutta niihin täytyy aina muistaa laskea hintaa se lisä joka tulee sitten Bremen-Berliini välistä ja onko Tampereelle pitempi/vaikeampi mennä kuin Hesan kentälle?? Niihin voi mennä yllätävästi aikaa ja kuluja, jotka mahdollisesti olisi kuittaantunut suoralla lennolla joka maksaa pari kymppiä enemmän.. Mutta hauskaa matkaa Berliiniin, se on todellakin menemisen arvoinen kaupunki.. =)

      • enemmän

        Helsinkiin meno maksaa minulle paljon enemmän kuin lähempänä olevalle Tampereen kentälle. Ihmettelen vain kun joku tamperelainen kertoo lentäneensä Vantaalta vaikka olisi tarjolla paljon edullisempia lentoja kotikentältä, sitä ei aina muisteta.

        Se joka suositteli Bremenin lennot arvasi väärin. Tänään ne maksaa alk. 21 euroa / suunta. On kuitenkin tarjolla Riika kokonaishintaan vajaat 4 euroa (norm. 15). Ohimennen vain.


      • veloitetaanko matkatavaroista

        Berliiniin valitettavasti ei löydy matkoja yhtä halvalla kuin muualle Saksaan - tai varattava kohtuuttoman varhain.
        Muistakaa aina laskea matkatavaroiden hinnat - esim. näin Ryanair ei aina niin halpa.
        Itse haluan myös laatua. Käytän Lufthansan tarjouksia. Esim. kävimme juuri Munchenissä 98 euroa - ruoka, juomaa niin paljon haluaa, matkatavarat ja loistava palvelu tähän hintaan.
        Lufthansallakin osa tarjouksista saattaa toimia niin että ovat vain tietyn osan päivästä näkyvillä - ei vilkkaimpana myyntiaikana.Eli hintoja kannattaa seurailla tiiviisti.Sama koskee useita hotelliketjuja - tuli Pariisin osalta säästettyä mukava summa varatessani oikeaan vuorokauden aikaan.


    • anzguh

      Tosiaankin, Bremeniin näyttäis Ryanairilla pääsevän parilla kympillä! Laskeskelin kuitenkin, että junalla sieltä vielä Berliiniin, niin loppujen lopuksi saa maksaa matkasta enemmän :P

      Mutta mitenkäs nuo äkkilähdöt? En oo koskaan henk.koht. mennyt, eli miten niiden kans käytännössä toimitaan? Mennäänkö kentälle palloileen ja ahdisteleen jotain virkailijaa, vai näkyykö peruutuspaikkoja suoraan netissä tms.? :)

      • miten laskee

        > Laskeskelin kuitenkin, että junalla sieltä vielä Berliiniin, niin loppujen lopuksi saa maksaa matkasta enemmän

        Me matkustetaan Bremenistä Berliniin ns. Schönes Wochenende junalipulla. Meitä on neljä, mutta saa sillä matkustaa jopa viisi. Se maksaa 37 euroa, voimassa on yli 24 tuntia. Junamatkan hinnaksi tulee alle 10 euroa matkustajaa kohti.


      • rantalomille

        Mä olen ainakin ymmärtänyt että nuo äkkilähdöt on pääasiassa rantalomille ym, ei reittilennoille.. Mutta en ole varma. Ainakin matkatoimistojen sivuilla olevat äkkilähdöt on lähinnä lomapakettimatkoja..


      • kuten nimikin sanoo
        miten laskee kirjoitti:

        > Laskeskelin kuitenkin, että junalla sieltä vielä Berliiniin, niin loppujen lopuksi saa maksaa matkasta enemmän

        Me matkustetaan Bremenistä Berliniin ns. Schönes Wochenende junalipulla. Meitä on neljä, mutta saa sillä matkustaa jopa viisi. Se maksaa 37 euroa, voimassa on yli 24 tuntia. Junamatkan hinnaksi tulee alle 10 euroa matkustajaa kohti.

        on voimassa viikonloppuisin! Taitaa voimassa olo alkaa jo perjantai-iltana/yönä, en muista, kun en oo tarttenut pitkään aikaan. Saksassa ns. normaalit junaliput eivät ole sen halvempia kuin Suomessakaan, joten junamatkat tulevat nopeasti kalliiksi. Niihin pätee vähän sama kuin lentolippuihin, mitä aikaisemmin ostat, sen halvemmalla saat.

        Ite oon nyt kahesti lentänyt Air Baltikilla Riikan kautta. Lennot on olleet Hki-Riika-Hampuri ees taks n. 160€. Air Baltic lentää myös Berliiniin. Näihin ei kuulu ruokailuja, mut koneessa voi ostaa pientä purtavaa ja juotavaa.


    • hyvissä ajoin

      Kyllä edullisia lentoja saa jos ne hyvissä ajoin buukkaa.Juuri ostin lennon marras-joulukuulle menopaluun 59,-€.valitettavasti ei enää nopealla aikavälillä saa edullisia lentoja kun Blue1 ei lennä enää suoraan Berliiniin.

    • Usein käynyt

      Matkustin joulukuussa lentäen Helsingistä Berliiniin ja takaisin Air berlinillä. Lennot 58,- euroa yhteensä veroineen.

      Ensi toukokuussa saman yhtiön koneella lennot Hampuriin ja takaisin. Myös 58,- euroa.

      Nämä täytyy vaan varata hyvissä ajoin etukäteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2444
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1619
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      109
      1539
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1507
    5. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      45
      1376
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1347
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1336
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1204
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1107
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1076
    Aihe