tiilipiipun

Mitäs tehtävissä kun keskuslämmityskattilan piippu halki kattilan ja piipun liitoskohdasta 10 tiiltä suoraan ylöspäin? Kyseessä uusi piippu, kattilana Arimax 35, ilmeisesti liian kuumaksi päästetty.
3596
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

helppo vaihtaa tiilet ehjiksi vaikka tiili tai kaksi kerrallaan. Liika veto pitää jotenkin kuristaa pois ettei lieskat lyö hormiin.

Äänestä

ettei kattilasta tuleva liitosputki pääse elämään. Siihen kuuluu piippuun tuleva kappale, jonka sisällä on kattilan putki, ja välissä eristevilla.

Äänestä
  • Juuri näin on tehty, silti on päässyt halkeamaan...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


halkeaminen kirjoitti:

Mitäs tehtävissä kun keskuslämmityskattilan piippu halki kattilan ja piipun liitoskohdasta 10 tiiltä suoraan ylöspäin? Kyseessä uusi piippu, kattilana Arimax 35, ilmeisesti liian kuumaksi päästetty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu