Egger laminaattilattia

kokemuksia???

Onko kenelläkään kokemuksia Egger laminaattilattiasta? Millainen laatu ja asennettavuus? Katsoin paikallisesta K-Raudasta heidän 32 laatuluokkaa olevaa laminaattia.

7

3334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotkan poika

      Tänään viimeksi paukutin eggerin laminaattia lattiaan ja täytyy sanoa, että oli hieman ongelmia. Asennusohjeen mukaan ensin laminaatit laitetaan päädyistä yhteen ja sen jälkeen nostetaan koko pitkä "tanko" kerralla paikalleen. Menee lyhyellä pätkällä, mutta kun olohuone on abt.4 m pitkä...Lisäksi sivusta puupalikalla lyödessä iskunkestävyys ei ole kovin hyvä.

      • pitää lyödä

        jos niissä on taitettava lukkopontti?


      • kotkan poika

        Pakko lisätä edelliseen viestiini, että saatuani ammattimieheltä vinkkejä asennukseen, homma pelaa kuin junan klosetti. Eikä tarvi lyödä sivusta!


    • kaksi vuotta

      32kl 8 mm eggeri. Ihan hyvää tavaraa. Ei ole saumat nousseet hiirenkorville, pientä U-muotoa ehkä on (sauma aavistuksen verran koholla, 0,1 mm) mutta ei sekään häiritse. Pikkuisen liukasta mutta eipä haitoksi asti. Jonkin verran tulee naarmuja, jotka huomaa kun katsoo valoa vasten. Ei häiritsevästi. Helppo oli myös asentaa ja kympin maksoi neliö. Laittaisin uudelleenkin.

    • Anonyymi

      Meillä on Egger Pro 8 mm haapa harmaa EPL039. Sen käyttöluokka on 32. Asennus oli helppoa, koska pontti on todella kovaa ja napsahtaa hienosti. Ei tunnu kylmältä eikä ole liukaskaan. Pontti menee kiinni kivan pienellä kulmalla mikä helpottaa asennusta tiukoissa paikoissa.

      Olen asentanut joskus halpislaminaattia ja välillä sen pontti hajosi asennettaessa, vaikka olin varovainen. Tuli hukkaa. Eggerin Pro onkin sitten ihan toista maata.

      Eggeriltä löytyy suunnitteluohjelma, asennusohjeet, hoito-ohjeet, takuutodistus, tuotekortti ja ympäristöseloste. Eggeriä käytetään hieman paremmissa uudiskohteissa.

      PS. Useimmiten "laminaattiin" tullut jälki on toisesta esineestä laminaatin pintaan tarttunutta maalia, puuta tai muovia. Se kuluu pois aikojen saatossa.

    • Anonyymi

      Todella vaikea saada päätypontteja pysymään. Pitkät sivut toimii. Ohjeiden mukainen koko rivin asennus "yhtenä pötkönä" ei tahdo onnistua vaikka jokaisen päätyponttin kohdalla on mies pitämässä ponttia paikallaan. Pala kerrallaan asennus ei onnistu ollenkaan vaikka ohjeissa annetaan niin ymmärtää. Koputtelu rivin päästä ei liikuta päätypontteja yhteen, koska laminaatin pitkä sivu ei hievahdakaan koputtaessa. En osta toista kertaa. Edes neljän aiemminkin laminaatteja asentaneen kokemuksella ei saatu lattiasta raotonta.

      • Anonyymi

        Egger Pro kyseessä. Muuten kyllä nätti lattia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe