Sijoituskoirani on menossa astutettavaksi lähiaikoina, ja tulikin mieleeni että pitäisiköhän madotus tehdä ennen sitä? (Edellisen kerran tehty viime syksynä.) Ts. onko madotuksesta haittaa tiineyden aikana?
Madotuksesta
kysymys...
7227
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nyrkkisääntö on, että narttu madotetaan juuri ennen astutusta, sitten 2 viikkoa ennen synnytystä ja sitten 2 viikkoa synnytyksen jälkeen.
Tarkemmat tiedot eläinlääkäriltäsi ja käyttämäsi lääkkeen ohjeista.
ja välittävän tällaisista asioista sekä uroksen omistajan, sehän on riski pennuille, jos kaikkia asioita ei ole hoidettu. Soittappas sille kasvattajalle, jos hän ei ole älynnyt itse asiasta puhua, on muitakin asioita joihin pitää kiinnittää huomiota, yhtenä esimerkkinä ruokinta.
Ensinnäkin, kasvattajan kuuluis infota näistä asioista. Toiseks, kuuluu madottaa ennen astutusta ettei matoja tartuteta urokseen, ei anna susta hyvää kuvaa, muutenkin siisti ja puhdas narttu uroksen luo. Kolmanneks, tiineyden aikanakin madotetaan, ennemmin ne pennut kuolee järkkyyn matomäärään kuin oikeanlaiseen matolääkkeeseen!
Ensinnäkin kasvattajaan en saa tällä hetkellä yhteyttä koska hän on matkoilla.
"toiseks": Kyseessä on ensimmäinen koirani, kaikkea en voi tietää ja siksi tänne kysymyksen laitoinkin.
Kolmanneksi: Eikö se muka anna hyvää kuvaa, että kuitenkin "osaan" ajatella tuollaista kysymystä sekä koiran parasta.
Tuon kommentin; "muutenkin siisti ja puhdas narttu uroksen luo" jätän omaan arvoonsa.
Asia on kuitenkin nyt hoidossa ja astutukseenkin on vielä tovi aikaa.
olisi nyt matkoilla, se on yks hailee.
Jos aiotaan teettää pennut, nämä asiat hoidetaan AJOISSA valmiiksi. Hieman tuntuu epämääräiseltä tuo kasvattajasi, jos ei ole asioita tehnyt sinulle selväksi. Jos uroksen omistaja sentään on asiansa osaava, hän saa luultavasti raivarin. Älä nyt vain riskeeraa narttua, urosta ja tulevien pentujen terveyttä, kasvattajan välinpitämättömyyden takia. Ja kyllä se vastuu on sinullakin, ajoissa on selvitettävä nämä asiat, varsinkin jos pennut aiotaan saada virallisiin rekkareihin.
"kuuluu madottaa ennen astutusta ettei matoja tartuteta urokseen"
Kuuluu kyllä madottaa, mutta voihan hepuli - on sulla siihen hauskat perustelut... :-D
Mistähän se uroksen omistaja mahtaa saada raivarin??
Miten minä riskeeraan koirani, uroksen tai pentujen terveyden???? Silläkö että nimenomaan otan asioista selvää???
Sanoinhan jo että astutukseen on tovi aikaa, ja kasvattajaan en juuri nyt saa yhteyttä. Hän ei todellakaan ole epämääräinen muualla kuin sinun mielikuvituksessasi. Sinä itse näytät minua (tai kasvattajaa) tuntematta tekevän aivan omia johtopäätöksiä ihan "asiantuntijana".
Pipoasi taitaa kiristää hiukkasen liikaa...