ketään Suomalaista Perussa tällä hetkellä ? Olisi kiva tutustua muihin Suomalaisiin Perussa. Olen tällä hetkellä Limassa.
Suomalaisia Perussa tällä hetkellä ?
7
2793
Vastaukset
- oma tarina ?
Limassa, räässä vai liimassa, ota yhteys konsulaattiin, ja varo niitä pyssymiehiä, voivat vaikka ampua ja ryöstää. Omituista, että ääkköset ja öökköset tulevat näkyviin, mitä näppäriä käytät ?
- ryöstellä!
Aloittajalla voi olla vaikka oma läppäri mukana, taikka kännykkä nettiyhteydellä, taikka osaa ja tietää mistä ääkköset löytyy espanjalaiseltakin näppäimistöltä.
Mutta ei perussa ryöstellä. Näin siellä tehdään rosvoille:
http://peru21.pe/impresa/noticia/pasajeros-mataron-tres-delincuentes-pedradas/2009-02-20/239154
- Bussimatkustajat tappoivat 3 rosvoa jotka yrittivät ryöstää heidät. Neljäs pääsi vahingossa karkuun.
- Steffo
Taitaa olla suomalaiset aika harvassa siellä. Kiersin maata vuonna 2006 neljä viikkoa, enkä tavannut kuin yhden suomalaisen, ja hänkin asui Ruotsissa! Toivottavasti matkasi on onnistunut! Minulle jäi erityiseti mieleen Titicaca-järven ympäristö.
- Suomalainen perunanenä
Perussa ei ole yhtään ainutta suomalaista lisäksesi tällä hetkellä. Voi voi!
Jos haluat olla suomalaisseurassa, mikset pysynyt Suomessa?- los finlandeses
Hoh hoijakkaa, siis ap. ei varmaankaan siellä Perussa oleskellessaan halua "olla koko ajan suomalaisseurassa". Ja varmaan on joutunu/saanu olosuhteiden pakosta ihan riittävästi oleskelemaan sekä perulaisten että muun maalaisten esim. turistien seurassa.
Eikö nim. Suomalainen perunanenä ole itse koskaan oleskellu pitkiä aikoja ulkomailla, ei näemmä. Kuten ap:kin, niin sillon voi ruveta kaipaamaan muutaman oman maalaisen ihmisen tapaamista, se on ihan eri asia ku pelkästään oman maalaisten seurassa koko ajan oleskelu. Kyllä kaikenmaailman kokeneet mualimaa työkseenkin kiertäneet toimittajat ja vaikkapa merimiehet mielellään jutustelee eksoottisissa maissa välillä oman maansa ihmisten kanssa, se on mitä luonnollisin ilmiö.
- JJ
Moi!
Kyllähän meitä varmaan on muitakin..
Itse muutin tänne tuossa vuodenvaihteen jälkeen, eli asun täällä siis vakituisesti.
Sijaintini on pohjois-Perussa, rannikolla. Jos haluat, niin pistä postia suomiperu(at)gmail.com, niin jutskaillaan lisää. - finlandesperuano
Perú, täältä tullaan!!!!!!!!!!!!!!
QUE SUBA EL PERÚ CARAJO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ääähhh.....kestää viel puol vuotta et pääsen sinne takasin....toivottavasti asumaan....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem302602- 111272
Helvetistä ei ole paluuta
Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku3331012- 45912
- 45864
Järjetön Topi-ilta
Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan20839Miksi nainen nukut huonosti
Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo61754- 44730
- 44726
- 46656