Kokiksiko?

Kertoisko joku ammatin saloista... Vois olla aika rentoo hommaa paistella vähä pihvejä ja sillee, kyl siin varmaan liksoillekkin pääsee vai kuinka?
Oon kuullu et hyvät kokit tienaa 2000€ kuussa ja lisät päälle?
112498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

tietysti että missä paikassa olet duunissa..mutta sen voin sanoa että rentoa ei todellakaan ole!!
kyllä kuule siihe ammattiin kuuluu vähän muutakin kun pihvien paistelu...
kaikki esivalmistelut, siivoukset ym ym...

ja tuo palkkaus riippuu niin paljon paikkakunnasta missä asut ja firmasta...

Äänestä
  • Ja muista mennä johonkin oikeaan ruokaravintolaan, siellä todellakin pääsee helpostikin noihin ansioihin ja ruoka todella tehdään itse. Vältä hyvä mies esim. henkilöstöravintola ketjuja siis etenkin näitä kahta suurinta S ja A , melkein minimipalkalla teet tai siis lämmität valmiin ruuan mauttomaksi mössöksi. Siinä kuluu noin kaksi tuntia, loppuosa työpäivää meneekin sitten kaikenlaisia lippuja ja lappuja täytellessä sekä siivotessa ja tiskatessa. Sillä henkilöstöravintolat eivät hae enään ammattitaitoisia kokkeja vaan yleismies jantusia, jotka osaavat lämmittää ruuan pussista, siivota ruokasalin ja muut tilat, ruokkia akvaariokalat, kastella kukkia, ajaa traktoria ja pakettiautoa ym. ym.

    Äänestä

  • Keittiömestari kirjoitti:

    Ja muista mennä johonkin oikeaan ruokaravintolaan, siellä todellakin pääsee helpostikin noihin ansioihin ja ruoka todella tehdään itse. Vältä hyvä mies esim. henkilöstöravintola ketjuja siis etenkin näitä kahta suurinta S ja A , melkein minimipalkalla teet tai siis lämmität valmiin ruuan mauttomaksi mössöksi. Siinä kuluu noin kaksi tuntia, loppuosa työpäivää meneekin sitten kaikenlaisia lippuja ja lappuja täytellessä sekä siivotessa ja tiskatessa. Sillä henkilöstöravintolat eivät hae enään ammattitaitoisia kokkeja vaan yleismies jantusia, jotka osaavat lämmittää ruuan pussista, siivota ruokasalin ja muut tilat, ruokkia akvaariokalat, kastella kukkia, ajaa traktoria ja pakettiautoa ym. ym.

    Kokki kuuluu 6. ryhmään Pamin( palvelualojen liitto) ammattiryhmissä.
    Kokin alkupalkka I- luokassa 0-2 vuotta on 1380 €, eli tuntipalkaksi tulee 8,68
    Iltalisä 18-24 on ruhtinaalliset 0,85 €
    Yölisä 24-06 1,64 €

    Keittiömestari on sitten taas esimiesryhmään kuuluva, 1694 €... Nämä taulukkopalkkoja. Hyvin harva siihen 2000 €uroon heti alussa pääsee, vaikka tekisi kaikki pyhät, illat ja saisi vielä ylitöistä jotain korvausta!

    Äänestä

  • alkutietoa kirjoitti:

    Kokki kuuluu 6. ryhmään Pamin( palvelualojen liitto) ammattiryhmissä.
    Kokin alkupalkka I- luokassa 0-2 vuotta on 1380 €, eli tuntipalkaksi tulee 8,68
    Iltalisä 18-24 on ruhtinaalliset 0,85 €
    Yölisä 24-06 1,64 €

    Keittiömestari on sitten taas esimiesryhmään kuuluva, 1694 €... Nämä taulukkopalkkoja. Hyvin harva siihen 2000 €uroon heti alussa pääsee, vaikka tekisi kaikki pyhät, illat ja saisi vielä ylitöistä jotain korvausta!

    Kyllä nykyään on esim. hotelliketjuissa ja muissakin ketjuissa taulukkopalkat, mutta kyllä jos pääsee tosiaan hyvään ruokaravintolaan niin siellä on kuitenkin useimmiten sopimuspalkka. Silloin niihin 2000 euron ansioihin pääsee. Itse olen tosiaan jäävi sanomaan koska olen ollut esimiestehtävissä n. 20 vuotta ja palkka on sovittu ns. hyvän kauden aikana, joten menee reippaasti yli 2000 euron ilman lisiäkin. No ei tarvitsisi kehua, mutta ajattelin motivoida tulevaa kokkia. Kun luet siis hyvin ja etenkin jos sinulla on tatsia ja luovuutta niin kyllä silloin kysyntää löytyy, ja mitä enemmän kysytään sitä enemmän voit pyytää kohtuus kuitenkin pitää muistaa. Kyllä jos sinä sitten olet hyvä kokki niin voit tosiaan saada henkilöstöravintolassakin edustuspuolella lähelle 2000 euron palkkaa. Mutta muista tämä, pidä aina oma linjasi äläkä rupea nuoleskelemaan.

    Äänestä

  • Keittiömestari kirjoitti:

    Ja muista mennä johonkin oikeaan ruokaravintolaan, siellä todellakin pääsee helpostikin noihin ansioihin ja ruoka todella tehdään itse. Vältä hyvä mies esim. henkilöstöravintola ketjuja siis etenkin näitä kahta suurinta S ja A , melkein minimipalkalla teet tai siis lämmität valmiin ruuan mauttomaksi mössöksi. Siinä kuluu noin kaksi tuntia, loppuosa työpäivää meneekin sitten kaikenlaisia lippuja ja lappuja täytellessä sekä siivotessa ja tiskatessa. Sillä henkilöstöravintolat eivät hae enään ammattitaitoisia kokkeja vaan yleismies jantusia, jotka osaavat lämmittää ruuan pussista, siivota ruokasalin ja muut tilat, ruokkia akvaariokalat, kastella kukkia, ajaa traktoria ja pakettiautoa ym. ym.

    ei se kyllä ihan noinkaan ole,itse olen A:lla ollut jo vuosia ja ei siellä nyt pelkästään pussista ruokia lämmitellä,itse en ainakaan olisi pitkälle pötkinyt pelkällä ruoan lämmitys "taidolla"...riippuu paikasta,jos on ns.jakelukeittiö,niin siellä toki lämmitellään taikka saadaan jopa kuuma ruoka paikan päälle... ; )
    olen kyllä päässyt tekemään ihan oikeata ruokaa oikeista aineksista oikeassa keittiössä sekä kylmällä että kuumalla puolella ja kyllä ne tiskarit on erikseen ollut niissä paikoissa joissa olen itse työskennellyt.
    terv.kokki

    Äänestä

nooh...mistä nyt aloittaisi...
paskat työajat,paska palkka,8 tuntia sormet rasvassa..ei todellakaan ylityökorvauksia..jne
ja niihin kahden tonnin kk tuloihin pääsee hiukan helpommin muissa hommissa ja ei todellakaan tarvi nähdä niin paljoa vaivaa.4 vuotta jaksoin niitä hommia ja palasin koulun penkille ja valmistuttuani aloituspalkka min 2448.-/kk,siis taulukkopalkka.kyllähän sitä nuorempana jaksais yömyöhään painaa hommia,mutt kun alkoi pidemmälle miettimään asioita,niin ajatus kolmekymppisenä rasvankäryisessä ilmassa lattiaa pesemässä ei enää tuntunut kovin houkuttelevalta...jos ei haittaa ettei työssä tarvitse käyttää päätään eikä korvauksettomat ylityöt haittaa,niin tervemenoa kokiksi!

Äänestä
  • Pahimpia paikkoja on ulkomaalaisten omistamat puljut. Palkanmaksupäivänä saa ruinata saataviaan, käsketään tehdä sutta ja sekundaa, jos valitat työoloista, annetaan kenkää. Liittoon kuulumisesta saa haukut ja homman nimi on se, että omistajille äkkiä rahaa ja sitten firma nurin. En olisi päivääkään mokomassa hommassa!

    Äänestä

Terve!

Yleinen mielipide tuntuu olevan, että kokit saavat vähän palkkaa ja tähän kokit itse tuntuvat lisäävän narinaa kuinka raskasta työ onkaan. Molemmat ovat täysin paikkansa pitävia. Totta on, että muilla aloilla esim. lisät ovat paremmat. Pitää muistaa, että kokki on ammattina palvelutyötä eikä palvelutyö ikinä tule olemaan palkoissa samalla tasolla vaikkapa kansantaloudelle tärkeän paperiteollisuuden työntekijöiden kanssa. Kansantaloudellisestihän ruoanlaitolla ei ole mitään kovin kaksista merkitystä.

Olin ollut pitkään töissä ns. paremmissa ravintoloissa ja siirryin henkilöstöravintolaan edustuskokiksi taannoin. Sain palkan, joka on parempi kuin ravintolassa ja lisäksi ns. normaalit työajat.

Työssäni saan käyttää luovuutta, joka lie aika pitkälle "juttuni". Saan itse laatia edustuslistani ja toteuttaa ruoat haluamallani tavalla.

Tietenkin työnkuvaani kuuluu siivousta jne. josta joku on täällä rutissut. Yleisenä tapana kuitenkin on ollut, että korjataan jäljet. Enkä näe tätä minään rutisemisen arvoisena asiana.

Pidän ammatistani erittäin paljon, mutta en kuitenkaan pitäisi sitä "rentona hommana kun paistelee vähä pihvejä ja sillee". Työtä se on. Aina ei töissä ole kivaa, eikä aina huvittaisikaan. Vaan tämmöistä se on joka ammatissa.

Ammattiylpeys auttaa kun ympäriltä kuuluu parjaus ja huomaa, että 2200 €:n suomalaisten keskiansiot ovat kokeilla usein haaveissa vain. Töissä tunnen tekeväni tärkeää työtä. Asiakaspalautteesta saa usein hyvän mielen. Ja jos pitää silmät auki, niin kliseeltä kuin se kuulostaakin, joka päivä oppii jotain uutta. Vaikkei se mitään hirmuisen suurta olisikaan.

Äänestä

Monessako ravintolassa enää itse tehdään mitään? Kysymys on tietysti kustannus säästöistä, mutta onko mielekästä enää kokeille???
Kaikki henkilöstöruokalat, ravintola- ja hotelliketjut käyttävät puolivalmisteita, eikä kokeilta enää vaadita mitään. Kuka enää osaa edes renssata vaikkapa jänistä tai riekkoa, tai missä ravintoloissa enää itse viitsitään keittää liemet?
Olisiko edes joku kanssani samaa mieltä?

Äänestä
  • Mielenkiinnolla seuraan tata keskustelua, koska se kertoo tamanhetkisen tilanteen Suomen kapakoissa.
    Kun aloitin harjoittelijana kauan sitten, niin harjoitteluaika oli kolme vuotta. Sen ajan jalkeen sai pistaa paahansa ensimmaisen kerran kokinhatun. Siis se suikkahattuaika oli OPETTELEMISTA tulevaan ammattiin. Ja todella luulen, ei vaan tiedan, etta myos opin tuona aikan ammatin, josta olen helvetin ylpea. Harjoitteluaikan tiskasin tuhansia soosikattiloita ja pesin miljoona kertaa lattiat ja renssasin niin kanat, kalkkunat kuin janiksetkin. Karrasin tuhansia kottikarryllisia koksia keittioon. (aloittaessani hellat toimivat koksilla) remontin jalkeen kaasulla. Pesin satoja kertoja grillita ja hellat jne.... Ja siina sivussa tuli joka paiva oppia. Perusoppia ruuanlaitosta. Kaikilta sektoreilta keittiossa. Siis kun viimein sain kolmannen kokin patevyyden olin niin saatana ylpea. Ja palkkakin nousi kai satasen tai jotain sinnepain. Taalla palstalla saa kasityksen etta kun menee kokkikouluun niin vuoden tai parin paasta on sitten valmis mestari. Ja etta homma on helppo ja hyvinpalkattu. Ensinnakin siina vaiheessa kun ravintolalla tai hotelilla on varaa pitaa keittiomestaria (joka ei keita) vaan johtaa keittiota ja tusinaa kokkia, niin on kysymyksessa todella HYVA ravintola. Silla asiakkaathan palkat maksaa. Oravanpyora pyorii loputtomasti. Jos on hyva ruoka, palvelu ja puitteet, niin asiakkaita riittaa. Taatusti. Siis mita paremmin ja huolellisesti teet tyosi sita paremmin tienaat. Mita paremmin tienaat ja menestyt tyossasi, sita ammattiylpeampi olet.

    Minulle kokin ja keittiomestarin ammatti on antanut kaiken tassa elamassa. Siis valillisesti. Silla ammatilla kun kun parjaa missapain maailmaa tahansa. Siis jos on kunnollinen POHJAOPISKELU kaytannossa. Ei kirjoista luettu. Olen keittanyt niin maalla kuin merella, viiden tahden sapuskoita tyomaaruokaloihin ja kaikkea silta valilta ja koko ajan oppinut jotakin uutta. Koskaan ei ole "valmis" tassa ammatissa. Noyraa ja oppivaista mielta tarvitaan tullakseen hyvaksi, missa ammatissa tahansa, varsinkin kokin.Sitten myohemmin tulee ammattiin mukaan "hienoudet" kun on rautainen perusosaaminen. Joten sina kokiksi todella aikova, jos sinulla on aikaa ja mielenmalttia satsata elamastasi noin viisi vuotta tyoharjoitteluun ja sen oppimiseen niin sinusta voi tulla Kokki ja myohemmin Chef de Cuisine.

    Olen pahoillani kirjoitusvirheista. Yrittakaa saada selvaa. T.John

    Äänestä

  • Ken Guru- John kirjoitti:

    Mielenkiinnolla seuraan tata keskustelua, koska se kertoo tamanhetkisen tilanteen Suomen kapakoissa.
    Kun aloitin harjoittelijana kauan sitten, niin harjoitteluaika oli kolme vuotta. Sen ajan jalkeen sai pistaa paahansa ensimmaisen kerran kokinhatun. Siis se suikkahattuaika oli OPETTELEMISTA tulevaan ammattiin. Ja todella luulen, ei vaan tiedan, etta myos opin tuona aikan ammatin, josta olen helvetin ylpea. Harjoitteluaikan tiskasin tuhansia soosikattiloita ja pesin miljoona kertaa lattiat ja renssasin niin kanat, kalkkunat kuin janiksetkin. Karrasin tuhansia kottikarryllisia koksia keittioon. (aloittaessani hellat toimivat koksilla) remontin jalkeen kaasulla. Pesin satoja kertoja grillita ja hellat jne.... Ja siina sivussa tuli joka paiva oppia. Perusoppia ruuanlaitosta. Kaikilta sektoreilta keittiossa. Siis kun viimein sain kolmannen kokin patevyyden olin niin saatana ylpea. Ja palkkakin nousi kai satasen tai jotain sinnepain. Taalla palstalla saa kasityksen etta kun menee kokkikouluun niin vuoden tai parin paasta on sitten valmis mestari. Ja etta homma on helppo ja hyvinpalkattu. Ensinnakin siina vaiheessa kun ravintolalla tai hotelilla on varaa pitaa keittiomestaria (joka ei keita) vaan johtaa keittiota ja tusinaa kokkia, niin on kysymyksessa todella HYVA ravintola. Silla asiakkaathan palkat maksaa. Oravanpyora pyorii loputtomasti. Jos on hyva ruoka, palvelu ja puitteet, niin asiakkaita riittaa. Taatusti. Siis mita paremmin ja huolellisesti teet tyosi sita paremmin tienaat. Mita paremmin tienaat ja menestyt tyossasi, sita ammattiylpeampi olet.

    Minulle kokin ja keittiomestarin ammatti on antanut kaiken tassa elamassa. Siis valillisesti. Silla ammatilla kun kun parjaa missapain maailmaa tahansa. Siis jos on kunnollinen POHJAOPISKELU kaytannossa. Ei kirjoista luettu. Olen keittanyt niin maalla kuin merella, viiden tahden sapuskoita tyomaaruokaloihin ja kaikkea silta valilta ja koko ajan oppinut jotakin uutta. Koskaan ei ole "valmis" tassa ammatissa. Noyraa ja oppivaista mielta tarvitaan tullakseen hyvaksi, missa ammatissa tahansa, varsinkin kokin.Sitten myohemmin tulee ammattiin mukaan "hienoudet" kun on rautainen perusosaaminen. Joten sina kokiksi todella aikova, jos sinulla on aikaa ja mielenmalttia satsata elamastasi noin viisi vuotta tyoharjoitteluun ja sen oppimiseen niin sinusta voi tulla Kokki ja myohemmin Chef de Cuisine.

    Olen pahoillani kirjoitusvirheista. Yrittakaa saada selvaa. T.John

    Itsekin aikoinani muutamia vuosia kokattuani voin yhtya Gurun mielipiteeseen.

    Niin kuin varmaan kavi selvaksi, Ken kirjoittaa ulkomailta, kuten minakin, koska "skandit" puuttuvat tekstista. Tasta paastaan aasinsillalla asiaan: jos olet sinkku ja valmis kiertamaan eri puolella Suomea ja maailmaa, saat kokin ammatista paljon irti (tietysti jos puolisosi on samalla alalla voitte kiertaa yhdessa)-- ammatin yksi hienoin piirre on oppia koko ajan uutta.

    Suomen ravintolat on nahty melko pian, ja totuus on, etta et paase kovin monessa paikassa toteuttamaan ammatin parhaimpia puolia, koska suomalaiset kayttavat kovin vahan rahaa ulkona syomiseen.

    Ammatti on hieno ja tyo erittain raskasta, joten motivaation ja tavoitteiden pitaa olla korkealla, jos kokkaamisesta aikoo itselleen elamantyon.

    Hyvia jatkoja!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Janne kirjoitti:

Kertoisko joku ammatin saloista... Vois olla aika rentoo hommaa paistella vähä pihvejä ja sillee, kyl siin varmaan liksoillekkin pääsee vai kuinka?
Oon kuullu et hyvät kokit tienaa 2000€ kuussa ja lisät päälle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu