Olen kuullut että hamstereille EI saisi laittaa kissanhiekkaa häkkiin, jos siellä on ns. vessa..... Itelläni on hamsteri. Minulla on ollut melkein koko elämäni ajan hamstereita, ja olen käyttänyt kissanhiekkaa, koska itellänikin on myös kissa. MINKÄ TAKIA EI SAA LAITTAA KISSANHIEKKAA? VASTATKAA! -kiitos-
Avatkaa tää, ja kertokaa vastaus!
Onde
7337
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
josatin kuulin....et jos ne saattaa syödä sitä nin se ei tee hyvää....
Kyllä puupohjaista ja EI kovin paakkuuntuvaa kissanhiekkaa voi laittaa häkkiin, jos 'WC':n puhdistaa päivittäin. Itse käytän, ja se toimii;)
*Creme on ihuna väri*
kissan hiekkaa ei saa laittaa koska hamsu saattaa syödä sitä ja sitten kissanhiekka tukkii suoliston! puupohjaista kissan hiekkaa voi käyttää...esim.pellex ja toe lät. kai ne nimet jotenkin tollei kirjotettiin...=)
kyllä meillä on ollu kissan hiekkaa mutta yleensä siltä varalta ettei se syö niitä kun mun kaverin hamsteri söi sitä hiekkaa
mutta ei mitää haiitta juttui tullu
Merri on tässä asiassa täysin oikeassa. Kissanhiekka tukkii hamsterin suoliston. Vain puupohjaistapuristetta saa käyttää, kuten Pellex. Huomatkaa myös, että ne ns. "hamsterinhiekat" eläinkaupoissa ovat myös oikeasti kissanhiekkaa. Niitäkään ei saa antaa. Ellei sitten halua hamsterinsa kuolevan suolitukokseen.
Ajattele Onde nyt vähän: kun kastat kissanhiekkaa se turpoaa monta kertaa suuremmaksi. Mieti mitä se tekisi pikkuisen hamsterin suolistossa. Kissanhiekka ei ole ruokaa, joka sulaisi suolistossa, eli siis jää sinne ja tukkii suolen. Näin käy myös jos pitkäkarvaista hamsteria ei ole kammattu tarpeeksi usein karvanlähtöaikana. Se nuolee kaiken irtokarvan ruoansulatukseensa ja saa tukoksen.
No, voihan rähmä! "Habitrail easy scoop litter for hamster" 570 g paketissa ja maksoi 4,50 euroa. Tämäkö muka kissanhiekkaa! Ja meinasin laittaa sitä myös hiirien pisunurkkaan.
Hamsterinhiekalla on sama koostumus kuin kissanhiekalla.
Ompas kallis!! Eläinkaupoilla on varaa asettaa törkeän korkeita hintoja, koska niiden tuotteita on lemmikinomistajien pakko ostaa.