Meillä asuu 10-viikkoinen neiti, jolla on sileä, tummahko riistanvärinen karva. Partaa ei vielä ole, suurennuslasilla löytää jotain haivenia nenän ympäriltä. Tassujen anturoiden välissä kasvaa pitempää karkeakarvaisen karvaa. Molemmilla vanhemmilla on näkyvät parrat kulmakarvat. Voiko tällekin tapaukselle vielä parta kasvaa vai olisiko luovutusikäisellä jo pieni harjasparta olla?
Vastaukset 4
- tuhnumaija
Kuule "nou hätä". Karva muodostuu ajan kanssa.
Meillä on 3,5 vuotias Olga, ja parta on komea ja viikset ja kulmat. Nypittävä on 4krt vuodessa, jos haluaa pitää rodunomaisessa kunnossa. Karva kasvaa kohisten. Meidänkin Olgalle tuli "aikuisen turkki" vasta vuoden ikäisenä varmaan. Vaikea tarkkaa aikaa sanoa näin jälkikäteen. Mutta se lopullinen karkeus näkyy sitten aikuisella. Kaikki ei tietysti ole samanlaisia. Meidän omalla on varpaissa "pehmeämpi" karva, kun niistä ylikasvaneet leikataan, ei nypitä.
Eli, odotelkaa rauhassa parta-ja muut karvat tulee omia aikojaan! :) - kokemuksen
kautta ei varmaan hirveää karvaa tytölle tule. Olisi pitänyt olla luovutushetkellä jonkin asteinen parta, teidän tyttöä tuskin koskaan tarvitsee nyppiä. Mutta toki voin olla väärässäkin...
- ketjun ap
jos tälle tapaukselle ei tulisi hankalasti hoidettavaa karvaa, vaan sievä pieni parta ja karkea, vartalonmyötäinen karva. Kasvattaja sellaista lupaili kyllä ajan myötä. Vanhalla mäykyllä turkki on aina aiheuttanut päänvaivaa työläydellään ja sellaista toista en kaipaa.
Muistelen jostain lukeneeni (Uusi mäyräkoirakirja? En muista) että optimi karva tulee sellaiselle, joka muistuttaa miltei lyhytkarvaista luovutusiässä. Toki riskinä on myös, että jää sellaiseksi.
Maailman parashan tää tietty on karvalla kuin karvalla ;D - turkin hoidossa
ketjun ap kirjoitti:
jos tälle tapaukselle ei tulisi hankalasti hoidettavaa karvaa, vaan sievä pieni parta ja karkea, vartalonmyötäinen karva. Kasvattaja sellaista lupaili kyllä ajan myötä. Vanhalla mäykyllä turkki on aina aiheuttanut päänvaivaa työläydellään ja sellaista toista en kaipaa.
Muistelen jostain lukeneeni (Uusi mäyräkoirakirja? En muista) että optimi karva tulee sellaiselle, joka muistuttaa miltei lyhytkarvaista luovutusiässä. Toki riskinä on myös, että jää sellaiseksi.
Maailman parashan tää tietty on karvalla kuin karvalla ;DMuutaman karkkaripentueen kasvattaneena ja paljon muita nähneenä, olen melko varma, että pentusi karva tulee olemaan suhteellisen niukka. Partaa tuskin kasvaa kovinkaan paljon, jos juuri ollenkaan.
Kyllä tällainen pentu voi syntyä normikarvaisille ja -partaisille karkkarivanhemmille. Katsele sukutaulua pitemmälle taaksepäin, mitä siellä on..
Mitenkäs pentusi sisarukset, minkälainen karva ja parta?
Muistaakseni Uudessa suomalaisessa mäyräkoirakirjassa kylläkin sanotaan, että nimenomaan lyhytkarvaista muistuttava pentu saattaa todellakin jäädä myös ikäänkuin lyhytkarvaiseksi, eikä sinällään suinkaan ole aina lupaus optimikarvasta aikuisena.
Mielestäni luovutusikäisellä (7-8 vko) kk.pennulla tulee olla selkeä parranALKU.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1212553Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401862Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101270- 761050
- 1081042
- 991001
- 48915
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88884- 102878
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik34801