Nyky kivitalossa seinän paksuus n.50 cm.
Kuinka syvälle ulkoseinästä esteettisesti ajatellen ikkunat 3E eli 3-lasinen elementti kannattaa sijoittaa ESTEETTISESTI, eli mikä näyttää hyvältä?
Kuinka syvälle ulkoseinästä esteettisesti ajatellen ikkunat 3E eli 3-lasinen elementti kannattaa sijoittaa ESTEETTISESTI, eli mikä näyttää hyvältä?
Vastaukset 18
Vanhimmat
lammiharkossa ikkunat suositellaan asennettavaksi keskelle harkkoa, styroksiin upotetaan 5cm*5cm painekyllästetty parru, johon ikkuna ruuvataan.
Leveä harkko on kätevä, sisälle tulee automaattisesti kukille riittävän kokoinen hylly.
Sellainenkin pointti, että talon ulkonäkö riippuu etäisyydestä, ruma talo 10 metrin päästä katsottuna voi olla aivan kaunis 50 metrin päästä katsottuna.
...asentamaan lähinnä eristeen kohdalle, kun ne pitää saada muullakin kiinni kuin vaahdolla - ruuvikiinnitys eristetilassa olevaan puuhun.
Estetiikan kannalta kivitaloissa lähes poikkeuksetta haastetta tulee tuosta seinäpaksuudesta. Nätimmillään ulkopuolen smyygi on jossain 10 cm keveydessä ja jos ajattelee siitä tyypillisen karmisyvyyden 20 cm sisäänpäin, niin karmin sisäpinta jäisi vielä 20 cm vajaaksi sisäpinnastaan. Ja jossain vaiheessa alkaa huolestuttaa ilman kierto ikkunan sisäpinnan tasossa (alareunat vaarassa huurustua).
Itse lähtisin siitä, että laittaisin karmin peittämään harkon eristetilan ja siitä etkä ihasen verran uluspäin - ja antaisin piut paut sille, miltä tulos naapurin silmään näyttää.
mitat passaa noiden harkkojen moduulimitoitukseen-> tuleeko riittävät välit uretaanille?
...ideana oli aikoinaan se, että tuotteista tulisi yhteensopivia. Vaakamoduuli oli ensisijaisesti 3M = 30 cm ja pystymoduuli 2M = 20 cm ja tuosta tuli liittymämitta. Harkon peruskoko on 190*590 ja siitä moduuliaukoiksi tulee näppärästi leveyssuunnassa 310...610...910... ja korkeussuunnssa 410...610...1210... ja kun niihin aukkoihin ryhdyt sovittamaan "moduuli-ikkunoita" leveydeltään 290...590...890... ja korkeudeltaan 390...590...1190... niin ompas lystiä hommaa.
Ja onnellisena loppuna kerrottakoon, että nykyaikaiset ikkunavalmistajat on kaikki luopuneet moduuliajattelusta - ikkunoita tehdään nykyisin joka sentille omansa - mittatilaustyönä. Muutama vuosisitten yhden ikkunavalmistajan hinnastossa moduulikoot olivat aavistuksen halvempia kuin välikoot, mutta ilmeisesti hekin ovat jo siitä luopuneet (viiteen vuoteen en ole lukenut heidän hinnastoaan).
Ikkunat tehdään juuri sinulle eikä kehänvarren varastoon.
Moduulimitoista ei ole tarvinnut välittää enää vuosiin.
siporex-taloissa, panit mihin kohtaan seinää hyvänsä. Rauno lienee unohtanut vanhat kivitalot, joita on kaikissa kaupungeissa. Seinän paksuus helposti puolisen metriä. Ulkopuolella noin 10-15cn sisennys, sisäpuolella kunnon ikkunapenkki ja kauniisti holvattu tai viistetty smyygi. Silloin 20-40-luvuilla karmisyvyys oli alle 20cm, nykyisin saa vaikka kuinka leveitä karmeja, taitavat 17-21 senttiset olla yleisimpiä.
Mulle tulee keväällä Jämerä 500 paksulla seinällä. Valintaan vaikutti juuri sekin, että saan sisälle kunnon ikkunapenkit. Ulkoapäin haluan, ettei ikkunat "uppoa" runkoon koska silloin talon ulkonäkö muuttuu hieman reppanan näköiseksi.
ettei sateella tuulella seinän "pesuvesi" valu ikkunaan...
Olisko 10-15 cm sisään hyvä?
Tiilitaloissa näkee usein rumia lautaviritelmiä ikkunoiden ympärillä.
Upota ikkunat ulkopuolella ehkä noin 8-10 cm, niin ne eivät kastu paljon. Sisäpuolelle jää kunnon ikkunapenkit, mutta sahaa sivut ja yläreuna viistoksi, jolloin tulee paljon avarampi vaikutelma. Miltähän viistotus ulkopuolella näyttäisi? Vanhoissa paksuseinäisissä linnoissa sisäpuoli on yleensä aina viistotettu.
Kiitokset hyvästä ideasta. Tosiaan ulkopuolelle ikkunan mitoitus juuri n.10cm harkon ulkopinnasta. Ja sisäpuolelle viisteet kyllä avartaisivat hyvin.
Meille tulee valuharkkotalo. Onhan seinä siinäkin aika paksu 400mm, ja alkoi kiinnostaa nuo viisteet. Miten ne voisi toteuttaa järkevillä kustannuksilla. Ikkunapenkit myös ajatuksissa, eli ikkunat mahdollisimman ulkoreunaan tietysti järjen kanssa.
tekee erikseen upottamalla esim. kivitasolevyä. Pitäisi varmaan jo runkoa pystyttäessä ottaa huomioon nämä seikat
Vanhoissa linoissahan viistettyt ikkuna-aukot oli kai jotain puolustukseen liittyvää hommaa..
Eli ulkopuolelta kapea jotta ei vihulainen osu sisälle, mutta sisäpuolelta leveä jotta mahtuu aseen kanssa kääntymään ja tähtäämään ja ampumaan reilusti koko ulkona näkyvälle alueella..
Tee sellaiset viistot ja kivääri joka ikkunan vierelle roikkumaan..
Muista myös linnasi (oho anteeksi) kotisi ulkopuolelle kaivaa nykyhöpötys pensasaidan tilalle muutamia metrejä syvä ja leveä oja johon lasket vettä ja krokotiilejä ja lihansyöjäkaloja..
Autotallin ovikin on nykyään väärään suuntaan nouseva, alkuperainen tarkoitushan nosto-ovella on ollut niin jotta se ylhäältä aukeaa alaspäin ketjujen varassa ja saranpuoli on alhaalla.. Tälläisestä perinteisestä Schindleristä on mukava sitten hevoskärryn kanssa kulkea pihaa ympäröivän ojan yli..
Kannattaa ottaa harkintaan myös jonkinlainen torni sinne sisäihalle jossa kaunis neito odottelisi neitsyyden poistoa ja uskoisin että lohikäärmeitäkin nykytilanteessa saisi halvalla jostain virosta.
Tai Kiinasta ainakin, mutta sitä kautta vaikeampi netistä tilata ja saattaa tulla tullin kanssa ongelmia.
Kiitokset vinkeistä. Otetaan suunnitelussa huomioon vaikka en nyt noista kiväreistä niin perusta.
ulkopuolella ja 3E lasit, eli karmiton kiinteä ikkuna, pielet heijastuvat ikkunasta ikkuna näyttää helposti olevan syvempänä kuin onkaan.
- en tiedä mikä harkko on 50cm syvä...
- jos harkko olisikin ~40cm niin laitat keskelle 200mm karmisyvyydellä olevat ikkunat /ovet niin karmin molemmin puolin jää tuo ~10cm... älä tee liian monimutkaisia laskutoimituksia asian suhteen... painekyllästetyt lankut alas ja sivuille ja ikkunat /ovet kii... helppo homma...
ennenminkin pitäisin huolta ikkunoiden / ovien aukoista, että ovat suorassa eikä salmiakissa...
Mitä puita sinne ikkunoiden reunoille muka laitetaan. Eikö siihen tule kylmäsilta jokaisen ikkunan ympärille?? Aika epäilyttävää.
että onhan ne ikkunan karmit jo valmiiksi puuta tahi alumiinia... eikös siinä ole jo mainitsemasi "kylmäsilta"... vaikea tehdä ikkuna asennuksia ilman "kylmäsiltoja".... pitänee luopua kokonaan ikkunoista vissiin... ?