Yöpissiminen sisälle

Meillä asustelee 8kk ikäinen ajokoiranarttu, joka alkuhankaluuksien jälkeen oppi todella hienosti käymään ulkona tarpeillaan. Nyt enää yöaikaan tulee pissit lattialle, vaikka illa käydään juuri ennen nukkumaan menoa (n.23.00 aikoihin) ulkona, samoin kuin heti aamulla kun herätään ylös, noin kuuden aikaan. Koira ei "osaa" ilmoittaa hädästään, ei siis vingu eikä tassuttele ympäriinsä, käy vain vaivihkaa pissilla eteisen matolla ja painuu takaisin nukkumaan. Mitenkä koiran saisi oppimaan, ettei sisälle pissitä, tai edes ilmottaisi hädästään, vain onko vain ajan kysymys?
1211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Meilläkin oli tuota ja kyllä oli meissä vika silloin. Koira ei luottanut meihin tarpeeksi ja jos teimme sen mielestä jotain väärin (esim emme ottaneet sänkyyn nukkumaan kun se halusi) se meni ja pissasi/kakkasi. Toinen juttu oli se, että sai liikaa "vapauksia" ulkona. Ulkona oli useimmiten ilman kunnollista hihnalenkkiä ja juoksi sitten vapaana hävittäen korvansa. Alettiin tekemään kunnon hihnalenkkejä eikä jätkä saanut niin paljon vapautta niin sekin auttoi.
Luottamus laitettiin kuntoon ja näytettiin koiralle (ei väkivaltaisin keinoin!!) että meillä määrää ihmiset eikä tanssita koiran pillin mukaan niin loppui sisälle paskominen/kuseminen.

Kusitulehduksesta tossa ei ole kyse, koska selvästi on protestointia. Eikä välttämättä siitäkään että sillä kusihätä olisi. Kyllä se koira pystyy pidättämään vaikka koko päivän jos on tarvis (se taas ei kyllä ole hyväks koiralle!). Meillä nimittäin oli toisella koiralla kusitulehdus. Oli sisäsiisti koira mutta kun kusitulehdus tuli kusi sisälle ja siitä kyllä huomas että ei ole protestia kun kiersi paniikissa ympäri kämppää ja kusi samalla. Toisen koiran tapauksessa koira reippaasti meni ja kusi.

Yksi vaihtoehto tohon on, että jos luottamus ja johtajuus on kunnossa, laittaa koiralle vanhat pikkuhousut yöksi. Housut estää koiraa kuseksimasta. Monesti ajatellaan että ei helvetti koiralle housut on ihan kamalaa eläinkidutusta mutta itse en siinä näe kyllä mitään kidutusta, koska housut eivät koiraa kiristä jos niitä ei laiteta kiristämään ja kyllähän jotkut koiria muutenkin pukee ja on olemassa koirien vaatteitakin joten miksi ei??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kainoväinämö kirjoitti:

Meillä asustelee 8kk ikäinen ajokoiranarttu, joka alkuhankaluuksien jälkeen oppi todella hienosti käymään ulkona tarpeillaan. Nyt enää yöaikaan tulee pissit lattialle, vaikka illa käydään juuri ennen nukkumaan menoa (n.23.00 aikoihin) ulkona, samoin kuin heti aamulla kun herätään ylös, noin kuuden aikaan. Koira ei "osaa" ilmoittaa hädästään, ei siis vingu eikä tassuttele ympäriinsä, käy vain vaivihkaa pissilla eteisen matolla ja painuu takaisin nukkumaan. Mitenkä koiran saisi oppimaan, ettei sisälle pissitä, tai edes ilmottaisi hädästään, vain onko vain ajan kysymys?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu