Ajatellaan vaikka niin että ostin vuonna -00 uuden Almeran. Sen korimalli oli silloin "X". Jos olen tänä vuonna ostanut uuden Almeran, sen korimalli on aivan eri kuin -00-malli, tai vähintäänkin faceliftattu. Ja taas ensi vuonna on tulossa uusi malli. Olenko väärässä vai uudistuuko k.o malli lähes joka vuosi ? Olen omissa euroautoissa tottunut siihen että uusi malli "kestää" 4 vuotta, minkä jälkeen tulee facelift neljäksi vuodeksi. Ja vasta sen jälkeen uusi malli.
Nissanikin kiinnostaisi jatkossa, mutta kun auton tietää näyttävän "vanhalta" jo parin vuoden päästä, kiinnostus loppuu siihen.
Nissanikin kiinnostaisi jatkossa, mutta kun auton tietää näyttävän "vanhalta" jo parin vuoden päästä, kiinnostus loppuu siihen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eipä tullut kommentteja. Olihan tuo arvattavissa. Taitaa tuulipuku kiristää nisu-nasu kuskeja sen verran että pohdiskelu oman merkin mallipolitiikasta ei kiinnosta. Ei millään pahalla.
Elikkäs korimallit menee näin.
N16 2000-> http://www.nissan.fi/mallisto/almera/ )
N15 1995-2000 Kuva:
http://www.dnsf.org/images/gti/n15tko4.jpg
Siis Almeran korimallit uusiutuu kuuden vuoden sykleissä ? Ja facelift kolmen vuoden välein ? Ymmärsinkö oikein ? Jos N16 tuli v.2000 niin milloin sitten tulee uusi Almera. Logiikan mukaan v.2005. Tai hei, 2004 esitellään vuoden 2005 malli. Oliskohan näin.