vietättekö sitä jollakin tavalla?
Minulle riittää, kun laitan adventtikynttilänjalat ikkunoille. On niin kodikkaan näköistä, kun kynttilät vilkkuvat pimeissä ikkunoissa.
Täällä on tapana leipoa saframipullia ja piparkakkuja. Piparkakkuja napostellaan sitten glögin kanssa. (Oletteko huomanneet miten hyviä piparkakut ovat juuston kanssa?)
Piparkakut ostan nykyään valmiina, en viitsi enää nähdä vaivaa sen takia, aikaisemmin oli tärkeätä saada joulun tuoksu keittiöön.
Sain eilen kortin naapuriseurakunnan suomalaiselta naispapilta, että tulisin sunnuntaina kirkkoon. Sen aion tehdäkin, siitä on aikaa kun olen viimeksi laulanut Hoosiannaa.
Minulle riittää, kun laitan adventtikynttilänjalat ikkunoille. On niin kodikkaan näköistä, kun kynttilät vilkkuvat pimeissä ikkunoissa.
Täällä on tapana leipoa saframipullia ja piparkakkuja. Piparkakkuja napostellaan sitten glögin kanssa. (Oletteko huomanneet miten hyviä piparkakut ovat juuston kanssa?)
Piparkakut ostan nykyään valmiina, en viitsi enää nähdä vaivaa sen takia, aikaisemmin oli tärkeätä saada joulun tuoksu keittiöön.
Sain eilen kortin naapuriseurakunnan suomalaiselta naispapilta, että tulisin sunnuntaina kirkkoon. Sen aion tehdäkin, siitä on aikaa kun olen viimeksi laulanut Hoosiannaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
En ole minä myöskään ollut adventtikirkossa
en oikein ehkä muistakkaan,mutta silloin lapissa asuessani viimeiseksi varmaan se oli.
Nyt olen aikonut myös mennä,koska täältä menee näitä ystäviänikin.On se yhä tämä adventti aika sellaista joulun odotusta.
Kyntteliköt täälläkin laitetaan ikkunoille ja tähti.
Parvekkeille laitetaan jouluvalot.
Minä en vietä mitään kirkollista påivää. Jouluna syön kinkkua ja pääsiäisenä pikkusen mämmiä.
Sinä, oppineempana ihmisenä, voisit kertoa käsityksiäsi näistä juhlapyhistä.
Itseäni häiritsee, vaikka näin syntinen olenkin, kirkollisten pyhien "väärä sijoitus".
Joulua, Jeesuksen syntymän muistojuhlaa, vietetään vuosikymmeniä väärään aikaan, kuitenkin tiettynä päivänä. Kas kun ei kellonaikaakin ole määrätty?
Kirkolliskokouskin on muuttanut joitain kirkkopyhien paikkoja. Mitähän muistojuhlien viettämistä sekin lienee??
Minun syntymä-eikä kuolinpäiväänikään kukaan muuta, enkä ole yhtään uskonnon kannalta merkkihenkilö!
ovat unohtuneet kaiken kaupallisuuden alle.
Joulusta on esimerkiksi tullut kaikkea muuta kuin muistotilaisuus, missä ensimmäistä ja vaatimatonta joulua muisteltaisiin.
Täällä oli IKEA-talossa täysi jouluhässäkkä päällä jo elokuussa! Joulukuuset olivat jo sisääntuloväylällä vastaanottamassa, kaikesta muusta krääsästä puhumattakaan.
Tuntuu kuin ihmiset väkisellä vedettäisiin mukaan ja yritetään aivopestä heitä kuvittelemaan että kun ostat tätä ja tätä, laitat tätä ja tätä, niin saat joulutunnelman itsellesi.
Sellaiset paineet olivat itsellänikin muutama vuosikymmen sitten. Koko talo oli käännettävä ylösalaisin, siivottava joka nurkka, leivottava, laitettava kaikenmaailman jouluruokia, koristeltava talo asianmukaisesti.
Kun joulu sitten tuli, niin olin niin väsynyt etten jaksanut nauttia ollenkaan koko joulusta, vaikka olin tehnyt kaikki "oppien mukaan".
Yksin ollessa en tee edes suursiivousta, imuroin vähän ja pyyhin pölyt. Kynttilänjalat tulevat kätköistä esille, joku joulukukkanen pöydälle hedelmävadin seuraksi. Siinäpä ne joulukoristeet suurinpiirtein ovatkin.
Koska jouluna on kuitenkin syötävä, laitan kinkkua, lanttulaatikkoa, joulutorttuja, murto-osan siitä notkuvasta joulupöydästä mitä "kuuluisi" laittaa.
Rauhallista musiikkia taustalla, kiireettömyyttä, aikaa ajatella, siitä on ainakin minulle syntynyt joulutunnelma.
Poikanikin sanoo, että tuntuu "oikealta" joululta.
En ole kuulunut kirkkoon moneen vuosikymmeneen, joten en ole kirkossa käynyt edes joulun aikoihin. Kirkkoon vetää enemmän musiikki, esimerkiksi adventti- ja joulukonsertit tai muut musiikkitilaisuudet.
onhan joulun vietto paljo yltäkylläisempää ko enne. mutta mie tykkään joulusta, on niin mukava hössöttää ja valittaa voi voi ko on joulukiireitä.;)
minul ko ol niin monta vuotta ettei ollu mittää kiirettä,vietin 13 vuotta joulut yksin. niin nyt voin valmistella oikee kunnon kotijoulun.
toivo tullee vaimonsa kanssa.mutta hää sano ettei osteta joululahjoja toisillemme.
hänen mielest jos ostetaa lahjoja ne kuuluu muuhun aikaa aikusella ko jouluun,vaik syntymäpäiväks.
jos ois lapsii se on eri asia.jote myö eletää hänen toivomuksen mukkaa lahjojen suhtee.remonttikin pitäs olla siin pistees et saahaa keittiöö ja tuppaa kalustus sissää.
kuusen tuon sissää se ol viimeks jalmarin eläissä. minul kasvaa yks kuusi portin pieles johon paan ulkokynttilät.
oon leiponu 12 taatelikakkuu pakkasee,niitä vien ihmisille joita tekkee miel muistaa jouluna.
viime joulun ostin kinkkuu 500 grarmaa nyt tilasin lähes 10 kilon kinkun ,jonka paan suolaan noin kymmeneks,kaksitoista päiväks. teen sen niinko tehtii ennekin,mut sikkaa vaa ei ollu omast takkaa;)
laatikot teen ite,niitäkin alan tekemää pakkasee ,niin aattoo jääp peruna laatikko vaan sitä ei voi tehhä eeltäkäsin.
ei nyt passaa minun männä haastamaa joulusta viel näin tarkkaa,innostun vaa siihe liikaa,pitää edetä ajan hengessä ja nyt on 1 adentti mist kirjotitkii.
sitä en vietä mitenkää erikoisemmin,kynttilöitä mie poltan joka päivä aamust iltaa ko oon kotona.
kirkon menot kuuntelen ja katson televisiosta.
tietyst teil ko on ollu lapsii ja väkkee koolla jouluna niin siin vässyykin ko kaik pittää yksin tehhä. mut minul ko semmosta kiirettä ei ollu ees jalmarin elläissä.
tiiän kyllä millasii joulukiireet voip olla,lapsuuessa hyörittii ja häärittii ympäriinsä taloissa joulun alla, kaikil ol olevinnaa kiirettä.
usseemmin ko tavallisesti saatto saaha korvatillikan ,ko oli olevinnaa ain jonkuu jaloissa.
mutta sen kiireen on muistot jo kullanneet;)
Olen kasvanut maalaistalossa joten helmoihin on jäänyt: joulu alkaa adventista. 1 adventtina käyn kirkossa kuuntelemassa Hoosiannaa.
Adventtina kynttilät tuovat tunnelmaa piparien ja
glögin kanssa. (piparin päälle sinihomejuustoa.)
Pimeä aika ikäänkuin valostuu joulun odotuksessa.
Arkenahan sitten alkavat joulusiivoukset ja -leipomukset. Lähipiirin syntymä- ja nimipäiviä
osuu adventtiaikaan. Isot siskot täyttävät 75v ja 70v joten ruusukaupassa asiointia riittää.
Lämpimin ajatuksin
hyvää joulun odotusta.
jk. jos haluat katsoa musiikillista joulukalenteria avaa: www.auran joulu.
Minä olen nyt päättänyt vakaasti,olla viettämättä JOULUA.
Kaikkihan me tiedämme minkä vuoksi joulua vietetään.
Kannattaako moinen hössötys?Eikö sitä voi viettää vähän rauhallisemmin?Unohtuuhan siinä kiireessä koko joulun sanomakin.....
Yksin asuvana minulla on mahdollista toteuttaa viimeinkin haaveilemani kunnon joulun vietto,ketään häiritsemättä.
Tähän asti se on ollut ihan kamalaa touhua,työtä ja kiirettä,suuren talon ihan joka nurkan siivoamiset monen sortin leipomiset,laatikoiden väsäämiset,verhojen vaihdot en edes jaksa kaikkea luetella.Aatto se vasta on kiireinen ollut noin 10 henkilön ruokailusta vastaaminen,sauna sekä haudoilla käynti.
Itse olen myös hakenut kuusia 2kpl sekä ulos että sisälle.Naapurini ovatkin jo laittaneet joulu valoja kuin kilvan,kenellä loistokkaimmat?
Näissä kaikissa minäkin olen ennen olut mukana.Kysyy todellakin luontoa pysytellä sivussa,jo tutuksi tulleissa rituaaleissa.Mutta aion pysyä lujana,ja viettää rauhallisemman joulun,ehkä jolun sanomakin avautuu minulle paremmin.Kinkkua ja "glögiä"en kuitenkaan unohda.
Minulla on tapana ensimmäisenä adventtina laittaa ovikoriste paikoilleen ulko-oveen. Muuten ei erityisesti vietetä adventtia.
Minusta piparkakut on tosi hyviä sinihomejuuston kanssa.