CBF 1000s:n

Ihme kyllä, vanhaan katteettomaan pyörään verrattuna tuntuu, että tuulen kypärään aiheuttama melu on voimakkaampi vakioplexillä varustetussa CBF1000S pyörässä. Plexin korkeussäätökään ei auta asiaa. Onko muilla vastaavia tuntemuksia asiasta. Olisikohan korotetusta tarvikeplexistä apua ogelmaan?
3772
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Samasta syystä hankin mra:n touring-pleksin. Nostelin sitä ylös ja alas. Vääntelin touring-osaa jyrkemmäksi ja loivemmaksi. Loppukauden ajelin pleksi alemmassa asennossa ja touringit poistettuna. Nyt pyörteinen tuuli tulee kypärän alapuolelle ja ajaminen on suunnilleen yhtä hiljaista kuin nakulla. Mra:n pleksissä yläreuna on taivutettu selkeästi taaksepäin, joten se ei nosta pyörrettä ylöspäin, kuten vakipleksi tekee.

Äänestä

Tavallinen tapaus muillakin pyörillä eli pleksi ohjaa pyörteilyn juuri kypärän korkeudelle. Ja nakulla ajava taas ei moisesta tiedä mitään!
Säädettävä Vario-pleksi tosiaankin ratkaisu tuohon.

Äänestä
  • mutta mitäs tarkoittaa Vario-pleksi? Onkos Stormin Varioscreen, Varioscreen Maxi vai Vario Tourin Screen sopivin ko. pyörään? Kiitos

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuulen melu kirjoitti:

Ihme kyllä, vanhaan katteettomaan pyörään verrattuna tuntuu, että tuulen kypärään aiheuttama melu on voimakkaampi vakioplexillä varustetussa CBF1000S pyörässä. Plexin korkeussäätökään ei auta asiaa. Onko muilla vastaavia tuntemuksia asiasta. Olisikohan korotetusta tarvikeplexistä apua ogelmaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu