Taolaisuus ja kasvissyönti.

asiasta kiinnostunut

OSaako kukaan sanoa onko alunperin filosofinen taolaisuus ollut lihansyöntiä vastaan?
Ainakin, kun siitä tuli uskonto lihansyöntiä ei suositeltu.
TOkihan Laotsekin vastusti tappamista.

Itse pyrin noudattamaan taolaisen filosofian oppeja elämässä ja olen kasvissyöjä. Olisin kiinnostunut jos jolla kulla olisi enemmän tietoa asiasta.

Olen Dao De Jingistä lukenut useita käännöksiä, mutta vastaan on tähän mennessä tullut vain se, että tappaminen on väärin. No, toisaalta itse en syö lihaa, koska en pidä moraalisesti oikeana tappaa muita ajattelevia olentoja ja syödä niitä.

4

853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miekin

      1) Älä ole epälojaali tai epäkunnioittava vanhempiasi kohtaan ilman hyväntahtoisuutta tai hyvää uskoa. Noudata sitoumuksiasi ylempiäsi ja perhettäsi kohtaan ja ole vilpitön suhteessasi lukemattomiin olentoihin.
      2) Älä salaisesti varasta mitään, vaali salaisia juonia tai vahingoita ketään hyötyäksesi siitä itse. Harjoita aina salaista hyveellisyyttä ja avusta elävien olentojen joukkoja.
      3) Älä tapa tai vahingoita mitään, mikä elää tyydyttääksesi omia mielihalujasi. Usko aina myötätuntoon kaikkia eläviä kohtaan, jopa myriadeja hyönteisiä ja matoja kohtaan.
      4) Älä ole himokas äläkä saastuta itseäsi alentamalla mystistä qi-voimaa. Ylläpidä aina pidättyväisyyttä ilman virheitä ja syytöksiä.
      5) Älä päihitä muita menestyäksesi itse tai hylkää läheisiäsi ja sukulaisiasi. Taoon pitäytymällä auta aina muita ja tue yhdeksää klaania harmoniassa.
      6) Älä puhu pahaa tai pilkkaa viisaita ja hyveellisiä tai kersku omista taidoistasi ylentääksesi itseäsi. Ylistä aina kauneutta ja hyvyyttä muissa äläkä koskaan kiistele omista ansioista tai kyvyistäsi.
      7) Älä juo alkoholia kohtuuttomasti tai syö lihaa ja siten riko sääntöjä. Ylläpidä aina harmonista energiaa ja rauhallista olotilaa ja tee velvollisuutesi puhtaudessa ja tyhjyydessä.
      8) Älä ole ahne ja kerää asioita saavuttamatta koskaan tyydytystä, älä kerää rikkauksia olematta koskaan antelias. Harjoita aina kohtuutta kaikissa asioissa ja osoita sympatiaa köyhille ja osattomille.
      9) Älä pidä yllä suhteita epäviisaisiin ihmisiin tai elä epäpuhtaiden ja saastaisten keskuudessa. Pyri aina ylittämään itsesi ja elämään puhtaudessa ja tyhjyydessä.
      10) Älä puhu kevyesti tai tee pilaa vakavista asioista, käytä kiihtynyttä kieltä tai halvenna täydellisyyttä. Ole aina vakava ja puhu nöyriä sanoja tehden taosta ja sen hyveestä pääasiallinen velvollisuutesi. (Kohn 2001, 161-162.)

      Sääntöjen noudattamisen tiukkuus vaihtelee koulukunnan mukaan. Siinä missä täydellisen oivalluksen taolaisuudessa eletään selibaatissa ja vältetään lihaa ja alkoholia, taivaallisten mestarian taolaisuus sallii jäsenilleen avioelämän eikä kiellä lihaa tai alkoholia.

      Yleisesti ottaen taolaiset maallikot noudattavat buddhalaisten viiden ohjeen kaltaisia eettisä ohjenuoria ja uskovat siihen, että hyvistä teoista seuraa tekijälleen hyvää ja pahoista rangaistus. Hyviä tekoja pidetään yleisesti kuolemattomuuden saavuttamisen välttämättömänä edellytyksenä. Pahojen tekojen myös uskotaan lyhentävän ihmisen elämää.

      http://www.uskonnot.fi/uskonnot/view?religionId=10

    • sanoa

      on on on

    • tietämykseni

      taolaisuudesta perustuu Benjamin Hoffiin,elikäs Nalle Puh ja tao,jota on kuitenkin pidetty ihan raamatun veroisena esim. hotelleissa ,joten enempiä lainailematta suosittelen ehdottomasti lukemaan sen. Mielestäni varsin asiallista tekstiä.Itse olen aina ollut ja tulen olemaan yhtä ja samaa tyhjyyttä,sanoista ja eri symboleista huolimatta. voimme kutsua itseämme jumalaksi,tyhjyydeksi tai ihan miksi vaan vaan, mutta kuitenkaan absoluuttisesti meitä ei ole.

    • wu wei

      Taolaisuuden perusidea on ns. wu wei eli tekoa ilman toimintaa. Siis kaikki hyvä tulee ajallaan ilman pyrkyryyttä ja olemalla positiivinen ja myötätuntoinen elämää kohtaan. Sehän tarkoittaa myös tappamisen vättämistä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      220
      4085
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2583
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2295
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1400
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1288
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      903
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      881
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      866
    Aihe