Heipsis.. Tarviisin vähän apua asiantuntevalta henkilöltä näyttely- ja haukkukoe asioissa...
Elikkäs... Kun vien hirvikoirani hirvenhaukkukokeisiin, niin miten pitää todistaa koiran arvosana HYVÄ näyttelyissä? Koirani on saanut 2 hyvää, mutta minulla on todisteena niistä vain kehässä saadut laput. Rekisterikirjassahan on kohta näyttelyille, eli olisiko minun pitänyt pyytää siihen joltakin kuittaus? Minulle on jäänyt sellainen käsitys että haukkukokeisiin pitää olla väh. arvosana HYVÄ. Ja kun menen koirani kanssa ekaa kertaa 1 päivän haukkukokeisiin(siis sellaisiin mihin hyväksytään myös ensikertalaiset ilman AVO tulosta), niin onko siitä saatu ykkönen hyväksyttävä ns. AVO1:nä, mikä pitää olla ennen voittajaluokan kokeita?
Kysymykset saattaa kuulostaa aika hölmöiltä, mutta minulle olisi vastaukset tärkeitä:)
Näyttelyt7haukkukokeet
4
319
Vastaukset 4
- vigri
Oletko käynyt kyselemässä Suomen harmaahirvikoirajärjestön foorumissa. Sieltä nyt luulisi löytyvän enemmän asioista tietoa.
http://www.shhj.info/- avuton--
Kiitoksia vinkistä!
- kokeissa käynyt..
avuton-- kirjoitti:
Kiitoksia vinkistä!
Eli kun kokeeseen menet ilmoitat koiran ja tuomarit ( maaston?) ja maksat joko tilille tai sitten paikan päälle aamulla tasarahalla kuten monet tekee. Kokeisiin koiran paperit vaan mukaan..
Kukaan ei siis kysele yleensä nuista näyttely tuloksista, tarkistavat todennäköisesti sitten kennelliittossa jos lähetät sinne valionarvo anomuksen..
Ennen kokeisiin menoa etsi "vihreä kirja" itsellesi ja lue säännöt niin tiedät mitä koiralta odotetaan .. - avuton--
kokeissa käynyt.. kirjoitti:
Eli kun kokeeseen menet ilmoitat koiran ja tuomarit ( maaston?) ja maksat joko tilille tai sitten paikan päälle aamulla tasarahalla kuten monet tekee. Kokeisiin koiran paperit vaan mukaan..
Kukaan ei siis kysele yleensä nuista näyttely tuloksista, tarkistavat todennäköisesti sitten kennelliittossa jos lähetät sinne valionarvo anomuksen..
Ennen kokeisiin menoa etsi "vihreä kirja" itsellesi ja lue säännöt niin tiedät mitä koiralta odotetaan ..Juu, kiitoksia. Olen tuomarikortin käynyt, niin tiedän mitäkoiralta odotetaan, mutta oman koiran kanssa en kisoissa vielä ole päässyt käymään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2342017
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601174- 201015
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125706- 38699
Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤224658Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa202600- 51455
- 38438
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42422