Nyt saa hyvin varustetuista kaupoista halpaa maitoa. Suomessa tuotettu maaksaa 0.99€/l ja vastaava ruotsalainen 0.75€/l.
Perjheessämme kuluu matoa päivittäin 4 l. ¤ x 0.24€ x 365 vrk/vuosi = 350.4€/vuosi.
Perjheessämme kuluu matoa päivittäin 4 l. ¤ x 0.24€ x 365 vrk/vuosi = 350.4€/vuosi.
Vastaukset 8
Vanhimmat
suomalaisia perunoita hintaan 0.29 euroa kilo. Perunasäkki maksoi 2.99 euroa. Perunoista saa monenmoisia ruokia todella edullisesti.
tarjouksessa kun noin edullisesti sait, normaalistihan pottukilo maksaa isoissakin marketeissa irtopottuina ostettuina melkein euron kilolta joissa kaiken lisäksi on luvattoman paljon vihreä vikaisia pottuja, joten kilohinnaksi tuleekin jo pari euroa kilolta helposti.
ovat erittäin hyvii eivätkä ole rehuperunaa niin kuin jotkin huijarit yrittää huijail rehuperunoil törskä esim.
mutta mistä kaupasta saa perunoita 0.10 e/kg?
tällöin tarjouksessa. Silloinhan kannattaakin ostaa. Muuten ulkomailla ollessamme kaupassa myytiin erikseen vihreitä perunoita. Niitä käytettiin kuulema salaatteihin.
Tässä oiva esimerkki siitä ettei kauppa ole se mikä rohmuaa itselleen vaan isäntien omistama Valio ja korkea tuottajahinta.
sillä tasolla että ennestään alle kotimaan kulutuksen oleva tuotanto romahtaa nopeasti ellei tuottajahinnat nouse.Kruunu devalvoitunut 15% joten tuonti tarvikkeiden hinta noussut rajusti.Tuotannon lasku sopii hyvin arlalle jonka pääomistus on Tanskassa.Tanskan kruunu vaikkei ole eurossa on sidottu euron arvoon.Suomi on hyvä markkinaalue arlalle joten suomalaisten tulee suhtautua siten ettei ole kyse mistään hyväntekeväisyydestä vaan raaasta markkinaosuus taaistosta.
suomen maajussi taistelee ja valehtelee lisää ittelensä tukee pää punasena poraa katteettomia tukia lisää lisää.,.,