Alvar Aalto lopetti suomalaisen muotoilun

PUUPÄÄ1

Peräänkuulutan suomalaista muotoilun kultturia joka oli vielä voimissaan ennen Aaltoa.
Hänen voimakassielukkuutensa, auktoriteetin muodossa, tasoitti muotoilumaaston sopivaksi teolliselle "arjalaisen puhtaalle" muotokielelle, joka edustaa teollista ja pääoman muotoilua, eli minimaalisia kustannuksia visuaalisuuden kustannuksella!
Muotoilun täytyisi palautua sille kuuluvalle tasolle joka nyt on ns. Aaltoa ja nykyarkkitehtuuri edustaa tätä ja vuosi on kumminkin jo 2009.
Muotokielen sallisi jo vapautua jo näistä kahleista ja antaa luovuuden ja käsityöläistaidon kukkia. Myös valtiolla on arvonlisäveron muodossa muotoilua ja käsityöläisyyttä ja pienyrittäjyyttä tukehduttava merkitys. Käsityöläinen joka nostaa esim täyspuun arvoa 80% maksaa siitä valtiolle kulujen jälkeen 22%alveroa, tämä kohdistuu suoraan pienyrittäjiin ja on työn verotusta, elikkä kohdistuu juuri siihen palveluun... Tämä keskustelun avaukseksi. Tästä voisi kirjoittaa kirjan,mutta täytyy mennä verstaalle tekemäänjtöitä. T.puupää

14

2540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Remppamasa

      Menepä verstaalta tullessasi kirjastoon ja lainaa kunnon paketti arkkitehtuurikirjallisuutta.
      Tulet huomaamaan, että et tiedä Aallosta yhtikäs mitään.

      • PUUPÄÄ1

        Sinulle verbaalikko, tutustuppa hiukan osaavien ja tekevien ihmisten joukkoon, he eivät ehkä osaa lukea, mutta pöydän tekemiseen tarvitaan käsityöläinen, ei verbaalikko!


      • PUUPÄÄ1

        Tulee esiin sieltä kaapista


      • Remppamasa
        PUUPÄÄ1 kirjoitti:

        Tulee esiin sieltä kaapista

        Kyllä, kirjoitan oikealla nimimerkilläni.
        Tule rauhassa esiin kaapistasi. Lupaan: en kiusaa.


      • Remppamasa
        PUUPÄÄ1 kirjoitti:

        Sinulle verbaalikko, tutustuppa hiukan osaavien ja tekevien ihmisten joukkoon, he eivät ehkä osaa lukea, mutta pöydän tekemiseen tarvitaan käsityöläinen, ei verbaalikko!

        Perinteisessä käsityöammatissa toimivana yllytän sinuakin lukemaan enemmän ja luulemaan vähemmän.


    • Guldenpflyffelstöft

      Saahan sitä tehdä kruusattuja taloja ja tavaroita kuka tykkää. Jos sille linjalle lähtee niin sitten pitää laittaa kunnolla tuulemaan! Oikeeta Aku Ankka-meininkiä. Anna menna!

    • -rak.virh.

      Onko olemassa ainoatakaan Aallon suunnitelemaa rakennusta joka ei kärsisi vääristä materiaalivalinnoista, vuotavista katoista ja muista suunniteluvirheistä. Vaikkapa Seinäjoen Aaltokeskus joka vuotaa, homehtuu, ummehtuu ja lakeuden risti on hengenvaarallinen koska rappaus ja tiilet tippuvat, kuinkas muuten kun väärien materiaalivalintojen vuoksi.

      Aalto oli suuri luuseri ja täysin yliarvostettu.

      • on kauhia

        lama kohta päällä, kauraryynit lopussa, hana ja nenä vuotaa, pipo kiristää, ulkona kylmä, sisällä tunkkaista, vessassa haisee ja rappaus rapisee, lattia narisee ja perse rutisee, lapset kitisee ja papat horisee, aallot jossain lotisee.


      • aaltoileva

        Tunnetustihan rappauksen ja tiilien lisäksi mitään muita materiaaleja ei tarvitse koskaan uusia...


      • aalloilla

        Täällä Sunilassa on ilo asustella, ei vuoda katto eikä rapise rappaukset ja muutenkin on auvoisaa. Talo jo yli 70 vuotta vanha, mutta ei uskoisi.


      • Agnostikko 45w
        aalloilla kirjoitti:

        Täällä Sunilassa on ilo asustella, ei vuoda katto eikä rapise rappaukset ja muutenkin on auvoisaa. Talo jo yli 70 vuotta vanha, mutta ei uskoisi.

        Myöhemmin sälli muuttui kekkosslovakkian viralliseksi talontekijäksi.
        Sääli.


      • Alvar Aaltoismi
        Agnostikko 45w kirjoitti:

        Myöhemmin sälli muuttui kekkosslovakkian viralliseksi talontekijäksi.
        Sääli.

        Tällä kultilla on paljon kannattajia Suomessa . Uskonnon juuret ovat Neuvostoliitossa.


      • Raksan reunalta
        Alvar Aaltoismi kirjoitti:

        Tällä kultilla on paljon kannattajia Suomessa . Uskonnon juuret ovat Neuvostoliitossa.

        Neuvostoliitossa modernismi oli kielletty.


    • Suomessa..

      ja kylläkin koskee erityisesti ahkeria ihmisiä, riippumatta työtehtävästä. Elätithän taas hyötyvät verotuksesta, valitettavasti..

      Paskasakkia, sekä verottajat että elätit..

    Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      412
      4733
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1885
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      145
      1612
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      75
      1335
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      15
      1206
    6. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      79
      1176
    7. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1117
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      67
      1056
    9. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      66
      1032
    10. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      1000
    Aihe