Mikä avuksi yleiseen haluttomuuteen

Minun poika ei halua tehdä mitään eikä mikään häntä kiinnosta. Rahat ottaa vastaan, kun eläkkeestä niitä annan. Hän on vegaani, joten ruoka-asiat on
vaikeita. Työtä ei halua tehdä. Mikään ei kiinnosta.
7315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kunnon selkäsauna, eiköhän tokene ja työt ala maistua.

Äänestä

ikäinen poikasi on?

Äänestä

Ja miettisin, että millä elämän ohjeilla ja kasvatuksella hänestä on tullut tuollainen!
Onko siellä peilissä teitä ihan kaksi?

Äänestä

Että hänellä on masennus?
Masennuksen eräs merkki on yleinen haluttomuus elämää ja kaikkea kohtaan ja se on tänäpänä yleistä.
Kannattaa selvittää tämäkin puoli rohkeasti.

Äänestä
  • yleensä kun nuoret HALUAVAT opiskella tai tehdä työtä..ja eteenpäin elämässään mennä...harva haluaa ihan toimettomaksi jäädä...

    samaa mieltä että, tuohon syyhyn kannataisi pureutua...auta nuortasi, juttele hänen kanssaan ja lähdette sitten vaikka yhdessä tuota apua hakemaan...älä jää kauan miettimään. Jos, syynä masennus se vaan pahenee, ellei sitä hoideta kunnolla ja nopeasti..

    Tsemppiä; ja rohkeutta nyt vaan Teille molemmille!

    t.friidu

    Äänestä

  • palstanvahdin viisasta osallistua keskusteluun missään olosuhteissa? Mielestäni ei koskaan...

    Äänestä

  • vaikkapa sitä, että, oma nuori olisi masentunut. Siksi kannattaisi ajatella toisin, eikä syyttää siitä itseään. Silloin tuo avun hakeminen omalle nuorelleen on huomattavasti helpompaa...mutta, itse kyllä tuolla avoimella keskustelulla nuoren itsensä kanssa aloittaisin..ja myös tuota apuani tarjoisin lähtisin nuoreni mukaan tuolle ammattiauttajalle ensimmäisen kerran ja tuon lääkäriajan varaisin..siinä rinnalla seisten ja tukien..viemmehän nuoremme ja lapsemme lääkäriin jos, vaikka hammaslääkäriin..emme jätä kipuja yksin kestämään.

    t.friidu

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


jaska m k kirjoitti:

Minun poika ei halua tehdä mitään eikä mikään häntä kiinnosta. Rahat ottaa vastaan, kun eläkkeestä niitä annan. Hän on vegaani, joten ruoka-asiat on
vaikeita. Työtä ei halua tehdä. Mikään ei kiinnosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu