sauvasirkkakysymys

laji

hei!
ostin eläinkaupasta sauvasirkan poikasen. se on n. 6 cm pitkä, sillä on n. 1 cm pituiset tuntosarvet, kuusi raajaa ja se on vihreä mutta tulossa vähän ruskeaksi. onkohan se carausius morosus. sauvasirkkani on aika samannäköinen kun faunatar sivuilta se sauvasirkka, mutta siellä lukee bacillus rossius ja carausius morosus vaikka ovat aivan eri lajia. bacillus rossius on harvinainen suomessa. mitä lajia se voisi olla? tänne sivuille ei saa kuvaa, muuten voisin näyttää.

9

1499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laji

      lisäys
      se näyttää myös romulus artemikselta. tuo carausius morosus on niin pullukka, tais emmonen vähän leveämpi. auttakaa en tiedä lajia ollenkaan!

      • laji

        katsoin sirkkaan tarkkaan ja sillä näkyi pikku sarvet. kiitos kun autoitte. en olisi ikinä keksinyt katsoa onko sillä sarvia ilman apuasi. kiitos tosi paljon. nyt minulla on helpompaa hoitaa sitä. :)


    • laji

      se näyttä ehkä vähän medauroidea extradentatalle. en ollenkaan tiedä lajista. se on eläinkaupoissa huonoa että eivät osaa sanoa mitään eläimistä.

    • vivi

      sirkalla näkyvissä piikkejä ja sarvet? Tuon kokoisella medauroidea extradentatalla ovat ne jo näkyvissä. Jos sarvia ja piikkejä ei löydy niin sen voi ainakin poistaa mahdollisista lajeista

      • vivi

        kyseessä on M.extradentata eli vietnamin sauvasirkka, tsekkasin faunataren sivut ja väärinhän siellä lukee


    • vaikea juttu

      ilman kuvaa. Veikkaisin kuitenkin, että sirkkasi on carausius morosus, sillä bacillus rossius on aika harvinainen Suomessa, (kuten jo sanoitkin)
      Omat sauvikseni ovat carausius morosuksia ja niiden ulkonäkö täsmää kuvaukseesi kuin piste iin päälle. Tosin, onhan carausiuksella ja bacilluksella paljon yhtälöitä ulkonäössä =).
      Omat sirkkani olivat poikasina heleänvihreitä mutta nyt aikuisiällä ruskeita. Käyppäs katselemassa muualtakin kuvia ja kysele muilta sirkanomistajilta, mikä sirkkasi on heidän mielestään.

      • vivi

        ja B.rossius eivat muistuta ulkonäöltä toisiaan, kuvauksen perusteella on paha sanoa mutta jos sirkka on ulkonäöltään faunataren sivuilla olevan kuvan sirkan mukainen se on 100% varmuudella Medauroidea extradentata


      • laji
        vivi kirjoitti:

        ja B.rossius eivat muistuta ulkonäöltä toisiaan, kuvauksen perusteella on paha sanoa mutta jos sirkka on ulkonäöltään faunataren sivuilla olevan kuvan sirkan mukainen se on 100% varmuudella Medauroidea extradentata

        kiitos, teistä oli apua. elikkäs se on medauroidea extradentata tai carausius morosus. aika vaikeeta selvittää asia kun sirkka on poikanen. kun en tiedä minkä näkösiä munia se munii, että tiedän eron ulosteesta ja munista. harmi kun eläinkaupan myyjätkään eivät osanneet sanoa lajia. noilla carausius morosuksillahan on punaiset kainalot aikuisina. jos mun sirkalla ei sitä punasta näy niin se ei ainakaan se ole. KIITOS VIELÄ KERRAN :)


      • vivi
        laji kirjoitti:

        kiitos, teistä oli apua. elikkäs se on medauroidea extradentata tai carausius morosus. aika vaikeeta selvittää asia kun sirkka on poikanen. kun en tiedä minkä näkösiä munia se munii, että tiedän eron ulosteesta ja munista. harmi kun eläinkaupan myyjätkään eivät osanneet sanoa lajia. noilla carausius morosuksillahan on punaiset kainalot aikuisina. jos mun sirkalla ei sitä punasta näy niin se ei ainakaan se ole. KIITOS VIELÄ KERRAN :)

        sirkallasi ei ole pieniä sarvia näkyvissä, niinkuin tuon kokoisilla m.extradentatatoilla kuuluisi olla, sirkkasi on carausius morosus

        http://i299.photobucket.com/albums/mm304/viviii3/elaimia/sirkat/P1040627.jpg


        kuvassa aikuisen m.extradentatan pirunsarvet


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      122
      3054
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1425
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1299
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1037
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1027
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      134
      1018
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      957
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      757
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      743
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      713
    Aihe