wowis on huonoo ku se maksaa ihan hiton paljon!!!!!!
siskokin on ihan ryöstetty ku se pelaa tota!
rosvoutta!
siskokin on ihan ryöstetty ku se pelaa tota!
rosvoutta!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jep totta tosiaan, 3tupakka askin verran kuussa, hiustenleikkuun, 5karkkipussin jne, sikakallista tosiaan.
Ei sitä ole pakko pelata
sori kaikilta!ei se ole huono peli
no miten sen kattoo onko kallista vai ei niinkun edellinen kirjotti ni kaks vai kolme toppaa tupakkia taikka 12 pakki kaljaa kuussa ei oo paha hinta pelistä.
...että WoW on maksullinen nettipeli.
Mutta mielestäni se ei ole kovinkaan kallis kun vertaa laatuun.
WoWia päivitetään jatkuvasti, vaikkakin se on alkanut menemään ainakin jo oman kiinnostuksen päälle. Samat, vanhat instat eri nimillä ja oletetaan sen kiinnostavan. kun hinnasta ei haluta tinkiä, tingitään laadusta ja tekijät kieltämättä vähän laiskottelevat. Onneksi peliin on lisätty mielenkiintoisia lisäyksiä, kun instat tai pvp ei jaksa kiinnostaa, voit lähteä tekemään "Saavutuksia", joista saa mukavia pisteitä. Omaa kivaahan se vain on - mutta ketä nyt pvp:tä alkaisi pitämäänkään NIIN tylsänä 8)
WoW on jokatapauksessa monipuolinen ja juuri sellainen kuin roolipelin PITÄISI olla. Se on mahdollisimman lähellä ns. "todellista elämää", teet töitä, vaihdat ammattia ja saat rahaa, ostat ruokaa / juotavaa jota instoja tehdessäsi tarvitset, ja instat / raidit vaikenevat kokoajan. Kun rahat loppuvat, on sitä pakko saada lisää jotta voit jatkaa pelaamista (tosin en ole ikinä tavannut ketään kellä olisi rahat loppu), ja rahaa ei voi oikeassakaan elämässä olla liikaa.
Mitä ahkerampi olet rahaa keräämään, sen parempaa "elämää" elät, niinkuin oikeassakin elämässä.
Ja kun hahmoja / classeja vielä monipuolistetaan, uusia classeja tuodaan esiin, on kamppailu parhaasta kokoajan päällä.
Se missä pelin tekijät ovat TODELLA onnistuneet on kuitenkin raid / instat ja niiden toteuttaminen niin, että jokaista classia ja hahmoa tarvitaan. Jokaisella on oma tehtävänsä, ja jos haluaa yltää parhaimpien joukkoon (esimerkkinä oma kilta, serverin paras, ja vielä made in finland ;)) on todella OSATTAVA pelata.
Hintaa pelillä siis on, mutta on se rahan arvoinenkin. Summana 12- 13€ on toki suuri, mutta verrattuna pelin tasoon ja se verrattuna muihin roolipeleihin, kuukausimaksu voisi olla hyvin 20€.. Mutta silloin summa menisi liian ylös enkä usko että hirveän monella riittäisi varat / halut maksaa noin paljon pelistä. Loppujen lopuksihan, WoW ON pelkkä peli.
"siskokin on ihan ryöstetty ku se pelaa tota!"
Itseasiassa, siskosi ei ole ryöstetty. Sehän ei ole tyhmä joka pyytää, se on tyhmä joka maksaa. Eihän siskoasi ole PAKOTETTU missään nimessä maksamaan YHTÄÄN mitään. Hän on itse halunnut pelata vaikka hinta on ollut selvästi liikaa hänelle, ja pienivaraisena niin tyhmää kuin se onkin, hän on siitä 100% itse tehnyt päätöksen.
Blizzard on tarjonnut pelin jonka he ovat itse kehittäneet ja tarjonneet pelattavaksi. He ilmoittavat selvästi hinnan, etkä voi yksittäisiä maksukorttejakaan ostaa ilman että saat tietää hintaa!
On totta ettei WoW ole ilmainen todellakaan, mutta kuka sanoi että tämä huvi on persaukisille?