Vakava kysymys

Norad-

Kultti kysyy uusilta rahastuskohteiltaan heidän mielenterveyshistoriaansa. Miksi aidosti seonneita ei oteta jäseniksi jos kerran väitetään systeemin parantavan kaikki ongelmat? Mitä näiden ihmisten pitäisi kultin virallisten ohjeiden mukaan tehdä, jos heitä ei voi ottaa mukaan ja samalla kerrotaan ettei psykiatrilla saa käydä, eikä saa käyttää lääkitystä.

Ettekö te tosiaan edes itse näe tässä mitään ristiriitaa?

Jos systeemi toimisi, niin silloinhan etsittäisiin kaikki sekopäät mukaan ja ne olisivat hetkessä kaikki kunnossa. Kun ei näin tehdä, niin silloinhan myönnetään ettei se systeemi toimi.

2

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huhahhhei

      "Aidosti" seonneet ovat yleensä persaukisia.

    • että vaikka

      scientologiassa on monenlaisia prosesseja jotka on kehitetty alunperin mielisairaiden parantamiseen, niin Hubbardin on täytynyt huomata etteivät ne toimi kunnolla, koska hän on myöskin sanonut ettei mielisairaisiin kannata tuhlata ruutia koska he ovat sen luokan luusereita että hoidetaan heidät sitten joskus kun kaikki muut asiat on tehty, jos sittenkään. Ei käyttänyt noita sanoja mutta viesti oli tuo.

      On hyvä tietää että Hubbardin mukaan mielisairauden syynä ovat asianomaisen rikokset, ja niin ollen hoitoprosessit ovat tyyppiä "WHAT ARE YOUR CRIMES?"

      Mahdollisesti nykyään kysytään mielenterveyshistoriaa jotta asiakkaalle voidaan tarvittaessa näyttää saman tien ovea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      29
      7609
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      98
      6246
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      116
      4378
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      155
      4284
    5. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      57
      3246
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      60
      2398
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      2051
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      1953
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      147
      1850
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      45
      1634
    Aihe