Vakava kysymys

Norad-

Kultti kysyy uusilta rahastuskohteiltaan heidän mielenterveyshistoriaansa. Miksi aidosti seonneita ei oteta jäseniksi jos kerran väitetään systeemin parantavan kaikki ongelmat? Mitä näiden ihmisten pitäisi kultin virallisten ohjeiden mukaan tehdä, jos heitä ei voi ottaa mukaan ja samalla kerrotaan ettei psykiatrilla saa käydä, eikä saa käyttää lääkitystä.

Ettekö te tosiaan edes itse näe tässä mitään ristiriitaa?

Jos systeemi toimisi, niin silloinhan etsittäisiin kaikki sekopäät mukaan ja ne olisivat hetkessä kaikki kunnossa. Kun ei näin tehdä, niin silloinhan myönnetään ettei se systeemi toimi.

2

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huhahhhei

      "Aidosti" seonneet ovat yleensä persaukisia.

    • että vaikka

      scientologiassa on monenlaisia prosesseja jotka on kehitetty alunperin mielisairaiden parantamiseen, niin Hubbardin on täytynyt huomata etteivät ne toimi kunnolla, koska hän on myöskin sanonut ettei mielisairaisiin kannata tuhlata ruutia koska he ovat sen luokan luusereita että hoidetaan heidät sitten joskus kun kaikki muut asiat on tehty, jos sittenkään. Ei käyttänyt noita sanoja mutta viesti oli tuo.

      On hyvä tietää että Hubbardin mukaan mielisairauden syynä ovat asianomaisen rikokset, ja niin ollen hoitoprosessit ovat tyyppiä "WHAT ARE YOUR CRIMES?"

      Mahdollisesti nykyään kysytään mielenterveyshistoriaa jotta asiakkaalle voidaan tarvittaessa näyttää saman tien ovea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8138
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3922
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1400
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      34
      1241
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1122
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1020
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe