Missä on sitä faktaa, kun sitä tarvitaan?
Jossain Suomen laissakin varmasti lukee, mitkä on vanhempien oikeudet ja mitkä ei enää, kun lapsi täyttyy 18-vuotta.
Entä liikkumisen ja ihmissuhteiden rajoittaminen?
Kuvitellaan tilanne, milloin esimerkiksi 18-vuotiaan tytön juuri alkanut suhde 8v vanhempaan nuorekkaaseen mieheen ei millään tavalla hankaloita tytön - eikä perheen - elämää, ja tytön isä estää tytärtään tapailemasta kyseistä miestä?
Meneekö tällainen jo käytännössä vapaudenriistosta?
Kuuluuhan se ihan terveeseen järkeen, että kotona asuvaa lastansa saa määrätä _tiettyyn pisteeseen asti_, vaikka tämä olisi täysi-ikäinen, mutta entä ihmissuhteiden rajoittaminen, varsinkaan ilman mitään varsinaista syytä?
Missä tämä raja menee?
Entä kotiaresti? Mitä laki sanoo siitä?
Tietenkin vanhemmilla on oikeus potkia lapsi pois kotoa, jos tämän käyttäytyminen ei miellytä, mutta eivät kai he voi omistaa ja määrätä kaikkea täysi-ikäisen lapsensa elämästä sen takia että tämä asuu vielä kotona?
Missä nämä rajat menevät lainopillisesti? Kuka osaisi neuvoa?
Tyhjänpäiväiset huutelut ja "sä oot väärässä" selitykset ei tässä vaiheessa auta eikä helpota tilannetta millään tavalla... kiitos kuitenkin niistä jo etukäteen, kun niitä kuitenkin tulee.
Vanhempien oikeus täysi-ikäseen ja lakipykälät
12
5835
Vastaukset
- vanhempien määräysvalta
loppuun siihen, kun lapsi täyttää 18 v eli tulee täysi-ikäiseksi.
Vanhemmilla on kuitenkin valta päättää omaisuudestaan, mm. siitä, kuka heidän omistamassaan asunnossa asuu.
Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että ellet suostu heidän laatimiinsa pelisääntöihin, joudut viimekädessä etsimään asuntosi muualta, ellei neuvotteluissa sopuun päästä.
Eli vanha sanonta kenen leipää syöt, sen lauluja laulat, pitää edelleen paikkansa. Juttu on toinen, jos teillä on vuokrasopimus ja maksat vuokraa vanhemmillesi asumisestasi. Vuokralaista ei voi häätää sen perusteella, kenen kanssa tämä seurustelee.
Kotiaresti 18 v täyttäneelle saattaa kuitenkin jo täyttää rikoslaissa rangaistavaksi säädetyn vapaudenriiston tunnusmerkit.
Joskus kuitenkin voi olla mukavempi olla tossun alla kuin taivasalla. - isäntä ja renki
Kenen kännykkä sinulla on? Kuka maksaa liittymämaksut? Kenen autolla ajat? Kuka ruokkii sinut? Kuka maksaa koulumenosi? Kuka maksaa harrastukset ja matkat?
Millä on enemmän käytännön merkitystä kuin lakipykälillä?
26 vuotias mies ei millään järkevin ja kestävin perustein ala seurustelemaan juuri ja juuri täysi-ikäisen kanssa. Onhan se mukavaa ja jännittävää tuossa iässä, muistan itsekin vielä tuon ajan olen vasta tuon miehesi ikäinen.
Vanhemmat voivat siis päättää mihin heidän omaisuuttaan käytät (puhelin, autot, tietokone, jne.).
Sinuna pyrkisin itsenäistymään tai sopeutumaan. Eli hommaa työpaikka ja oma asunto, tai hyväksy monet vanhempien vaatimuksista kunnes itsenäistyt. Täysi-ikäisyys ei velä tee sinusta itsenäistä. Käytännössä koko elämän läpi joudut ottaman muut ihmiset huomioon, kuten miehesi ja lopulta ehkä omat lapsesi.
Vanhemmat yrittävät ajatella lapsiensa parasta, valitettavasti nämä eivät useinkaan käy yksiin vanhempien näkemyksestä tulevaisuudestasi. Reilusti vanhempi mies ei valitettavasti tuo kehitystäsi millään tavalla vaan päinvastoin mahdollistaa huomattavia henkisiä ja jopa fyysisiä riskejä elämääsi.
Tilanne on varmasti vaikea ja usein riipuu tavasta jolla asioita esitetään ja käsitellään. Malttia ja aikaa, harkinnan lisäksi molemmille osapuolille.- asiaaa
mutta tuota ikäeroa on ihan turha mollata, 26v on yleensä myös vielä niin kakara ettei tuossa vielä isoista kehityseroista pitäisi olla kyse
- jotain rajaa
asiaaa kirjoitti:
mutta tuota ikäeroa on ihan turha mollata, 26v on yleensä myös vielä niin kakara ettei tuossa vielä isoista kehityseroista pitäisi olla kyse
Onhan sitä tuossa ikäryhmässä jo suunnaton ero.
Jos puhutaan keski-ikäisistä niin ero pienenee.
Nuoruudessa on todellakin eroja paljon tuossa vaiheessa.
Ehkä et ajatellut asiaa, kun kirjoitit tai sitten sinulla on saatavia tässä, ja siksi vaikea hyväksyä tosiasioita. - guydtutfp
Ei tuo ole totta, tunnen parin joka tapasi, kun nainen oli ala-ikäinen. Heillä on 8 vuotta ikäeroa, ja nyt ovat molemmat keski-ikäisiä ja 20 vuotta naimisissa.
- Anonyymi
"26 vuotias mies ei millään järkevin ja kestävin perustein ala seurustelemaan juuri ja juuri täysi-ikäisen kanssa. Onhan se mukavaa ja jännittävää tuossa iässä, muistan itsekin vielä tuon ajan olen vasta tuon miehesi ikäinen."
Anna olla. Pitäisi saada itse päättää. Oma valinta. Tarpeeksi vanha. Jos menee pieleen niin voi jotain oppiakin, pieleen voi mennä sen vanhemman hyväksymän ihanan nuoremman kiiltokuvapojun kanssakin hänen toimestaan. Ups, eikö halunnut sitoutua? Oliko muita naisia?
Eikai täällä Suomessa vanhemmat päätä seurustelu kumppaneita.
- rakkaus on sokea ja kuuro
Pieni ikäero ei ole pahiteeksi. Eduskunnan puhemiehellä, tulevalla tasavallan presidentillä ja hänen nuorikollaan on ikäeroa 29 vuotta. Mieti sitä.
- Janne.
Keski-ikä on turha sana, miksi sitä edes käytetään?
26 vuotias on hyvin monasti tosiaan kakara, samaa mieltä olen.- Anonyymi
Ai kauhistuin. Elin omillani 19 v aikoinaan, kun tapasin 26- v miehen. Hän tuli zitten isäksi lapsellemme 27- v.
Ku.mallakin meistä oli vakituinen työ, ja kyllähän lapsen saanti pirstaloi työelämään, että minä se ilmeisimmin vähän pentu olin. Ei lapseni isä.
- naurettavaako
On se kumma kun jos tavallinen pulliainen seurustelee vaikka 5 vuotta nuoremman likan kanssa niin lähes pedofiiliksi haukutaan,mutta suomessa on monia johtajaportaan ja rikkaita joilla on vaimoke nuorempi kuin niiden omat tyttäret ja ikäeroa 40-50v.Niitä sanotaan vain jotta kova pukki on.
- Anonyymi
No. Minuun yritetty käyttää valtaa mt-puolen kautta vuosia sen jälkeen kuin muutin omilleni.
- Anonyymi
Autetaan sitten vanhempia dissosiaatio-häiriöiden toteuttamisessa ajoittain. Kuvittelevat olevani holhoajiani edelleen pienemmillä vastuilla. Suunnilleen laukaisevat minussakin samaa sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️871863Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1571331YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä681141- 651012
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan82941Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli87862Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.128850Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029836Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.47827- 57810