Kantoliinat?

Millaisia eroja kantoliinoissa on? Millainen kantoliinan tulisi olla? Mistä saa laadukkaita ja luotettavia, mutta suht edullisia kantoliinoja? Ovatko kaksiosaiset liinat yhtä hyviä kuin ne pitkät, solmittavat? Voiko kaksiosaisissa liinoissa kantaa vauvaa moninkin eri tavoin vai ainoastaan sammakkoasennossa? Kertokaa kokemuksianne kantoliinoista!
2278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kantoliinoja on trikoisia ja kudottuja. Trikoiset ovat joko pitkiä tai kaksiosaisia. Kudottuja on pitkiä ja lyhyitä, joustamattomia ja vinojoustavia.

Minulla on kokemusta kaksiosaisesta trikooliinasta. Se on nopea ottaa käyttöön, mutta toimii vain pienellä vauvalla. Eli ihan kätevä pikaliina vastasyntyneelle, mutta käyttöikä on vain muutaman kuukauden. Sopii kehtoasennossa ja sammakkoasennossa kantamiseen, sekä "buddha"-asennossa kasvot menosuuntaan. Miinusta siinä on se, ettei lapsi ole kovin tukevasti kyydissä. Eli tekee mieli tukea vauvaa toisella kädellä koko ajan. Pitkä trikoolina toimii käsittääkseni vähän pidempään, ja on selvästi tukevampi, koska siinä tulee aina kolme kerrosta liinaa vauvan ympärille ja liinan voi kiristää juuri oikealle kireydelle.

Ja on mulla kokemusta myös pitkästä kudotusta, vinojoustavasta liinasta. Oma liinani ei ole mikään huippuhyvä, mutta toimiva. Olen sen itse tehnyt. Siihen saa lapsen tosi tukevasti kyytiin. Eli kädet ovat ihan oikeasti vapaana kun lapsi on siinä liinassa.

Jos pitkän kudotun haluat, osta ehdottomasti vinojoustava (Didymos, Girasol, ja joitakin muita). Ensimmäiseksi liinaksi voi olla hyvä ostaa käytetty, koska se on valmiiksi "kesytetty", eli käytössä pehmentynyt niin että se on helpompi solmia kuin uutuuttaan jäykkä liina.

Äänestä

Suosittelen kyllä pitkää solmittavaa liinaa. Sen saa sidottua niin että vauva tosiaan pysyy kyydissä tukematta ja kädet ovat vapaana.

Parhaiten pääsee alkuun, kun joku näyttää kädestä pitäen liinan sitomisen. Vaikeaa se ei ole, mutta joitain niksejä siinä on jotka oppii helpommin kun joku näyttää. Eli etsi vaikka kantoliinakanava.fi:stä liinatukihenkilö, tai pyydä liinan myyjää neuvomaan.

Trikooliinat ovat edullisempia kuin kudotut, ja usein trikoinen hankitaan ensimmäiseksi liinaksi. Niillä sitomisen oppiminen on ehkä hiukan helpompaa, mutta kovin painavaa lasta niillä on sitten jo hutera kantaa. Kudotulla kantoliinalla taas voi kantaa minkä ikäistä vaan, ihan vastasyntyneesä väsähtäneeseen taaperoon, edessä, selässä ja lonkalla. Hyvä kudottu kantoliina maksaa käytettynäkin äkkiä 70 euroa, mutta toisaalta ne säilyttävät arvonsa hyvin ja liinan voi sitten taas lapsen kasvettua liinaiän ohi myydä eteenpäin. Käytettyä liinaa voi etsiskellä vaikka kestovaippainfon tai babyidean kirppiksiltä netistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NeaNella kirjoitti:

Millaisia eroja kantoliinoissa on? Millainen kantoliinan tulisi olla? Mistä saa laadukkaita ja luotettavia, mutta suht edullisia kantoliinoja? Ovatko kaksiosaiset liinat yhtä hyviä kuin ne pitkät, solmittavat? Voiko kaksiosaisissa liinoissa kantaa vauvaa moninkin eri tavoin vai ainoastaan sammakkoasennossa? Kertokaa kokemuksianne kantoliinoista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu