Oltiin Gdanskissa viikko sitten, matkattiin aivan kammottavalla junalla Puolan puolella, aivan ylibuukattu hökötys, jossa siis kykittiin tuntikausia sellaisessa hytin oloisessa hikihuoneessa, jossa ikkunat höyryssä ja käytävän puolelta tuprusi tupakansavua.
Gdansk oli muiden jutut huomioon ottaen melkoinen pettymys, luulin että olis tosi kauniskin, mut ehkä myös vuodenajasta johtuen aika ränsistyneen ja huonosti hoidetun näköinen kaupunki. Käytiin merenkävijöiden muistomerkillä ja voi taivas sitä ympäristöä..Jotenkin Venäjän puolella osasi odottaakin että siellä on sellaista, mut kaikki joilta oon jotain Gdanskista kuullut, on ylistänyt sen niin taivaisiin et oli aika tiputus.
Palvelu kuppiloissa oli kuitenkin ihan ok vaikka tiettyjä ongelmia kielen kanssa tietty olikin. Vanha kaupunki oli kiva ja hostelli Przy Targu Rybnym oli ihan mukavalla paikalla vanhassa kaupungissa, ja helppo löytää rautatieasemalta. Kahden hengen huone oli tosi pieni ja pölyinen mut muuten ihan viihtyisä, mitä nyt rakennustyömaalta kuului mekkalaa aamutuimaan. Henkilökunta oli tosi hiljaista tyttöä mut auttoi kysyttäessä heikohkolla englannilla. Aamupala olikin sitten aikamoinen, voiko tollasta aamupalaksi edes kutsua, oli kuivakkaa leivänkänttyä, voiköntti, jotain marmeladia ja kananmunia. Niin ja pikakahvia, kunhan jaksoi itse keittää veden kun hostellityttö oli liian kiireinen netissä chättäillessä.
Oltiin pari päivää ja tuli kiire pois, Polferryn kanssa Ruotsiin, aika hintava matka muuten oli se mut laivalla, sen ainoassa matkustajakannessa, oli sentään halpaa. Matkakaveri sanoi, että ei enää koskaan!
Kokemuksia Gdanskista
Puolassa-käynyt
1
1091
Vastaukset
- eri mieltä
Olen tutustunut Gdanskiin keväällä. Kukkivat puut, vihreyttä kaikkialla, mukava vanha kaupunki nähtävyyksineen ja upea ritarilinna Malborkissa. Mutta tosiaankaan emme ole käyneet talvella ja valitsimme kolmen tähden hotellimajoituksen. Vaikutelma saattoi siis olla erilainen. Mutta tosiaan kevät on siellä tosi kiva (huhtikuun loppupuolella esimerkiksi).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1542079Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3081779- 931577
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois801241Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001220- 671160
- 251091
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73976Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23967