eli tarvitsisin läppärin reissukäyttöön ja koulutyöskentelyyn, koulun ohella lähinnä elokuvien katsomiseen ja nettiselailuun sekä satunnaisesti pelailuun. Pelailu sen verran satunnaista ettei ihan paras mahdollinen suorituskyky pakollinen.
Mikä olisi järkevin valinta tähän käyttöön hintahaarukassa alle 600e (mieluiten alle 550e) ? Entä näytön koko ? mihin ominaisuuksiin kannattaisi panostaa ?
Mikä olisi järkevin valinta tähän käyttöön hintahaarukassa alle 600e (mieluiten alle 550e) ? Entä näytön koko ? mihin ominaisuuksiin kannattaisi panostaa ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nyt taidat yrittää vähän liian halpaa kun pelailuun tarvisi Windows Vistan (kun varmaan tarkoitat pelailulla jotain lempipeliä mitä ei saa kuin Windowsille) ja vaikka pelit ei paljoa vaatisikaan niin se Vista tarvis sen tuplaydin prossun ja pari gigaa muistia. Reissukäytössä konetta varmaan liikutellaankin niin se ei voi mikään Anttilan Aceri tai muu 500€ ritsa olla.
600€:lla varmaan EHKÄ saisi jonkun HP:n perus yritysläppärin jos jostain sattuis löytymään mutta kun esimerkiksi täältä katoin sopivaa niin tämä oli halvin:
http://www.kannettavatietokone.fi/tuotteet/KU221ET#AK8.html
liian pieni budjetti tosiaan. Mitään lempipeliä ei kyllä ole kun en pahemmin ole mitään pelaillut,
mutta reissussa sitä aina rupee mieli tekemään.
Suurin ongelma tässä on nyt se, että ei tahdo erottaa kunnon läppäriä leluista
kun ei oikeen mitään noista koneista tiedä.
Sanokaas nyt mikä tekee tuosta ylemmästä (http://www.kannettavatietokone.fi/tuotteet/KU221ET#AK8.html#)
toimivan kokonaisuuden verrattuna esimerkiksi tähän
http://www.gigantti.fi/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/store-gigantti-Site/fi_FI/-/EUR/El_DisplayProductInformation-Start;pgid=D6ez6oZKCVlSR0EjF5FBwx1q0000CK1tBOV2?ProductID=eR_D4QFHRhoAAAEegqk_QvhA&CatalogCategoryID=eWjD4QFH5rsAAAEO0lg03xil&Selected=Specifications#tProductTabcontent
ja sen verran vielä, että yleensä reissussa on saatavilla verkkovirtaa,
että akunkaan ei tarvi loputtomia kestää.
Mekaaninen kestävyys vaikka. Reissussa olevaa kannattavaa liikutellaan, saranat avataan ja suljetaan ja jne. Toshiban halvoissa koneissa sitten näytöt on vielä aika heikkolaatuisia että en oikein suosittele ellei LED-tekniikalla ole tehty. Eli vähintäänkin pitäisi olla niin sanottua yrityssarjaa. Joku Acer Aspire, HP Pavilion, Packard Bell ja Fujitsu Amilo on niitä mitä pitää välttää niin sitten ei ainakaan mene ihan metsään.
Tuo HP:n kone on varmasti lähtötaso jos Windowsia haluaa ja edes jotenkin reissua kestävän ja aika monet pelit haluaa Windowsin. Jos ei niitä Windows -pelejä kaipaa niin sitten löytyy vastaavalla rungolla jotain hitaita Celeron prossulla HP:n läppäreitä 350€ ilman käyttöjärjestelmää. Sellaiseen voi sitten tilata