ÏSKU - hinnat?

Missä hinnoissa mahtaa nuo ISKU:n keittiöt olla? Onko laatu kohdillaan ja toimiiko asennuspalvelu niin hyvin kuin lupaavat? Itseä kiinnostaisi 3x3m L-keittiö.
61559
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tietty sun keittiön hinta riippuu suurimmalta suunnitelmasta, millaisen sun keittiöön on tehty. Riippuu siitä miten monta yksikköä = laatikkoa ja kaappia yhteensä sun keittiöön menee... Onhan se selvä, että 13 yksikköä on edullisempi hankkia ku vaikkapa 24 yksikköä.

Sen jälkeen hintaan vaikuttaa, valitsemasi ovimalli, runkojen materiaali ja väri = normaali melamiinirunko väri vai puuviilurunko, tietty tasojen materiaali ja paksuus. laminaatti 3 vai 4 cm vai kenties puuta tai kiveä ja mitä väriä...

sokkelit vai irtojalat, mahd. valolistat, koristelistat, ylätäytteet ja niiden materiaali.. Sit tietty jos oot valinnut paljon erikoisovia esim. alukehysovia, lasiovia taikka vaikkapa valopohjakaappeja... Tietty vaikuttaa myös ritilät esim. rst:tä, mahd. kulmakaapin mekanismit.. muitten kaappien mekanismit....

Hintaan vaikuttaa myös millaset laatikot olet valinnut. Aukeaako täysin ulos, onko laatikoissa ja kaapeissa hidastimet vai ei..

Siinäpä ajatusta onko hinta kohdillaan.

Äänestä

Tollanen 3 2 metriä helmikuun tarjouksena olis 3500 € laminaattitasoilla ja MDF-ovilla. Siihen koneet (jk/pak.,hella ja astis,mikro) n. 1500 ja asennus vajaan tonnin. Tekis 5500-6000. pari sataa säästää kun hommaa koneet itse.
Asennus saattaa olla ostettu keltä hyvänsä kalusteasentajalta. Hinnat heiluu,yks lupas 40€ tunti, kai se on reilun päivän keikka.
Laadusta sen verran, että halvimpiin oviin eli melamiiniin en tarttuisi eikä se ole kulutusta kestävää ehkä tasoissakaan.

Äänestä
  • otettiin sitten ikeasta - katotaan miltä asennuksen jälkeen näyttää.

    Äänestä

  • Onkos ne kauppiaat taas ruvenneet myymään tasoiksi melamiinia. Se on kyllä suorastaan sikamaista. Vai onko niin, että ostajan pitää vain saada halvalla ja sitten valittaa kun tasot ei kestä ja laminaattia luullaan huonoksi.

    Äänestä

  • Kauppiaat kirjoitti:

    Onkos ne kauppiaat taas ruvenneet myymään tasoiksi melamiinia. Se on kyllä suorastaan sikamaista. Vai onko niin, että ostajan pitää vain saada halvalla ja sitten valittaa kun tasot ei kestä ja laminaattia luullaan huonoksi.

    Vai onko niin, että käsitteet on sekasin? Laminaattia tasoissa ja melamiinia rungoissa, joskus halvoissa ovissa voi olla myös melliä.

    Äänestä

  • kökökökök kirjoitti:

    Vai onko niin, että käsitteet on sekasin? Laminaattia tasoissa ja melamiinia rungoissa, joskus halvoissa ovissa voi olla myös melliä.

    Korkeapainelaminaattia ( suomalaisille tuttu sana IKI-levy) voi olla ovissa ja tasoissa suurimmalta osalta toimittajista.

    SUURIN ERO ON: RUNGOT!!!
    Myös ne saa tietyiltä toimittajilta Korkeapainelaminaatti-pinnoitettuina ja parhaimmillaan piilolistoitettuina.

    Kun sijoitat n. 300-400 euroa lisää keittiöösi, ja panostat esim. kuivauskaapin - ja allaskaapin runkoon. Niin saat keskimäärin elinaikaa keittiöösi 10-20 vuotta.
    TOTTA!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kökkijä kirjoitti:

Missä hinnoissa mahtaa nuo ISKU:n keittiöt olla? Onko laatu kohdillaan ja toimiiko asennuspalvelu niin hyvin kuin lupaavat? Itseä kiinnostaisi 3x3m L-keittiö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu