Tilanne on seuraava: ikää 17 vuotta (toukokuussa 18), miinusta löytyy molemmista silmistä (oikeasta 3.25 ja vasemmasta 3.50) ja haaveena olisi, että silmät saisi korjautettua ensi kesänä. Tarkoituksena olisi hakea laskuvarjojääkäriksi ja siellä näön pitäisi olla 1.0 ilman laseja.
Eli tehdäänkö leikkauksia näin nuorelle, minkälaisia leikkaustapoja on ja paljonko hintaa tulisi suunnilleen?
Kiitos vastauksista jo etukäteen.
Eli tehdäänkö leikkauksia näin nuorelle, minkälaisia leikkaustapoja on ja paljonko hintaa tulisi suunnilleen?
Kiitos vastauksista jo etukäteen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siis suositus on että näkö ei ole enää vuoteen (minimi aika) huonontunut. Muutenhan leikkaustulos pysyy vain hetken. Oma maksoi noi 3000e, ei ollut edullisin vaihtoehto. Joissain paikoissa voi maksaa myös osamaksulla. Maksuaika 10kk, joten erille tulee kuitenkin reilusti hintaa kuukausittain.
Minulla -7 ja hieman jäi miinusta jäljelle. Pärjään kuitenkin normaalisti ilman laseja esim. autolla ajaminen, tv:n katselu.
silmäleikaus laser vimeinen teknologilla turkissa maksa noin 600e molemmat silmät en tiedä miksi suomessa maksa niin paljion silmälasit sama ?
Samaa pohditaan täällä. Kahden vuoden päästä vasta intti, mutta rahat luultavasti ois tiedossa.
Mietityttää vain että kannattaako alkaa tässä vuoden parin päästä vielä silmiä korjaamaan.
Tarkotus ois että jos sais käytyä laskuvarjojääkärikoulutuksen ja sen jälkeen lähtä ulkomaille rauhanturvaajaksi.
Pohjustana ois sitte ku tulee takasin sähköasentajan koulutus ja siitä voisi jatkaa insinööriksi ku on sitä rahaa tienannu ulkomailta.
Ois aika iso päätös toi meikäläiselle, 17 vuotta ikää siis :)