Asun naapurikunnassa, joten minulla ei juuri ole kokemusta Hämeenlinnan kirppiksitä. Jos jollakin on ollut pöytä Kantolan kirppiksellä, niin kuulisin mielelläni kokemuksia :)? Käykö siellä porukkaa?
Hämeenlinnan Suurkirpputori?
Romusta eroon haluava :)
162322
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Suuri osa tavaroista on omistajan ruotsista hakemia uusia tuotteita (ja sen mukaiset hinnat) ja kauppojen jäämäeriä, nekin hintaan 20e kpl helposti. Rehellisiä, kirpparihintaisia esineitä siellä ei ole paljoakaan. Ja jos on niin tavara ei vaihdu, samat roinat viikoista toiseen. Mutta tosiaan, jos osaat hinnoitella kirppariperiaatteen mukaisesti ja teet kyltin pöytäsi päätyyn niin kyllä siellä myytyä saa.
Sen paikan pitäs vaihtaa nimensä pois kirpputorista ja siirtyä jäämäerämyymäläksi.
Kyllä siellä ihmisiä käy ja minäkin joka kerralla jotain ostan, kunhan se ei vaadi yli kahta euroa per kappale.
mitä erilaisimpia tuotteita veisimme kirpputoreille.Minä haen tällä hetkellä kirkasvalolaitetta/päivänvalolaitetta,jota käytetään kaamosmasennuksen hoidossa.Viekää kellä on,niin kodinkoneita kierrätykseen.Tämä on yksi niistä laitteista,joita ei vielä ole kirppikseltä löytynyt,mutta kuitenkin jo niin paljon käyttöä,että vastaisuudessa löytyy varmasti kirppiksiltäkin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kaamosmasennus
http://kuningaskuluttaja.yle.fi/node/1609
Tavara vaihtuu, asiakkaita piisaa - sekä ostajia että myyjiä. Suuresta suosiosta johtuen pöytävarausta ei saa ihan milloin vaan.
Kovat pöytävuokrat Hämeenlinnassa estävät edullisen kirpparihinnoittelun, jos hinnoittelee tuotteensa 1-2€ niin viikon myynnist ei irtoa minkäänlaista vaivanpalkkaa. Ainoastaan pöydän vuokraajat pärjää. Esim 25€/viikko pöytä vuokra on todella kovan luokan neliövuokra,n.100€/kk. Ei ole edes Tiiriön ostoshelvetissä tällaisia vuokria.
Missä Hämeenlinnassa on Hermans jne?
Käyn kaupungissa silloin tällöin kirppiksillä, rautatieassan lähellä olevan Star-torin tiedän ja olen joskus jotain sieltä ostanutkin. Se Kantola on rompepaikka, kaksi käyntiä riitti loppuiäksi.
Mutta missä tämä mainittu Hermannin kirppis on?
Uhrikivenkatu 2, Kaurialassa, teollisuusalueen reunalla, bussit kulkee 100 m päästä Parolantiellä.
Jos matkassa on ukko, jota ei kiinnosta kirppailu niin ympäristössä on kävelyetäisyydellä paljon autokauppoja joiden pihoihin voi mennä siksi aikaa potkiin renkaita kun akat shoppaa.
Tässä vielä eräs varsin hyödyllinen nettiosoite:
http://vuolanne.net/kirpputorit/
Vietiin pöytälastillinen tavaraa, hinnoiteltu siten että kamoista pääsee eroon (0,10 - 8 euroa). Viikossa meni 3/4 kamoista, tiliä tuli noin 110 e ja käteen jäi noin 80 e.
Vuolanne on tuttu linkki ja hainkin sieltä kyselyni jälkeen, näyttävät päivittävän tosi nopeasti niitä osoitteita, totesin erään toisen kirppiksen osalta.
Ukko on pahempi kirppisihminen nykyisin kuin minä, ei sitä taida tohtia sinne viedä :)
vuosikausia olen kiertänyt tämän kaupungin kirppareita, sekä liikkuvan työni ansioista myös monien kaupunkien kirppareita. Jokaiselta voi löytyä joskus jotakin, kirppiksen hurma piilee juuri siinä. kun lähtee etsimään milloin mitäkin, se vaan tulee astaan, joskus jollain torilla, kun sen aika on.
Kirpparit on yksilöllisiä, kuten pitäjänsäkin. Jonkun hallinnoima kirpputori on siisti, ja myyjät aikansa kuluksi järjestävät asiakkiden pöytiä aivan automaattisesti siistiksi. Toisilla kirppareilla se ei myyjiä kiinnosta, tai saattaa olla etteivät suuren väkimäärän ansioista ehdikkään siivoilemaan pöytiä.
Hermanssilla ja Suurkirppiksellä on molemmilla ollut ota tästä kori, johon voi heitellä tavaroita jotka eivät meinaa tehdä kauppaansa. omani olen niihin koreihin laittanut ja aina en ovat jollekulle kelvanneet.
Pöytien hintavuokrat tosiaa ovat suhteellisen kalliit, kannattaakin varmaan ottaa kimppaan joku kaveri ja maksaa pöytävuokra puoliksi.
Pöytää kannattaa uudistaa usein, jos meinaa pitää pidemmän ajan, esim.uutta tavaraa säännöllisesti, siis omista nurkista kerättyä. Itseäni joskus ärsyttää selkeät trokaripöydät, suksineen ja luistiminene, monoineen tai kirjoineen.
Minulla on ollut pitkään pöytä, lapset kasvavat ja itse olen sisustufriikki ja innokas uudistaja kotonani. Ylimääräiset ja kamppeet joihin on itse jo kyllästynyt tekevät kauppaansa. Se mitä saan myytyä, tuhlautuu yleensä uudelleen kirpputorille, ostan siis enemmän kuin ikinä myyn. Mutta silti se on kivaa.
mielestäni nimi kirpputori tulee siitä, että kama on vanhaa ja kierrätettyä, jolloin Suurkirppis voi pitää nimensä, tientenkin. Pääosin tuotteet ovat vanhaa, vaikka joukossa onkin isoja eriä esim paperia ja sisustustavaraa.Antiikkia löytyy kuitenkin paljon, ja onhan siellä pöytiä joita ihmiset vuokraavat.
Kirpputori on harrastus, säästäväisen ihmisen ja ekoihmisen unelma. Aina ei tarvitse ostaa kallista, ja uutta.
Onhan täällä myös kirppis Tuulentori vanhan kolmostien varrella. Riihimäellä on aivan mahtavat kirpparit myös, kivenheiton päässä hämeenlinnasta.
Ei muuta kuin kierrättämään:)
hermanni on ala-arvoisin kaikista. tavara ylihinnoiteltua ja huonoa kaatisromua, suuri osa myös täysin uutta tavaraa kaupan pakkauksissa. jossain lienee sanottu, ettei uusia tuotteita saa kirpputorilla myydä, miksi sitä sitten siellä on?? kortteja ja leluja pilvin pimein. niin, ja se palvelu. siis mikä palvelu?:)
tuulentori oli miellyttävä yllätys, vaikka paljon oli uutta tavaraa sielläkin.
vaan ei taida oikeaa kirpputoria ollakaan. siis sellaista, jossa myytäisiin vain käytettyä. siihen pystyy vain kierrätyskeskus, sillä sinne ei kukaan tuo esim. uusia pesukoneita tai telkkuja myytäväksi.;)
Hermanssille oli 7vkon jono mutta kyllä kannatti, 4vkoa vuokrattuna = 530e jäi KÄTEEN!
tavaroitteni hinnat 0,05e-6e!!!!
On meinaan Kirppis tavaroitten hinnat nykyään ihan älyttömyyksiä!!! selkeesti myin halvemmalla kun naapuri pöytäläiset ja se kannatti! pääsi eroon tavarasta samantien ja parempi näin -kun heittää karanojalle!!!
ettäkö 530, ekee kuussa,hui hai tekee 132 e 6 pv /22 ekee päivässäj jos tavaroitten hinnat 0,50-6 e väliltä,pitäisi 5,5 tuotetta myydä päivässä,jos keskihinta olisi esim, 4 euroa?????. Uskokoon ken tahtoo.
Hieman taitaa olla katkeruutta ilmassa sielläpäin???
no toivottavasti ei sentään menny ihan päivä pilalle.
ekana päivänä vein tavarat pöytään (n.3ltk) ja tavarat vietiin melkein käsistä,joten lähdin hakemaan lisää tavaraa.
meniköhän siihen kaikenkaikkiaan 1,5h kun sain tuotua lisää tavaraa ja siistittyä pöydän kun myyjä huikkas että oon tienannu tässä ajassa jo 30e,että kuinkas pitkäksi aikaa ajattelit jäädä ;)
toki ensimmäisten parin vkon aikana tavara meni rytinällä kun ihmiset vei parhaat päältä ja sitten tahti jo vähän hidastui & tavarat rupesivat loppumaan.
joka päivä menin töitten jälkeen siistimään pöytää ja viemään lisää tavaraa.
ja okei,täytyy tunnustaa oli meillä yksi 20e taulu myytävänä mitä en sulle tohtinu kertoakkaan... älä AHNEHDI hinnoilla niin sullakin ehkä rupeaa kauppa käymään.
No sulla ei ilmeisesti ole kovin hyvin pyyhkiny kirpputoreilla! ei ollenkaan ihmeellistä jos saa käärittyä hyvät rahat hermanssilla, riippuu kuule tavarasta,hinnasta ja pöydän siisteydestä.
tainnu bisnekset oikein luistaa?
tarvitaan suuremmat torit!