Mitä maksaa rakennuslupapaperien teko-piirustukset ja muu paperityö.
Puurunkoinen perustalo 150m2 ja erillinen at/var 70m2 jossa a-katos. Keskiseen Suomeen, haja-asutus alueella, maapohjana vanha pelto. Talotehtaan tyyppitalo hieman mukailtuna.
Thanks tiedosta
Rakennuslupapaperit?
7
2525
Vastaukset
- Rauno Kangas
...tulee talotehtaalta, jos kerran "talotehtaan tyyppitalo". Talotehdas toimittaa useimmiten rakennuslupakuvat ilman asemapiirrosta ja rakennekuvat toimitukseen kuuluvista osista. Myös energiatalouteen liittyvät laskelmat (tasauslaskelma ja energiatodistus) saa pienellä ahdistelulla "kaupantekijäisiksi". Itselle jää hankittavaksi lähinnä asemapiirustus ja perustussuunnitelma. Asemapiirustus maksaa parista satasesta neljään viiteen sataan - sisältyen yleensä pääsuunnittelijan pestiin ja persutussuunnitelma pellolle ehkä tonnista puoleentoista... niin ja ilmeisesti pääsuunnittelijan kustannukset tulee rakennuttajalle - ehkä viissataa lisää tuohon asemakuvan päälle ja muutama satanen lisää, jos pääsuunnittelija joutuu laatimaan energiatalouteen liittyvät laput.
- ensikesän rakentaja
Ei vielä tuo termiikka ole hallussa. Tarkoitus oli ilmaista etta talo rakennetaan pitkästa tavarasta-oma puutavara odottaa sahattuna-lukuunottamatta valmiita kattoristikoita. Suunnittelupohjana on erään talotehtaan tyyppitalo mukaeltuna. Suunnittelu- ja valvontatarjouskierros meneillään muutamalta rkm/ins:ltä.
thks - Rauno Kangas
ensikesän rakentaja kirjoitti:
Ei vielä tuo termiikka ole hallussa. Tarkoitus oli ilmaista etta talo rakennetaan pitkästa tavarasta-oma puutavara odottaa sahattuna-lukuunottamatta valmiita kattoristikoita. Suunnittelupohjana on erään talotehtaan tyyppitalo mukaeltuna. Suunnittelu- ja valvontatarjouskierros meneillään muutamalta rkm/ins:ltä.
thks..."puutelistasi" näyttänee tältä:
Pääsuunnittelija n. 800 euroa:
* energiataloudelliset laskelmat (tasauslaskelma ja energiatodistus)
* suunnittelutyön koordinointi ja kuvien tarkistukset
* osallistuu aloituskokoukseen
* avustaa tarvittaessa luvan haussa
Lupakuvapiirtäjä n. 1600 euroa:
* pääkuvat
* asemapiirros
Rakennesuunnittelija n. 2000 euroa:
* perustussuunnitelmat
* puurakennesuunnitelmat
* rakenteiden yksityiskohdat
Vastaava työnjohtaja n. 3000 euroa:
* lakisääteiset hommat
* opastus ja viikkovalvonta
LVI-suunnittelija n. 1600
Sähkösuunnittelija n. 1200
KVV-työnjohtaja (sisältynee putkiurakkaan)
IV-työnjohtaja (sisältynee putkiurakkaan) - Rak.ins2
Rauno Kangas kirjoitti:
..."puutelistasi" näyttänee tältä:
Pääsuunnittelija n. 800 euroa:
* energiataloudelliset laskelmat (tasauslaskelma ja energiatodistus)
* suunnittelutyön koordinointi ja kuvien tarkistukset
* osallistuu aloituskokoukseen
* avustaa tarvittaessa luvan haussa
Lupakuvapiirtäjä n. 1600 euroa:
* pääkuvat
* asemapiirros
Rakennesuunnittelija n. 2000 euroa:
* perustussuunnitelmat
* puurakennesuunnitelmat
* rakenteiden yksityiskohdat
Vastaava työnjohtaja n. 3000 euroa:
* lakisääteiset hommat
* opastus ja viikkovalvonta
LVI-suunnittelija n. 1600
Sähkösuunnittelija n. 1200
KVV-työnjohtaja (sisältynee putkiurakkaan)
IV-työnjohtaja (sisältynee putkiurakkaan)voisi päätellä, että talon suunnittelusta ei makseta mitään, mutta piirtämisestä saa korvauksen. Muut suunnittelijat LVIS saavat palkkansa työstä. Rakennesuunnittelijakin saa palkkansa, ellei kohde kovin vaativa.
Pääsuunnittelijan vastuusta ei näköjään makseta mitään, työstä hiuka. Eihän tuolla 800 saa edes vakuutusta kyseiseen hommaan.
Huomaa selvästi, että talotehtaiden "ilmaiset lupakuvat" ovat vieneet talon suunnittelun arvostuksen kokonaan. Joskus 70-80 luvulla suunnittelusta vielä maksettiin jopa 10 % talon hinnasta eli siis tämän ajan mukaisesti 25.000-30.000 euroa, josta arkkitehti sai lähes puolet. - Rauno Kangas
Rak.ins2 kirjoitti:
voisi päätellä, että talon suunnittelusta ei makseta mitään, mutta piirtämisestä saa korvauksen. Muut suunnittelijat LVIS saavat palkkansa työstä. Rakennesuunnittelijakin saa palkkansa, ellei kohde kovin vaativa.
Pääsuunnittelijan vastuusta ei näköjään makseta mitään, työstä hiuka. Eihän tuolla 800 saa edes vakuutusta kyseiseen hommaan.
Huomaa selvästi, että talotehtaiden "ilmaiset lupakuvat" ovat vieneet talon suunnittelun arvostuksen kokonaan. Joskus 70-80 luvulla suunnittelusta vielä maksettiin jopa 10 % talon hinnasta eli siis tämän ajan mukaisesti 25.000-30.000 euroa, josta arkkitehti sai lähes puolet....oli pohjalla "talotehtaan malli hieman muutettuna" - siis suunnittelijoiden kannalta oma luonnos.
Jos menee pientaloissa "arkkitehdit" halvalla, niin kyllä meille rak.insseillekin paskaa palautetta on luvassa - veikkaan, että alkuperäinen kysyjä väittää tuotakin arviota "ylihintaiseksi" - jos sillä kerran joku puolituttu rakennusmestari on suunnittelutarjousta väsäämässä.
- Piirtosähkö
Moi
Jos ajattelit rakentaa pitkästä tavarasta talon ensikesälle niin hieno homma.
Jos tarvitset sähkökuvat niin kyseinen hinta tuossa alempana on hiukan yläkanttiin käy katsomassa tuolla toisella palstalla
http://tori2.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000007&conference=4500000000001248&posting=22000000041784763
Ja saat varmasti kilpailukykyisen hinnan sähkökuvista.- Rauno Kangas
...näkyviin hinta-arvioni osaavan sähkösuunnittelijan laadukkaasta palvelusta. Siis sellaisesta, jossa automaattisesti asiakkaan tarpeiden kartoitus ja yksi kuvien korjailukierros sisälty hintaan.
Piirtösähkön sivuilta ei löytynyt mitään hinnastoa, joten en osaa arvioida paljonkohan mielestäsi yläkanttiin nyt meni minun arvioni - oletan nimittäin, että sinulla olisi ollut ihan oikeastikin ensikäden tietoa ollut aiheesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?907177Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277099Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1186320Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik975428Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635245Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus425141Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274625Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t34134Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193655