Mitä maksaa rakennuslupapaperien teko-piirustukset ja muu paperityö.
Puurunkoinen perustalo 150m2 ja erillinen at/var 70m2 jossa a-katos. Keskiseen Suomeen, haja-asutus alueella, maapohjana vanha pelto. Talotehtaan tyyppitalo hieman mukailtuna.
Thanks tiedosta
Rakennuslupapaperit?
7
2491
Vastaukset
- Rauno Kangas
...tulee talotehtaalta, jos kerran "talotehtaan tyyppitalo". Talotehdas toimittaa useimmiten rakennuslupakuvat ilman asemapiirrosta ja rakennekuvat toimitukseen kuuluvista osista. Myös energiatalouteen liittyvät laskelmat (tasauslaskelma ja energiatodistus) saa pienellä ahdistelulla "kaupantekijäisiksi". Itselle jää hankittavaksi lähinnä asemapiirustus ja perustussuunnitelma. Asemapiirustus maksaa parista satasesta neljään viiteen sataan - sisältyen yleensä pääsuunnittelijan pestiin ja persutussuunnitelma pellolle ehkä tonnista puoleentoista... niin ja ilmeisesti pääsuunnittelijan kustannukset tulee rakennuttajalle - ehkä viissataa lisää tuohon asemakuvan päälle ja muutama satanen lisää, jos pääsuunnittelija joutuu laatimaan energiatalouteen liittyvät laput.
- ensikesän rakentaja
Ei vielä tuo termiikka ole hallussa. Tarkoitus oli ilmaista etta talo rakennetaan pitkästa tavarasta-oma puutavara odottaa sahattuna-lukuunottamatta valmiita kattoristikoita. Suunnittelupohjana on erään talotehtaan tyyppitalo mukaeltuna. Suunnittelu- ja valvontatarjouskierros meneillään muutamalta rkm/ins:ltä.
thks - Rauno Kangas
ensikesän rakentaja kirjoitti:
Ei vielä tuo termiikka ole hallussa. Tarkoitus oli ilmaista etta talo rakennetaan pitkästa tavarasta-oma puutavara odottaa sahattuna-lukuunottamatta valmiita kattoristikoita. Suunnittelupohjana on erään talotehtaan tyyppitalo mukaeltuna. Suunnittelu- ja valvontatarjouskierros meneillään muutamalta rkm/ins:ltä.
thks..."puutelistasi" näyttänee tältä:
Pääsuunnittelija n. 800 euroa:
* energiataloudelliset laskelmat (tasauslaskelma ja energiatodistus)
* suunnittelutyön koordinointi ja kuvien tarkistukset
* osallistuu aloituskokoukseen
* avustaa tarvittaessa luvan haussa
Lupakuvapiirtäjä n. 1600 euroa:
* pääkuvat
* asemapiirros
Rakennesuunnittelija n. 2000 euroa:
* perustussuunnitelmat
* puurakennesuunnitelmat
* rakenteiden yksityiskohdat
Vastaava työnjohtaja n. 3000 euroa:
* lakisääteiset hommat
* opastus ja viikkovalvonta
LVI-suunnittelija n. 1600
Sähkösuunnittelija n. 1200
KVV-työnjohtaja (sisältynee putkiurakkaan)
IV-työnjohtaja (sisältynee putkiurakkaan) - Rak.ins2
Rauno Kangas kirjoitti:
..."puutelistasi" näyttänee tältä:
Pääsuunnittelija n. 800 euroa:
* energiataloudelliset laskelmat (tasauslaskelma ja energiatodistus)
* suunnittelutyön koordinointi ja kuvien tarkistukset
* osallistuu aloituskokoukseen
* avustaa tarvittaessa luvan haussa
Lupakuvapiirtäjä n. 1600 euroa:
* pääkuvat
* asemapiirros
Rakennesuunnittelija n. 2000 euroa:
* perustussuunnitelmat
* puurakennesuunnitelmat
* rakenteiden yksityiskohdat
Vastaava työnjohtaja n. 3000 euroa:
* lakisääteiset hommat
* opastus ja viikkovalvonta
LVI-suunnittelija n. 1600
Sähkösuunnittelija n. 1200
KVV-työnjohtaja (sisältynee putkiurakkaan)
IV-työnjohtaja (sisältynee putkiurakkaan)voisi päätellä, että talon suunnittelusta ei makseta mitään, mutta piirtämisestä saa korvauksen. Muut suunnittelijat LVIS saavat palkkansa työstä. Rakennesuunnittelijakin saa palkkansa, ellei kohde kovin vaativa.
Pääsuunnittelijan vastuusta ei näköjään makseta mitään, työstä hiuka. Eihän tuolla 800 saa edes vakuutusta kyseiseen hommaan.
Huomaa selvästi, että talotehtaiden "ilmaiset lupakuvat" ovat vieneet talon suunnittelun arvostuksen kokonaan. Joskus 70-80 luvulla suunnittelusta vielä maksettiin jopa 10 % talon hinnasta eli siis tämän ajan mukaisesti 25.000-30.000 euroa, josta arkkitehti sai lähes puolet. - Rauno Kangas
Rak.ins2 kirjoitti:
voisi päätellä, että talon suunnittelusta ei makseta mitään, mutta piirtämisestä saa korvauksen. Muut suunnittelijat LVIS saavat palkkansa työstä. Rakennesuunnittelijakin saa palkkansa, ellei kohde kovin vaativa.
Pääsuunnittelijan vastuusta ei näköjään makseta mitään, työstä hiuka. Eihän tuolla 800 saa edes vakuutusta kyseiseen hommaan.
Huomaa selvästi, että talotehtaiden "ilmaiset lupakuvat" ovat vieneet talon suunnittelun arvostuksen kokonaan. Joskus 70-80 luvulla suunnittelusta vielä maksettiin jopa 10 % talon hinnasta eli siis tämän ajan mukaisesti 25.000-30.000 euroa, josta arkkitehti sai lähes puolet....oli pohjalla "talotehtaan malli hieman muutettuna" - siis suunnittelijoiden kannalta oma luonnos.
Jos menee pientaloissa "arkkitehdit" halvalla, niin kyllä meille rak.insseillekin paskaa palautetta on luvassa - veikkaan, että alkuperäinen kysyjä väittää tuotakin arviota "ylihintaiseksi" - jos sillä kerran joku puolituttu rakennusmestari on suunnittelutarjousta väsäämässä.
- Piirtosähkö
Moi
Jos ajattelit rakentaa pitkästä tavarasta talon ensikesälle niin hieno homma.
Jos tarvitset sähkökuvat niin kyseinen hinta tuossa alempana on hiukan yläkanttiin käy katsomassa tuolla toisella palstalla
http://tori2.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000007&conference=4500000000001248&posting=22000000041784763
Ja saat varmasti kilpailukykyisen hinnan sähkökuvista.- Rauno Kangas
...näkyviin hinta-arvioni osaavan sähkösuunnittelijan laadukkaasta palvelusta. Siis sellaisesta, jossa automaattisesti asiakkaan tarpeiden kartoitus ja yksi kuvien korjailukierros sisälty hintaan.
Piirtösähkön sivuilta ei löytynyt mitään hinnastoa, joten en osaa arvioida paljonkohan mielestäsi yläkanttiin nyt meni minun arvioni - oletan nimittäin, että sinulla olisi ollut ihan oikeastikin ensikäden tietoa ollut aiheesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991536Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131196- 2271179
Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi
Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen2641032Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o81989- 141960
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi179943Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos15909Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie33792- 71787