ole ollut näin halpaa palkkoihin verrattuna.
Milloinkaan
ei ruoka
17259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Nyt kaikki joukolla palkkatyöhön ja ostetaan maamme ruokatuotanto muualta!
työläiset kilometritehtaalle ja kortistoon ja kun vielä rahat menee ulkomaille, niin millä tämä työttömien armeija elätetään??
saisi meinaan kun tietävät että pakko ostaa maksoi mitä maksoi
puolipilaantuneet ylijäämäerät halvalla, jotka eivät muille kelpaa.
Kaikille maataloustukea kun se on kuulema kansantaloudelle niin kannattavaa ja siitä kaikki hyötyy.
Sitähän kyllä maksetaan kaikille jotka ruokaa kaupasta ostavat.
Kukahan sen sitten maksaa jos kaikki sitä saavat?
pienituloiset hyötyvät, kokonaan oma juttunsa on kauanko suurituloisilla maksuhalukkuutta riittää.
Maksaja ole teitä kiinnostanut tähäkään asti.
"Kukahan sen sitten maksaa jos kaikki sitä saavat?" Minulla oli aikanaan koulussa oppiaine nimeltään yhteiskuntaoppi jossa tälläisia asioita opetettiin. Siellä aikanaan opin että yhteiskunta kerää rahat yhteiseen kassaan verovelvollisilta, ja tämä rahankeräys on nimeltään verotus.
Sieltä yhteiskunta sitten jakaa rahat eri tarkoituksiin. "pgig" olisikohan sinunkin silloin aikanaan kannattanut olla tunnilla eikä litsata niin tietäisit enemmän yhteiskunnan eli valtion toimintatavoista. Mutta ei se opetteleminen vieläkään myöhäistä ole.
Tuon jostain kun et ymmärrä sisältöä.Kas kun veroja pitää maksaa eikä vaan olla siellä yhteisellä kassalla säkittämässä omaan pussiin suu naurussa.Sitte jos sattuu säkkiä sitoessa joku seteli tipahtamaan takaisin niin ollaan olevinaan veron maksajaa että niin veron maksajaa.Sillee talous toimii jussin näkö vinkkelistä.Jussi vaan imuroi kyllä muut maksaa.
miten tuon perustelet ettemme maksa veroa. Jos myyn viljaa tai eläimiä, ostaja ilmoittaa verottajalle sen summan minkä minä saan myymistäni tuotteista. Eihän ostajan edes kannata olla ilmoittamatta kun se on heidän menojaan. Kerro miten muka veron kierto onnistuisi edes teoriassa. Tietenkin jos on vähän tuloja on myös vähän veroja. Ei maatalustuotajille ole tehty mitään erilaista verotuslaikia kuin muille. Todistapa nyt väitteesi laittamalla linkkejä.
Epäilenpä että nyt alkaa "trojunheitto"
Siis...maatalouden harrastajat/pienituloiset hyötyvät ja kuluttajat/suurituloiset kärsivät? Näin tilanne on massamme ollut jo -50 alkaen.
Tuossa on vielä linkki josta voi tarkistaa:
Yrittäjien tulot ja verot 2009
maksuunpantu verotus vuodelta 2007
Yrittäjien, maataloustuottajien ja palkansaajien
tulot ja verot vuonna 2007
Veronalaiset tulot Yrittäjät 40.132 maataloutuottajat32.590 palkansaajat29.163.
http://www.yrittajat.fi/File/3fd96cf7-56be-47c9-998d-8e847a84c5de/tulot_verot2007_kalvot.pdf
Asiallista kommenttiasi odotellen.
alentaa ruuan hintaa kymmenkunta prosenttia ja tämän alennuksen maksavat veroissaan suurituloiset, siitä on kyse.
Ei se ole veronmaksua jos palauttaa pienen osan saamastaan tuesta.
on tuottajan palkkaa tehdystä työstä, missä kohdin putoat kärryiltä voin selostaa tarkemminkin