Siegfriedin vaimo
No tuota en ole, piti vain jatkaa kerta alkuun pääsin.)
Otsikkoon palaan.
Suomen tulisi pitäytyä Geneven pakolaissopimuksessa.
Se määrittelee pakolaiseksi yksilön, jota vainotaan henkilöön liittyvien seikkojen,
kuten
ihonvärin, uskonnollisen tai poliittisen vakaumuksen vuoksi.
Uuden ulkomaalaislain mukaan oleskeluluvan saamiseen
riittää se, että lähtömaassa on ongelmallinen turvallisuustilanne.
Se on miltei kaikissa köyhissä maissa.
Ei Suomeenkaan kaikki mahdu.
No tuota en ole, piti vain jatkaa kerta alkuun pääsin.)
Otsikkoon palaan.
Suomen tulisi pitäytyä Geneven pakolaissopimuksessa.
Se määrittelee pakolaiseksi yksilön, jota vainotaan henkilöön liittyvien seikkojen,
kuten
ihonvärin, uskonnollisen tai poliittisen vakaumuksen vuoksi.
Uuden ulkomaalaislain mukaan oleskeluluvan saamiseen
riittää se, että lähtömaassa on ongelmallinen turvallisuustilanne.
Se on miltei kaikissa köyhissä maissa.
Ei Suomeenkaan kaikki mahdu.
Vastaukset 128
Vanhimmat
avaat?
No toki on asia keskustelemisen arvoinen tältäkin kantilta katsottuna.
Henkilökohtaisten syiden takia syrjitty on myös
70-vuotias, ikärasismin kohde.
vanhukset ovat noiden suomalaisia vihaavien rasistien kohteena.
Uusi kotimaisvanhuslaki olisi saatava.
Arvon mekin ansaitsemme.
Ja Fortumin herroille miljardeja VALTION yhtiöstä ilman heidän omaa ansiotaan.
Harja Taloselle en ikinä anna anteeksi sitä,
että julkisesti tuli esiin PUO-LUS-TA-MAAN niitä Fortumin osinkoja!!!!
TUOLLAISTA ääliötä minäkin äänestin!
oot nui vakavana,emmää sua ennää lainkaan tunne,
ko mää olisin heittäny polsterit pihalle,tonnes trekoliin,mut ko se klasi oli niin kauhian märkä ,niin huomasin sit minäkii et sielhä satoi.
Mää on ny Porissa terveisin herttamorsian.
väärää puuta.
Nopeastihan se haku palstalta tuotti tuloksia. kuka onkaan onnellinen sulhanen?
Voisiko mllään ajatella, että et ihan joka ketjua sorkkisi.
Juu...tai siis ei..en oo mää mää tää herttuatar ja varsinkaa Siegfriedin vaimo,eihä sus oo muuta ku sus eikä ees morsiimeks viel kerinny.
maa tuolla leipä ketjussa Ruuneperi säälittelee Afrikan köyhiä lapsia, joita kuolee nälkään aina joka neljäs sekuntti. Unohtaa kuitenkin, kertoa syntyvyydestä. Joka toinen sekunti syntyy uusi ihminen sinne köyhyyden keskelle. Muutamassa kymmenessä vuodessa on meidänkin harvaan asuttu maa, tällä maahan tulijoiden vauhdilla täytetty.
Älä hätääile. Jos olet oikealla ikäihmisen palstalla, ei se tulevaisuudenkuva ole sinun murheesi.
ja syövät veroeurojani. Lastenlasten koulutukseen olen yrittänyt säästellä ja itse olen taloni rakentanut. Eikö lapseni niitä perikkään. Savimajanko asukki sen valtaa. Tuleeko sitten tähänkin huusholliin siirtolaisia muista maista kuin ennen sodan jälkeen, jolloin evakkoja siirreltiin. Meitä oli kahdeksan henkeä neljäntoista neliön kopissa, meinaan kun näitä huoneitakin tein useampiakin tähän talooni.
jos maahanmuutto jatkuu eikä uusia asuntojakaan enää valmistu entiseen tahtiim niin saatat joutua vielä elin aikanasi mierontielle. Omakin talo vanhenee ja rapistuu, Mistäs siihen otat korjausrahat. Etkä sitä edes vanhana pysty edes itse korjaamaan. Joudut tekemään velkaa josta et selviä. Eläkkeesi ei nouse siinä tahdissa kun hinnat kallistuu.
voisi kansalaisilta tiedustella kuka haluaa sijoittaa näutä maahan tulijoita omaan kotiisa. Voisi vaikka tehdä listan halukkaista. Tulisi kaikille halvemmaksi, kun ei tarvitsisi vieraita kaliisiin hotelleihin ruokkia. Olisi sitten vaikka vaikka näillekkin leskille ja yksinäisille iltaisin vaikka korttipeli seuraa.
Eivät sitten nämä vieraatkaan vetelehtisi kaikilla ostareilla pahojaan tekemässä.
Ei ole korjausrahoja. Eläkettä vähän toistatuhatta, brutto. Talo kaipaa peruskorjauksen ja putkiremontin. Kuitenkin olen Suomessa syntynyt.
Onko minulla oikeus nyt syyttää maahanmuuttovirastoa tästä? Eläkkeeni ei nouse kylliksi. Somaliko rahani vie?
Olen vanha, enkä jaksa. Ihanaa, että voin syyttää siitä kurdeja.
Koko ikäni olen kuullut asuntopulasta. Sodan jälkeen asutettiin satoja tuhansia kotinsa menettäneitä ihmisiä. Telttamajoituksessa ei ole koskaan ketään pidetty. Uusia asuntoja on rakennettu, mutta aina liian vähän. Miksi ei rakennettu tarpeeksi ennen kuin pakolaiset täyttivät joka paikan? Olisi varmasti ollut varaa aikaisemmin. Meillä on ollut huonot hallitukset!
Nyt siitä maksetaan.
Joudumme nyt itse telttamajoitukseen, kun talot hajooo päältä eikä eläkkeet riitä.
Varmaan sitten maahanmuuttajille rakennetaan hienot omakotitalot meidän teltan viereen.
Maahanmuutajia on jo kuulemma 250 000. On tämä ihan hirveetä, kun ovat noin ahneita.
Minäkin olen vanha. Se on kyllä maahanmuuttajien vika.
Paljon harmia tulee maahanmuuttajista. Tuolla Tallinassa ihmettelin miksi heillä ei ole näitä maaha muuttajia. Tulijoita on kuulema runsaasti. Virolaiset sijoittavat kaikki maahan muuttajat pohjois Virossa olevaan venäläisten rakentamaan varuskuntaan. Paripäivää kuulema viihtyvät sitten ottavat hatkat ja poistuvat Suomeen. Satamassa saa sen verran kerjättyä jotta, laivalippu irtoaa, Sen jälkeen kaikki onkin Suomen puolella pelkää juhlaa. Kortit laitetaan oitis kotomaahan ja pyydetään sukulaisia kylään.
on sus ja hertta vastassa tarjoomassa ...
laki tarkoittaa, että n.s humanitaarinen maahanmuutto tulee lakiin,
ja silloin 60% tulijoista hyväksyään, saa tulla
armaaseen kotomaahamme.
Kun perheet tulevat mukaan, ja kun YHDENKIN perheen elättäminen maksaa meidän €:jamme,
niin me mennään konkurssiin, nytkin jo valkarahalla mennään.
TEHKÄÄ jotain!
morsiimmet pistää hanttiin, ne haluu eksoottista...
Voidaanko me täällä mitään?
Onhan sekin parempi kuin ei mitään.
Ennen oli heti "rasisti", jos suunsa avasi.
Kyllä meitä on kiusattu, suomalaisia.
vuosikymmeniksi suomalaisilta.
Turha puhua 'suomettumisesta' vain suhteessa NL:on.
Kaikkeen on parempi sanoa.
ottakoot kottiisa sit asummaa.
Kävin juuri Porissa valmistelemassa sukulaistaloon tilaa! Hi hii....Pieni kujeilu
sallittakoon.
oli tänään 23.2.09 Aamulehdessä:
"Itävaltalainen maahanmuuttaja Adolf Hitler sai päivälleen 77 vuotta sitten Saksan kansalaisuuden.Saksassa kritisoidaan yhä,että ulkomaalaislaki oli liian löperö."
Kukapa se tietää mimmoisia Hitlereitä tännekkin on tunkemassa. Semmoisesta rähisevästä porukasta kun ollaan tänne tultu muka omia rettelöintejään karkuun.
Laittasivat sitten vaikka meidän armeijaan ja sieltä rauhan turvaajien verkkaiseen tehtävään. Mitä niitä täällä kuntouttaa täällä taas tappelukuntoon. Ei ne enää lähe itellään mihinkään. Huijaavat vaan meijän esiisien perinnöt itelleen.
Kun ajatellaan, että maahanmuuttajia on Suomen kansasta n. 2%, niin ihailla pitää, kuinka he pystyvät viemään leivän suustamme ja hassaamaan esi-isien perinnön samalla kun rähisevät ja rettelöivät ja kuntouttavat itsensä tappelukuntoon.
Miksi emme ota heistä oppia? Noin tarmokkaita ihmisiähän me täällä juuri kaipaamme.
Suomipoika on niin ylipainoinen ja heikkokuntoinen, ettei armeijassa pärjää. Jos tosipaikka tulisi, niin meidän olisi pakko turvautua hyväkuntoisiin maahanmuuttajanuorukaisiin.
turvapaikan saamiseksi. Ja me maksamme omilla euroillamme.
Sosiaalisesti autettavien maahanmuuttajien ylläpito on erittäin kallista.
Heidän integraatioennusteensa on hyvin heikko.
Yksikään yhteiskunta ei ole onnistunut löytämään reseptiä näiden ongelmien ratkaisemiseen.
He ovat paenneet tänne omia rettelöitään.
He eivät muuksi muutu.
Tänään kolme muualta muuttanutta Hesarissa.
Kyllä heillä ainakin on kova halu oppia.
Jokaisessa ryhmässä on erilaisia ihmisiä, niin suomalaisissa kuin ulkomaalaisissakin.
Lapsena tänne tulleet eivät ole "paenneet omia rettelöitään". Heihin pitää toivo asettaa.
Suomalaisia on muuttanut ympäri maailman eri maihin. Tarkoitatko, että he eivät ole kotoutuneet uusiin kotimaihinsa?
Tällä palstalla jotkut pelkäävät mustaa ihonväriä niin paljon, etteivät huomaa, kuinka musta oma sielu on.
niin kuinka usein onkaan ulkomaalaistaustainen esim. raiskaajana.
myönteiset tapaukset. halu oppia olisi suomalaisillakin ylopiilailla, mutta suuri osa jää yliopistojen ulkopuolelle. Ruotsinkielisillä on taas kiintiöt.
sellasii,ruppeet viel pelkäämään.
Samalla neuvon noita edellä kirjoittaneita oman talon omistajii,virolaiset on mm.taitavii rakennusmiehii.Kyllä varmasti soppuun pääsette työpalkoista,ovat viel kaiken lisäks hyväkäytöksisii,eivät retaleha tuol kioskin tai pubin nurkilla humalapäissään,kuten moni suomalainen "heimoveljensä" tekee joutilaisuuksissaan.
Elekeekä hyvät immeiset viel ainaskaa telttoihin muuttako...no...kohtahan on kyl kesä.
No tään verran nyt ohjeita aluks.Että silviisii.
mutta se ohje oli hyvä ettei teltassa täällä tarkene eikä savimajassa.
Työperäistä muuttoa Suomeen ei kukaan ole vastustanut.
Mutta eihän suurin osa tule kuin vetelehtimään
ja rettelöimään,
samaa, mitä kotimaassaankin ovat oppineet tekemään.
naisissakin on vikaa. Pukeutuvat niin säädyttömästi mini mekkoihinkin ettei sitä vierasmaalainen voi ymmärtää muutoin kuin kehoituksena. Omat naiset kun on peittety rätteihin ja riepuihin päästä nilkkoihin asti.
Ei niistä ole minkään puolustajiksi. Karkuunhan ne on lähteneet nuoret miehet ja jättäneet vanhukset ja heikko jalkaiset tapettaviksi. Siinäpä se kunto sitten nähdäänkin potkivat täällä näitä heikko kuntoisia suomi poikia munille ja kusettavat sossua.
Nauravatkin meidän tyhmyydelle.
Tämmöinen pohjoinen rotu pystyy nukkumaan vaikka taivas alla. Onhan tuo nähty. Lumihankeenkin joku juovuspäissään sammunut ja siitäkin selvinnyt.
Jäälinnassakin asutaan pohjosessa jopa siitä maksetaankin.
Ne on nämä värilliset ihmiset jotka on ovat vaan palmun alla loikoilleet ja odotelleet rahaapua ne täällä vilustuu jos hotellin lämmitys reistailee.
Minä olen nyt saanut täältä tarkan tiedon, että ihan jokainen ulkomaalle muuttava muuttuu rajan ylitettyään siinä samassa sossun vakiasiakkaaksi ja siivellä eläjäksi ja vaikka miksi, viepi minulta raukkaeläkeläiseltä kaiken ja minä ihan vanhenen ja kuolen pois, ja se on ULKOMAALAISTEN vika.
Jos suomalainen muuttaa ulkomaille, se on ihan eri asia, kun hän menee sinne työhön. Ulkomailla ei ilmeisesti paikalliset tee työtä, vaan meikäläisten pitää mennä sinne.
Mutta jos tänne tulee joku, niin huudetaan, että se vie meidän työpaikat. Suomalaisia riittää joka paikkaan!
Yksikään ulkomaalainen ei opiskele, ja jos opiskelee, niin se on pelkkää teeskentelyä vaan.
Ja eihan ne pääsisi yliopistoonkan, jolleivat olisi ruottinkielisiä, sillä ruottinkielisillä on kiintiöt.
Enhän minä uskalla ottaa remonttimiehiä mistään, kun olen pienellä eläkkeellä, enkä tiedä edes, missä on lähin sossun luukku.
Sekin on - sanonko? - no en sano.
Mutta kaikki on maahanmuuttajien syytä.
sitten on rakatut viestit ? Onko ne täältäkin poistettu? DD ?
Kelpaako siivoustyö, vahtimestarin paikka, bussikuskin hommat?
Ovatko ulkomaalaiset ohittaneet suomalaispojat pois näiden työpaikkojen jonoista?
Mikseivät lällyt suomipojat pidä puoliaan. Viking Linelläkin ulkomalaiset siellä petaavat sänkyjä. Miksei ole suomalaisia paikalla?
Onko ne bubissa vai sossun jonossa?
Terveyskeskusten lääkärit ovan maahanmuuttajia. Missä ne suomalaiset kandit ovat? Menossa ulkomaille vai?
Suomipojan heikko itsetunto johdattelee hänet
sossuun, kun on merkonomin paperit taskussa,
niin ei siivous tai vahtimestarina olo maita.
Nämä sossun jonossa ja pubeissa olijat ovat juuri näiden 70-vuotiaitten lapsia ja lapsenlapsia, jotka täällä katkerina kirjoittavat rasistisia mielipiteitään.
Fiksut nuoret ostavat matkalipun ja jättävät
katkeruuden ja kateuden vanhuksille.
jättivät naiset ja lapset sinne.
Suomalaiset nuoret miehet puolustivat NL:a vastaan kotia ja isänmaata henkensä uhraten.
On siinä eroa kansoilla.
Tuossa justiin yläpuolella sanotaan, että näiden seitsnkymppisten lapset ja lapsenlapset katkerina karkaavat Suomesta.
Minne?
Maahanmuuttajiahan hekin sitten ovat.
On asenteet muuttuneet?
mustia velttoja rötöstelijöitä
töihin ulkomaille, osaavat valmiiksi sen maan kielen, on asunto, eivät sosiaalitukia mene nauttimaan.valitettavasti sairaanhoitajia päästi Suomi ulkomaille, ei ollut virkoja ja heikot palkat.
velkaa tehdään 30 miljaria ensi hätään. Seuraavien vuosien lisätarvetta ei osata vielä arvioida. Mitä se sitten merkitsee korkojen ja lyhennysyen alettuan. Mahtaa verotus roimasti kiristyä. Ainakin ruuan hinnat nousee. Nykyiset valtion verotulothan eivät nykyisiinkään menoihin riitä.
Tarkoitatkohan että velkaa tarvitaan ensijaisesti työttömien ja maahan tulevien pakolaisten ylläpitoon ja muihin sosiaallisiin tarpeisiin. Eläkkeläisethän tulee toimeen eläkkeillään, jotka on työ aikana kerätty eläke yhtiöihin, joissa ne on järkevästi rahastoitu. Työssä olevathan tulevat toimeen palkoillaan.
"me"
Valtion velka per asukas on tällä hetkellä n. 11.0000 e.
Mökkisi kulma on jo valtakirjallasi takuuna yhteisessä velassa.
Viimekuussa´ oli valtion velka asukasta kohden 11.056,00 euroa.
Se on 11 000 €.
Ruotsiin, niin olisi tarpeeksi hienossa seurassa.
saavat tiedon tuosta uudesta ulkomaalaislaistamme.
On meitä siunattu sitten tosi viisailla päättäjillä.
Afrikassa ilmeisesti ainakin 300-400 tuhatta ihmistä etsii mahdollisuutta asua jossain,siis voimme ajatella,että kaksi Tamperen kokoista kaupungillista ihmisiä poukkuilee sinne tänne.
Niin,ehdotukseni olis tällainen:
Järjestettäsiin näille marisijoille,marmattaville,katkerille,kaltoin kohdelluille telttailuloma Afrikkaan,vois olla Timo Soini vaikka matkaoppaana.
Monilla esi-isiensä mailla asustavilla kun ei ole koskaan kuulemma ollut varaa minnekään matkustaakaan,Pöljää ja Pihtiputaata lukuunottamatta.
Sillä välin voisivat majoittaa lintukotoihinsa vierailijoita muilta mailta.Hyvin varmasti pitäsivät huolta maista ja mannuista.
Käviskös tällanen...
Paasataan laista, jota ei tunnettu ennen eikä jälkeen lakimuutoksen.
Mitäs, jos nyt kertoisit omin sanoin, mitä laki sisältää, että voisimme päivitellä edes samaa asiaa. Nyt emme tiedä mitä vastustamme, mutta periaatteessa kuitenkin yhtenä rintamana seisomme huutamassa EI.
Muuten, valtion velka on yhtä suuri myös sellaisella maahanmuuttajalla, joka on saanut Suomen kansalaisuuden.
tarvis koko valtakunnan väestöä sekoittaa. Eikö kaikki maahantulleet vetelehtijät ja muutin pakolaiset voisi sijoittaa Ahvenanmaalle. Saisivat siellä reuhata keskenään poissa tästä vieraasta kultuurista jossa ei edes pillua saa neuloa umpeen eikä sukuelimiä silpoa, saatikka kurkkuja katkoa verikostoksi iso isälle vituilemisesta.
Voitaisiin sitten vaikka EU;n ruokaapu pudottaa sinne vaikkapa lentokoneesta.
kaupunkilöaisten mielipiteitä asumisestaan.
Kaupunkilaisten keskeisiksi huolenaiheiksi nousivat maahanmuuttajien lisäksi syrjäytyminen, välinpitämättömyys, yhteisöllisyyden puute, katuväkivalta ja sen uhka, joukkoliikenteen turvallisuus ja liikenneturvallisuus.
Miten tässä uskaltaa enää omalla kotikadullakaan iltaisin liikkua
rotat lisääntyneet valtavasti.
Itä-Helsingissä bussipysäkilläkin oli ollut 15 siimahäntää, kertoi Metro-lehti tänään.
Avausviestissä on jo kerrottu se muutos, mikä UUTEEN ulkomaalaisakiin on tulossa.
Vastailetko vain tietämättä mistä on kysymys?
miljardi tähän kylmään ja luotaantyöntävään maahan! Tiedätkö tosiaan paljonko miljardi on?
Luulen, että jos ihmisillä olisi jollainenkin mahdollisuus elää omissa kotimaissaan, ei tänne tulisi kukaan.
Ja jos oletat suomalaisten tilanteen paranevan sillä, että meille ei otettaisi pakolaisia, niin erehdyt. Ei niitä rahoja suunnattaisi sosiaalisiin menoihin vaan aseostoihin. Rautaa rajalle!
Muukalaiset tuovat kaiken riesan? Suomalaisethan ovat niin siistejä, ei koiranpaskoja, ei lasinsirpaleita, ei tyhjiä karkkipusseja, ei pitsalaatikoita.... ei niin mitään. Kaikki tienvierustatkin maaseudulla ovat niin siistejä että! Mitä nyt muutamia sohvanriekaleita ja telkkarinjämiä. Mutta niitähän ei lasketa!
tulee hyökynä niskaasi.
Suomalaisissa on vikoja, niinkuin kaikissa ihmisissä.
Onko mielestäsi jotain hyvääkin?
Minusta on,~ paljonkin.
sekoitatatte pakolaiset ja maahanmuuttajat,pakolaisia teilla on paljon vahemman kuin muissa EU_maissa ja tuskin moni maahanmuuttaja viittii muuttaa noin epaystavalliseen maahan,kylla laman syy on muualla eika maahanmuuttajissa.
Itse olen ollut parikertaa maahanmuuttaja ja vastaanotto oli ystavallinen,olin myos paluumuuttaja koti Suomeen kovin viilea vastaanotto,tyopaikassa kateellisia,aina urkittiin montako inkrimenttia ja palkan suuruutta,minua ei kiinnostanut kenenkaan palkat. Lapset kavivat ja lahtivat samantien pois rasistisesta maasta,vaikka olivatkin jo valmiiksi hyvin koulutettuja.
kuulkaas ny saisitte olla kiitollisia jos joku maahanmuuttaja tulee ja maksaa veroja,suomalaiset nuorethan painuvat ulkomaille leveamman leivan peraan,onnea heille.
Luontaantyöntävänä Suomi todellakin esittäytyy monelle.
Meitä lähtijöitä on paljon, jotka
olemme saaneet lämpimän vastaanoton monessa, vieraassa maassa.
"Vain sorsa lentää pohjoiseen
maahan kylmään, sohjoiseen."
tulevat tummaihoiset lämpimästä tänne?
jotka luulevat heiltä kiitosta saavansa!!
Luulevat, mutta tulevat pettymään raskaimman jälkeen.
maahanmuuttajia ole,osa on rikkaita turisteja mutta ettehan niita eroita kyrailette kiukkuisesti ja haukutte,on onni etteivat tummat turistit ymmarra suomea,kaikkein kamalampia ovat nuo raitsikoissa reissaavat puliukot ja juopot,kahmivat ulkolaisia varsisinkin naisia,en ymmarra miksi juoppojen annetaan kulkea yleisissa kulkuneuvoissa muitten riesana ja kuseskelevat puistoissa,en nahnyt tummaihoisten niin tekevan.
Enpähän tuolla säeparilla ottanut kantaa mihinkään, tulipahan vain mieleeni Juha Watt Vainion sanoitus.
Minä olen sitä mieltä, että Suomeen mahtuu kyllä.
Kun nyt muualta maailmasta tulee myös lama, niin senkin otamme vastaan, halusimme tai ei.
Rajojen takaa tulee paljon muutakin kuin maahanmuuttajia, miksi torjumme ihmiset, mutta emme esim. lasten tekemää halpistavaraa, jota kolmansien maiden tuotantolaitokset syytävät?
Kuulimme juuri, että untuvatäkkiemme höyhenet on revitty elävistä linnuista. Se tuonti kuulemma nyt loppuu, mutta siis vain sen takia, että se nyt on yleisessä tiedossa ja vaikuttaa vähittäismyyntiin.
Me valikoimme sen, mitä ulkomailta otamme vastaan.
Sukututkijana kuitenkin olen havainnut, että monille on hyvin tärkeää löytää esi-isistä joku muualta muuttanut, saksalainen tai Baltian maista kotoisin oleva esi-isä, jonka nimi on vähitellen vain vääntynyt suomalaiseen muotoon. Se minua on aina ihmetyttänyt. Emmekö halua olla suomalaisia?
Kun katselee lasten nimiä, niin voi panna merkille, että ulkomaalaisen kuuloinen nimi on valttia tänä päivänä. Me niin suomalaisuuden puolesta puhuvat ihmiset ristimme lapsemme Sebastianiksi ja Jessicaksi.
Miksi?
on nykyisin Mohamed.
Molemmat nimet mitkä mainitsit, ovat kauniita nimiä.
Jos pelkästään pitäytyisimme suomalaisiin nimiin,johan tulisi suppeaa.
Nyt se auttaa osaltaan kansainvälisyyteen!
Kyllä sinulla
Makriina riittää älyä ,kirjoituksistasi päätellen ymmärtämään.
me teimme kopromissin annoimme lapsille suomalaisen ja synnyinmaansa nimen ja ylpeita ovat suomalaisista nimistaan,tytar Englannissa halusi tyttarelleen nimen Amalia,mina vahan vastustelin,ajattelin pojat kiusaavat Suomessa ja laulavat :Amalia armas jne mutta tyttarestani nimella oli kaunis sointu.
Sisaristani noi ulkomaalaiset nimet olivat niin fiineja,makuja on niin monia.
Mutta mites suu pannaan noittenkanssa, joitten mielestä suomalaiset nimet ovat parhaat suomalaisille lapsille?
on vallinnan ja mielipiteen vapaus,kasva aikuiseksi.
omaan arvoonsa, ei kannata takertua sanoihin, innostuu vaan lisää.
Nimet ovat ihan kauniita, samoin monet ulkomaalaiset ihmisetkin!
Halusin vain sanoa, että olemme ottamassa Suomeen paljon vaikutteita ulkomailta, nimiä myöten, mutta torjumme ihmiset.
Se on ristiriitaista. Hyväksymme kansainvälisyyden kunhan tänne ei tule ulkomaalaisia.
Kuka vain tummempi-ihoinen herättää yhä vain epäluulomme.
Tällaiseen keskusteluketjuun tulisi tuoda muitakin ajatuksen sirpaleita mukaan.
saa tulla,porttikielto muille,oletkos perustamassa klux-kaanin?
oli meillä pohjana.
Siinä ei ihonväri ole kriteerinä.
Taidat nyt vääristellä asiaa.
Lue uudelleen avaus.
että on ollut ulkomaalaisen kanssa suojaamattomassa yhdynnässä.
lempii vain vaaleata,siis onko probleemasi vaalea vai tumma ulkomaalainen?Suomessahan ei HIV ole,suomipojat ovat puhtaita pulmusia hah?
ja Aasia.
olla minäkään kertomatta,sinulla upea nimi tyttärelläsi,painohan on sanottaessa Amália,eikö totta.
Omatkin tyttäreni valitsivat omille tyttärilleen toiseksi nimeksi supisuomalaisen ja toisiksi...Amanda,Aurora ja Anastasia sekä Alexandra.Kauniita ovat ja kansainvälisiä.
nimi on jeesus
Otsikon aiheesta:
Jos ihminen täyttää Geneven sopimuksen pakolaisuuden kriteerit
tai:
jos hänellä on työsopimus, hän on siis tulossa töihin,
silloin tulisi päästää Suomeen.
_____________________________________
Tanska on kiristänyt lainsäädäntöään vuodesta 2002 lähtien
ja pitäytyy kansainvälisten velvotteidensa minimissä,
mutta muutos tuli sielläkin liian myöhään,
he ovat jo ongelmissa.
Suomi on toistamassa kaikki naapurimaiden virheet.
On muistettava, että vain Suomessa jouduttiin sijoittamaan ja auttamaan 400 000 evakkoa tänne
muun väestön kustannuksella.
Olemme historiassamme kokeneet kovia, sodan kauhut geopoliittisen sijaintimme vuoksi.
Olleet puskurina NL:a vastaan.
koteihimme, niin isänmaallisia olimme.
Vaikka isät, veljet olivat rintamalla ja sodan ankeat ja vaikeat olot olivat meillä itsellämme, työtä liian kanssa aivan pienillä lapsillakin.
Mitä saimme jälkeenpäin siitä?
Se onkin jo toinen, pitempi ja vielä raskaampi asia.
Mutta
tuohon ulkomaalaisasiaan, tänne on tullut
mielipiteitä eri laidoilta, ja hyvä niin.
Ihminen tarvitsee toisen ihmisen valaisemaan asiaa uudessa näkökulmassa.
Ettei pyörisi vain omassa kehässään.
Eniten minua henkilökohtaisesti surettaa se,
että monikin on puolustamassa ulkomaalaisten vapaata maihinnousua Suomeen, mutta pitää sen 'nimby'-varauksen.
mutta yhtä lailla muuallakin Suomessa, Savossa, Uudellamaalla, Hämeessä, kaikkialla silloin otettiin vastaan 400 000 evakkoa. Parhaamme teimme kaikkialla.
Eikä ollut 'nimby'-rajoitusta!
Saksalaisia on syytetty nimbyismistä, koska
käänsivät selkänsä ja antoivat holokostin tapahtua.
Samoin monia muita suuria onnettomia tapahtumia,
mitä maailmassa on tapahtunut, on liitetty nimby-
ihmisten aiheuttamiksi.
Onhan se mielipide muiden joukossa tuo etelä-pohjalainen kannanotto.
ilmiö oli voimissaan, evakkoja ei sinne saanut sijoittaa, vaikka periaatteessa olivat niiden sijoittamisen kannattajia.
nimby = not in my yard = ei minun kotiini
Mutta taidat itse olla n i m b y-ihminen
ja olet siis tätä mieltä:
"Ei minun takapihalleni!"
"Not in my back yard!"
Olet vain periaatteessa humaani, hehhee!)))
Se ei kuitenkaan riitä.
Ota perhe omaan kotiisi asumaan vuodeksi tai useammaksi.
Sano vasta sitten mielipiteesi.
Katson olevani humaani, ehkä periaatteessa.
Suuressa kansaivälisessä järjestössä toimiessani
ja maailmaa kiertäessäni takapihani aukeni moneen suuntaan.
Lähimmäisenrakkaudesta voi köyhäkin olla rikas,
mutta ilman lähimmäisenrakkautta voi rikas
olla köyhä.
äläkä nosta itseäsi joka kohdassa esiin. Tämä on sitäpaitsi suomenkielinen foorumi, virheelliset vieraskieliset jostain lainatut lauseesi vain lisäävät naurettavuutta ja falskiutta.
tuo häirikkö.
)))
maihin.
On muistettava, että vain meillä 400 000 evakkoa tulivat mukaan kansamme sisään.
Erilainen kulttuuri on aiheuttanut koventumisen.
on myöskin huomion arvoinen,
varsinkin nyt, kun eläkeikä nousee.
"Ei Suomeenkaan kaikki mahdu".
Kiitos tästä oivalluksestasi. Me täällä kai sitten luultiin, että kaikki Suomeen mahtuvat. Kiitos oikke paljo.
Muuten, kannattaisi ehkä hiukka tarkemmin lukea ne Geneven paperit.
kun ei välähdä.
kissa vie kielen! Niin sananpaukauksessa sanotaan:)
sen vähäisen viedä
saataisiin väännettyä suomalaisten syyksi?
Somalithan ovat joillekin niin pyhitettyjä etteivät somalit VOI merirosvojakaan olla!
Suomalaiset eläkeläiset voitaisiin jollain ajattelulla syyllistää siihenkin, eikö vain?
Rikkaat suomalaiset eläkeläiset merirosvojen apureiksi Punaiselle merelle!
Etsi vaihtelua elämääsi! Älä tyydy sauvakävelyyn ja nettikeskusteluun.
jo ehdotin tuolla toisessa ketjussa telttamajoituksessa,ehki Sahara oiskin sopivin kohde.ja...aah....Timo Soini matkanjohtajana,miten intelligenttiä seuraakin viel.
Perskati....siinä sivussa voisivat jelppiä niitä merirosvojaki.
Sauvat kyl mukaan,ettei kompastu hiekkadyyneihin.
sinisrkka ja odet-amo...
Nää hyväsydämiset muille
vaan ei suomalaisille, ei varsinkkaa eläkemummoille.
pyydän anteeksi,kun rasitan toistamiseen samalla asialla,sehän olikin tässä ketjussa.
Samalla tulee tässä sanotuksi sekin,miten äärettömän vaikea ja vaarallinen laji on huumori.Sitä kun on niin mommeen makkuun,mutta ikävä kyllä joillakin ei sitä makunystyrää oo lainkaan.
kun sat vit... muille. Mutta ei siinä mittää , sinähän olet kävelevä vitsi itsessäis.
miksi olet niin ilkeä minulle.Olenko mahdollisesti loukannut sinua tahtomattamani.
Siinä olet kyllä oikeassa,aikamoinen vitsi olenkin...ja vielä näissä i´issä.
yksi tai kaksi joita olet loukannut, kirjoitat ylipäänsä loukkaavasti kaikkia vähänkin isänmaallisia suomalaisia kohtaan, lisäksi horiset kännissä ettet muista mitä olet laukonut. Minä kirjoitin nyt ensi kertaa tässä ketjussa.
Torjunnan kohteena voi olla kuka tahansa, huomaan minä. Torjutaan jokainen, jolla on pieninkään ilonpilke silmässä. Ei takuulla ole suomalainen!
Maahanmuuttokeskustelussa on vallalla ajatus, että jokainen saa ajatella ja sanoa ihan mitä tahansa, kunhan on samaa mieltä kuin minä.
Hyymöriä ei missään tapauksessa, sillä siitä ei hyvä seuraa.
Joku voisi ajatella, että jotkut keskusteluun osaa ottavat kirjoittelevat kieli poskessa.
Maahanmuutto, rasismi ja sen semmoiset muoti-ilmiöt eivät ole naurun asia. :(
puhuttiin niputtamisesta, vaikka tässäkin ketjussa on maahanpyrkijöitten eri ryhmät
( Geneven pakolaissopimuksen mukaan )
ainakin kolmeen kertaan eritelty
aivan selkeästi.
Ja sitten joku kertoi siellä puolustavansa kaikkia Suomeen pyrkimässä olevia, koska tuntee yhden maahanmuuttajan.
Siis sen perusteella kaikki ovat samanlaisia?
Vähintäänkin kummallista niputtamista!
Yleistykset ovat aina vääriä.
Toisaalta, jos asuu jossaiin syrjäkylällä koko talven, nykyisin kun väki siellä on vähissä,
niin kyllä silloin varmaan alkaa jotain toivoa tapahtuvaksi,
vaikkapa että musta mies tulisi taloon.
Mutta itsekästä on toivoa sitä Turun tai pk-seudun kustannuksella.
on käsityksesi,että joku olisi kertonut kaikki maahanmuuttajat hyväksyvänsä.en missään huomannut tällaista.Sitäpaitsi oman käsitykseni mukaan puhutaan pakolaisten kiintiötulosta.
Samoin ei puhuta vain "mustista",on niitä muitakin ihonvärejä.
Hyvähän,jos tuntee edes yhdenkin,mutta kun nämä melkein hurmokseen saakka pakolaisia vastustavat ovat ehki vain kuvissa nähneet näitä tummempi-ihoisia.Eivät esim.albaanit erotu kovinkaan ylväästä suomalaisrodusta.
Sanoisinpa,että minulla on edes jotain kanttia esittää mielipiteitäni nimenomaan pakolaisista,kun olen useamman vuoden ajan tuntenut heitä kymmenittäin ja laskenpa tässä,että kuutta eri kansallisuutta.
Ilmoitan vielä,etten ainuttakaan Afrikasta tullutta tunne,olen vain näihin em.ihmisiin tutustunut niinkuin yleensä ihmisiin tutustutaan,on mukava tavata niin silloin tavataan.
unohdin libyalaisen,hän on maahanmuuttaja ja ollut naimisissa suomalaisen kanssa parikymmentä vuotta.Vielä mainitsen,että tuntemistani "ulkomaan ihmisistä" hyvin moni on työssä,maksaa veroja,puhuu suomea,lapset käyvät suomalaista koulua jne.
Ulkomaalaiseksi en laske virolaista ystävääni,jonka olenkin tuntenut peräti lähemmä kahdeksan vuotta.
yläasteelta näiden maahanmuuttaneiden opetuksesta,
s i i t ä, mitä s e O N.
Hyvä sinun on puhua.
Suomalaisella opettajalla ei ole enää ihmisoikeuksia omassa maassaankaan.
Missä muussa ammatissa voidaan työntekoa työmaalla estää ja häiritä kaikin mahdollisin tavoin.
Sinä, Susmorsian, et tiijjä mistää mittää!
.
näitä kuvauksia lukea,koska tiedän varsin hyvin millaista on opettajan työ oltuani lähes 30 vuotta itse sekä tarkkailuluokan (erityisluokkia nykyisin)että useamman vieraan kielen opettajana.
Ei ole aikaisemmin ollut syytä kertoilla,mutta nyt mainitsen siitä,jotta huomaat erehtyneesi.
Kaikki ei todellakaan ole aina sitä,miltä näyttää,vai mitä....
ennen kuin otat selvää?
Sellaista tapaa sanotaan ennakkoluuloiseksi.
Niin raukka oon, etten voi rekattua nimmariani tässä paljastaa. Mutta erityisope evp. oon miekii, ja kanssasi taas niiiiiin samaa mieltä. Oon kuule aistinut tään sama-ammattisuuden jo aiemmin.
Kyllä ero-vuodet tuovat näkemystä puseroon, se on aivan vissi asia. Sinä ponjaat, mitä ero-vuosilla tässä yhteydessä meinaan. PÄRJÄÄ sinä, urhean viisas nainen!
muut?
Kuulehan, sus ei kyllä itse itseään kehu. Noin tietenkin suomalainen tyyppinainen luulee, koska suomalainen tyyppinainen ei toista juuri kehuskele. Luulee siis nytkin kehua itsekehuksi.
Tämähän se just on rekkaamattoman nimimerkin puute. Luullaan jos mitä jos kenestäkin, joka puskasta puhuu.
Susmorsian ON elävä, itsensä ja ylipäätään ihmisen oloinen ihminen. Siis hyvä ihminen, jossa on särmää mihin tarttua. Ympäripyöreät jutustelijat eivät hänestä tietenkään tykkää.
ettei sinua epäiillä susmorsiimmeksi.
ja sitten voinkin unohtaa sinut.
Tiedätkös,en sääli sinua yhtään,aikuinen ihminen,koska olet niitä,jotka eivät ole viitsineet itsensä eteen,kehittymiseensä mitään tehdä.En edes vaivaudu miettimään motiivejasi näihin vihan purkauksiin.
Olen ihmisiä auttanut koko elämäni ja autan edelleen voimieni ja kykyjeni mukaan,sinua en auta.Se on kuuleppa ihmisen luonteessa,synnynnäistä,ei niistä tee luetteloa eikä edes huomaa tehneensä,jälkeenpäin huomaa kyllä ihmetellessään,kuinka onkin jaksanut,mistä niitä voimia riittänyt.Pahat teot huomaa,jos on jotensakin "normaali" ihminen.Sellaisestakaan et ilmeisesti ymmärrä yhtään mitään.
Katsos...et sinä sanoillasi mahda minulle mitään,tässä olen.
Kateus ja katkeruus ovat pahimpia asioita elämässä,sellainen tuhoaa ihmisen täysin.
En mieti sinua sen enempää,etkä sinä pysty vaikuttamaan minuun millään lailla.Jos olisimme kasvokkain,sinä luikkisit pakoon raukkamaisuudessasi.
En yleensäkään pidä tyhmyydestä...henkisestä laiskuudesta.
LUKISIT OTSIKON ENNEN KUIN KIRJOITTELET.
sinulla aina viimeinen suunvuoro,kiusaat toisia kun et saa tarpeeksi huomiota.Et uskalla tulla esiin,oot kateellinen maahanmuuttajien huomiosta.
Susmorsian on ihana ihminen.
Heillä rassukoilla mieli menee pahaksi, elleivät kaikki ole sitä mieltä kuin hekin.
Minä pidän suomalaisista yleensä, lapsista,
naisista, miehistä, nuorista, vanhoista...
Iloista kevätajan alkua kaikille!
)))))))))))DDDDDDD)))))))))))))
Kuvaus Myllypuron yläasteelta on itse lehdessä paremmin kuin täällä netissä.
Kuvaus vetamättömästä isosta miehestä, jota opettajan pitäisi jaksaa innostaa oppimaan
päivästä toiseen
muiden oppilaiden samanaikaisesti vaatiessa omaa osaansa opettajastaan.
Mutta keskustelu sen jälkeen pitäisi vielä lukea.
Nyt en kuitenkaan ehdi, sillä on lähtö syntymäpäiväkutsuille.
Hyville kirjoittajille kiitokset :) ja
onnea sekä iloa tähän sunnuntaihin!
Suomen Kuvalehdessa
Oppilaat ovat hyvin eritasoisia,minusta lukutaidottomat eriluokkaan ja heille pitaisi nopeasti opettaa lukutaito ja suomen kieli, kulttuuri ja tavat.
Muille suomen kielen lisaopetusta riippuen oppilaan tasosta ehka iltaluokissa,mita nopeammin oppilaat oppivat suomen kielen sen parempi
Pitaisi kannustaa vanhempia ja oppilaita esittamaan mielipiteensa,keskustellen probleemat selvitetaan.
ja tietysti kielitaito on sen edellytyksenä.
Täytyy toivoa voimia opettajille,
varmaan niitä tarvitaan.
Suomen kieli, kulttuuri ja tavat, uskoisin myös
niiden kiinnostavan uusia suomalaisia.
Niinhän sitä itsekin muissa kulttuureissa oleskellessaan jo
etukäteen ottaa selvää kaikesta,
mikä liittyy kohteeseen.
tekniikalla, jonka me hallitsemme.
Rakentaminen lämpimään ilmastoon on edullisempaa.
Kaikille parasta niin.
Hauki on kala, hauki on kala, hauki on kala, voi kun tää on vaikeeta, hauki on kala....
"Minä väitän, että hauki on kala."
"Et voi olla tosissasi."
vertaa.