miten mennä ankkurihississä laudalla?(:

minä vaan

oon lautaillu jo monta kautta mutta mulla töppää aina ankkurihissiin meneminen.. kyllä mä siinä joskus pysyn mutta mua nolottaa jos kaadun ja kaikki nauraa..): oisko mitään neuvoja siihen?? ja ankkurin ottaminen on myös tosi vaikeeta!!! se joko osuu aina päähän tai kaadun jos yritän ottaa sitä ja kukaan ei ole antamassa sitä mulle... minkälaiset hissit ylläksellä? sinne ois tarkotus mennä huomenna(: ja hermostuttaako teitä jos ootte ite jo osaavia laskijoita ja joku kaatuilee hississä ja hidastelee?? KIITOS JOS VASTAATTE!! JA EI TURHIA KOMMENTTEJA(:

13

10951

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voihan nenä

      LOL oot kyl yks toope :)

    • Ddor-

      Ei näin! Ei kannata ajatella että kun kaadut niin muut nauraa ja sitten nolottaa! Ensinnäkin, siitä ei pidä välittää jos joku nauraa moiselle asialle. Siinä ei ole mitään naurun aihetta, koska ovathan kaikki kokeneemmatkin olleet joskus aloittelijoita.

      Ankkurin ottamista et tule oppimaan millään muulla keinolla kuin harjoittelemalla. Ei se loppujen lopuksi ole ollenkaan vaikeaa kunhan sen aluksi oppii. Rohkeasti vain kokeilemaan. Muista hississä mennessäsi että et yritä pitää lautaa turhan jäykkänä, vaan annat sen olla rennosti ja jos se vähän heiluu siinä, anna sen heilua. Kaadut jos yrität pistää vastaan.

      Ei, ei itseäni ainakaan hermostuta millään tavalla jos joku kaatuilee. Yleensä jos joku yrittää ottaa itse hissiä eikä sitä osaa, niin hissimies tulee paikalle. Jos taas ei tule, se ei ole laskijan vika vaan hissimiehen.

    • .....

      Ite olin vk:lla 2 ylläksellä ja siellä on gondoli ja sompahissejä, mutta pääasiassa kuitenkin ankkurihissejä.
      Se hissin ottaminen ei loppujenlopuksi ole vaikeaa. Kukaan ei naura sulle. Ja tyhmiä ovat jos nauraa! Jokainen on joskus alottanut laskettelun eikä se aina ole kovin helppoa. En usko että maailmassa olis ketään, joka EI olis kaatunu kertaakaan.
      Sitäpaitsi ite olin tänään lautailemassa ja kaaduin hississä vaikka olen lautaillu nyt 8 vuotta. Ja tänää menin ekan kerran elämässäni laudalla sellasesta isommasta hyppyristä. Ekat kerrat kaatusin AINA alastulossa, mutta sitten alkoi sujua.
      Jos tuntuu vaikeelta se hississä oleminen ja jos pelottaa että kaatuessa jää hissiin kiinni, niin pidä sitä siinä takana, ikäänkuin olisit suksilla. Kun se alkaa sujua, voi sen yrittää laittaa siihen haarojen väliin.
      Toivottavasti tästä oli edes jotain apua! (:

    • treep

      Sanonpahan minä :)
      Siis hissi jalkojen väliin ja tasapaino pysyy paremmin ku jossain perhanan somppahississä.. :) Siis ite tykkään eniten ankkurihissistä. Useissa paikoissa on hissityyppi auttamassa. Olet valmiina ja napaat sen hissin. Älä panikoi! Emmä välitä siitä jos joku kaatuilee ku itekin oon aikoinaan kaatuillut.. Älä hermoile, lauta suorassa äläkä ajattele että olisit hississä :)

    • treep

      Joskerta laskettelemaan olet menossa, etkä hississä taho pysyä niin toki voit kävellä mäet ylös kuin itsekin joskus vuosia sitten ku en hississä pysynyt :DD

      • Anonyymi

        Hyvä idea


    • lautailija-

      "rentona vaan" sano mun lautailuopettaja kun opettelin hissiin menoa :)kun tuon oivalsin, alkoi nousut sujua hyvin!! olin itse ylläksellä viimeviikon ja siellä oli kyllä hyvin hissimiehiä auttamassa niiden ankkureiden kanssa. muista vaan hississä pitää paino etujalalla (koko jalkapohjalla) ja yrittää pitää kroppa rentona: jos on jäykkänä tasapaino menee varmasti kun lauta alkaa heilua myötäilessään nousuladun uria. rentous on siis avainsana! jos nousu ei tahdo sujua, pääsee gondolilla ylläsvuoren puolelta hyvin myös useimpiin rinteisiin!
      Oikein hauskaa reissua sinulle! :)

    • muistamuista

      naurajille kantsii haistattaa paskat ja näyttää kesoo :D

    • nobo

      nämä auttoivat ainakin minua kiitos

    • Hiukan avuton

      Tiedän, ettei muiden avaamiin keskusteluihin saisi laittaa uusia kysymyksiä, mutta kysyn nyt kuitenkin.

      Osaako joku selittää, että miten ankkurihissiin pitäisi mennä laudan kanssa? Pitääkö ottaa jalkojen väliin vai nojata jotenkin siihen? Kun itse olen vasta aloittanut lautailun ja käyttänyt vain "tatti hissejä" :D.

      Eikä naurajista pidä välittää. Ihan tuoretta kokemusta on kaatumisesta :). Välillä menin hissillä hyvinkin puoleen väliin matkaa ja sitten olinkin takamuksellani. Eihän siinä voi kuin nauraa itselleen naurajien mukana :D. Ei pidä hävetä omia virheitään, joista voi sitten myöhemmin olla iloinen oppimisen kannalta.

    • skyfallier

      No ei mulle kukaa mitää sanonu ku en aluks saanu sitä ankkuria ja sit ku sain pääsin hyvi puoleen väliin mut sit jotenki jalka luiskahti siitä siteestä ja muksis vaa eikä kukaa nauranu ees sillon ku se hissi rupes raahaamaa mua....koska kaikki lautailijat tietää mite vaikeeta se on. Mun mielestä ois helpompi jos ois suksikaveri siin vieres tasapainottamassa sitä ankkuria. Ja ite harjottelen sillee et laitan sen kapulan takajalan taakse et ei haittaa vaikka kaatuu. Uuestaa ja uuestaa kyl se sit onnistuu joskus!

    • kuikkel

      Just niinkun kaikki on sanonu, kannattaa pysyä rentona. Kylki menosuuntaan päin, takakäsi vapaana kyljellä. Jos yrittää laittaa painoo sille ankkurille (niinkun mä tyhmänä tein aikoinaan ku harjottelin) niin ihan varmasti kaatuu. muistaa vaan pitää jalat suht suorina niin hyvin menee.

    • harjoittelia

      Itsekkään en osaa vaikka olen harjoittellut tosi paljon..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3564
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1961
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1309
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      134
      1176
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      100
      1063
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      107
      1020
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      68
      991
    8. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      974
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      955
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      866
    Aihe