hiihtoloma. Opettaja kun olen, niin sain tosiaan lomailla.
Kävin aika paljon hiihtämässä läheisillä kallioilla. Harrastan umpihankihiihtoa metsissä. Alkuviikosta näin metson soidinjälkiä: kukot olivat tepastelleet edestakaisin ja laahailleet siipiiään. Näin myös ilveksen jäljet, aivan tuoreet. Luulen että itse hätistin sen tiehensä.
Aika hienoja havaintoja täällä keskisellä Uudellamaalla. Jäi hyvä mieli.
Toivottavasti teilläkin on mukava talviloma, tai tulee olemaan, kellä se on vielä edessä.
Kävin aika paljon hiihtämässä läheisillä kallioilla. Harrastan umpihankihiihtoa metsissä. Alkuviikosta näin metson soidinjälkiä: kukot olivat tepastelleet edestakaisin ja laahailleet siipiiään. Näin myös ilveksen jäljet, aivan tuoreet. Luulen että itse hätistin sen tiehensä.
Aika hienoja havaintoja täällä keskisellä Uudellamaalla. Jäi hyvä mieli.
Toivottavasti teilläkin on mukava talviloma, tai tulee olemaan, kellä se on vielä edessä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Lomalla! Rakas mieheni täyttää 60 v. Ei me mitään isoja juhlia pidetä mutta lapset ja lastenlapset tulee käymään. Ja itse teemme parin päivän lomareissun, ihan kahdestaan.Niin siitä hiihtämisestä! Öhöm... miten sen nyt sanoisi, en ole vieläkään suksia jalkaani saanut. Mieli tekisi hiihtämään mutta mutta, olen kai niin saamaton. Itse tykkään hiihdellä tuolla järven jäällä. Sielläkin näkee eläinten jälkiä. Monesti jänis mennä lompsottelee jäätä pitkin. Lupaan käydä ainakin kerran lomani aikana hiihtämässä.Oikein antoisia hiihtoretkijä sinulle ja aurinkoisia lomapäiviä!
on hiihtokelit kortilla. Tänä talvena kun saatiin lunta vähän enemmän, mulle tuli oikein himo päästä suksille. Mulla on HongKongista ostetut 20 euron vanhat mäystinsukset :-) Ei niillä ihmisten laduille voi oikein mennäkään, latu pilaantuu. Mutta omia latuja niillä on hyvä hiihdellä umpiseen. Se on ollut tämän talven mukavin asia, omien latujen rakentelu.
Eikö ole hassua? Mihin tarkoitukseen sukset on alun alkaen tehty? No suksiet oli sitä varten että niillä pääsi talvella liikkumaan, hangessa! Nyt nämä uudet sukset on niin kapeita ettei niillä pääse umpihangessa mihinkään. Pitää olla viimeisen päälle koneella höylätyt ladut että voi hiihtää.
Hienoa että teilläkin siellä on lunta. Eikä mikään ihme että suksille tekee mieli. Meillä täällä Oulunläänissä on lunta yli puoli metriä ja pakkaspäiviä ihan niinkuin talvella kuuluukin.
Hiihtele sinä vaan niillä oikeilla suksilla, niin moni muukin tekisi jos jostain vielä sellaiset saisi!
Hyviä hiihtokelejä!
... että minäki kiukuttelen, jos ei tuu lunta, että pääsis hiihtämänn. Vaikka siellä metsässä voi ihan hyvin kävelläkin :-) Mutta ei se kelpaa. Pitää päästä ladulle, vaikka lumi paikoin hädin tuskin peittää varvikon...
Pääsiäisenä vasta on lomani, ja toivottavasti Lapissa on silloin vielä murtsi ladut kunnossa.., mäkkeen en mäne enää, en siksi etten pärjäisi, mutta siellä on liikaa ihmisiä..muallaiselle :)..
Samat sanat, pitkästä aikaa moniin vuosiin huomasin miten hienoa on hiihdellä. Nimenomaan kaikessa rauhassa ja umpihankeen, kun tänä vuonna ei ole liikaa lunta. Eläinten jälkiä on valtavasti, minä olen nähnyt useita kertoja kauriita. On vaikuttava kokemus nähdä villieläin luonnossa.
nähnyt kuin jälkiä. Alkutalvesta sain katsella yhtä metsoa. Muuten vain jälkiä olen tutkiskellut. Saattaa olla että puuskutan niin pahasti hiihtäessäni että kuulevat ja kaikkoavat hyvissä ajoin pois tieltä.
Mökille luomaan lunta, rankamettään, halkoja naputtelemaan, yksi portti pitäisi hitsata, pari kattovalaisinta laittaa jne.
Periaatteessa työleirikomennus. Toki näkeehän sitä vanhoja kavereita ja aivan varmasti tulee juopoteltua.
Minua kun ei saa sauvakävelemään eikä punttisalille, koska olen hetero, mökillä saa sitä paljon puhuttua hyötyliikuntaa.
Hain muutama vuosi sitten kierrätyskeskuskesta laskettelusukset. Pitäisi rakentaa kelkka puitten kiskomiseksi metästä liiterille. Umpihangessa kun ei kovin montaa rankaa saa tunnissa raahattua kantamalla.
Jälkiä ei oikein kiinnostaisi nähdä. Metsästäjien mukaan paikkakunnalla liikkuu koirasusilauma, joessa, muutaman kymmenenmetrin päässä mökistä. Ja minä kun olen ikäni nähnyt painajaisia susista.
Ei muuten, mutta koirat ovat vaarattomia yleensä, eivätkä sudetkaan juuri käy ihmisen kimppuun. Mutta villikoirasusilauma kuulostaa kammottavalta. Eivät pelkää ihmistä ja ovat laumametsästäjiä, Hyi helevetti, ei oo ees haulikkoa.
En oikein tiedä, milloin varsinaisesti tullut lomailtua. Vissiin pian parikymmentä vuotta sitten, kun ei vielä ollut mökkiä. Toissa vuonna oli tarkoitus lähteä pikaisesti Norjaan ajelemaan. Sattui yllättävä rakennustekninen propleemi. Ei muuta kuin pankkiin velkaa hakemaan ja sahalle puutavaraa ostamaan.
Tuleville lomille onkin sitten tiedossa yksi katon tekeminen, sillan lankkujen vaihto, savusaunan pystyyn tunkkaaminen ja harvennushakkuutakin pitäisi tehdä sekä laitella jätevesiasiat laillisille malleille, siinä samassapa se putkireminttikin tulee tehtyä...
Minä kyllä oikeastikin tykkään puuhastella kaikenlaista, eikä kaupungissa oikein pysty edes autoaan korjailemaan parkkipaikalla. Siis tavallaan oikeinkin mukava hommailla jotain "oikeaa". Mutta kun se on puolipakollista, ei aina niin kivaa. Viime kesänäkään ei nkäynyt edes perhoa heittämässä, vaikka joessa on taimenta ja harria, ja sitten tietenkin joku neropatti on istuttanut kirjolohta. Ei oikein kerinnyt, toisekseen, en ikinä muista kirkolta ostaa kalastuslupaa kotikoskeeni. Niin, kylällä on kalastuksenvalvoja, ei tunneta entuudestaa. Eikä kiinnosta tutustua salakalassa ollessaan.
En omista hiihtosuksia, menee pulkkailuksi. Pitää kiskoa kamat pulkalla mökille, että voi sitten rauhassa pari päivää lapioida kujaa auki. Silta ei nykyisellään kestä traktoria lingon kanssa.
Pitääkin muistaa roudata täältä tuo vanha kaasugrilli mökille. Siis sitä ajat sitten suunniteltua kesäkeittiötä varten....
Mutta kyllä lomailu on hieno asia.
=DW=
on hieno asia. Kukapa sitä maata viitsisikään. Mutta tuota vartenhan kesämökit alunperin on hankittu: saa puuhailla ja eleskellä luonnon helmassa.
Itse olen ollut myös tuon hyötyliikunnan kannalla. Mulla oli ennen oma talo ja siinä toteutui kuvailemasi kaltainen hyötyliikunnan kehä. Ei ollut mökkiä tarvis, kun kaiken tuon sai puuhastella kotona, metsän laidassa, järven rannalla.
Hmm... Se on outo se haave maalla puuhastelusta. Minäkin olisin niin mieluusti kalastanut, maalle kun muutin. No kalastelinnhan minä, mutta sitä joutui rajoittamaan oikein tietoisesti. Ei se vielä mitään, että hyvää remonttiaikaa paloi järvellä hukkaan, mutta jos saalista tuli, niin se oli paha: kalastukseen käytetty aika tuplaantui saaliin käsitelyn vuoksi. Ei semmosesta elämisestä mitään tule, nurkat kaatuu. Pakko pitää pyydykset rannalla välillä.
Tämä nykyinen on myös ok-talo, mutta vuokralla. Ei tarvitse itse kovin paljon tehdä. Ensi kesälomaksi on kyllä luvassa liiterin rakentamista vuokraisänän kanssa. Tämä on outo talo, kun tässä ei oo mitään liiteriä: kaikki täytyy säilyttää sisällä.
Täytyy sanoa että tämä on aika kivaa: mulla on kaikki ok-talon edut,mutta ei juurikaan haittoja. Olen suunnitellut ostaa vielä oman talon, mutta olen ruvennut tuumailemaan ettei se ehkä ole kovin fiksu veto. Nyt on aikaa hiihdellä ja hoitaa puutarhaa: vettä tässä ei oo lähellä, joten kalastaminen on out.
Antoisia hetkiä sinulle raikkaassa talviluonnossa.
Hyötyliikunta on minullekin sitä parasta. Samalla kun kunto lisääntyy, syntyy jotakin valmista josta saa mielen iloa ja mielenkiintoa. Ja mikä onkaan ihanampaa kuin rojahtaa väsyneenä lepäämään sen jälkeen kun on saanut jotain kunnollista aikaan. Nykyään teen kaikenmoisia siivous- ja pihatöitä hyvin mielelläni, kun olen hoksannut että se on kuin olisi kuntosalilla mutta paljon innostavampaa.
Toisaalta kävely tai hiihto välillä tuottaa sopivasti rentoutta.
Ja minähän en ole edes koskaan ollut tippaakaan urheilullinen!
urheilullisuutta käsitteenä. Ei siinä oikeasti mitään vikaa ole. Mulle se on tuonunt mieleen kuitenkin erilaisia tylsiä asioita: pakkotreenejä, maalitonta juoksemista, askelmittareita jne. Myönnän olevani asenteellinen.
Liikunnallinen on paljon parempi sana mulle. Sen sisällä voi tehdä enemmän asioita. Klapin teko on muodotunut mulle rakkaaksi toiminnaksi. Nyt en siitä pääse nauttimaan. Mulla oli tapana hakea polttopuut itse metsäsytä, hakkuujätteestä. Pilkoin ne käsin klapeiksi lähemmäs 15 kuutiota joka kesä. Kauhia urakka, mutta se oli jotenkin hypnoottista ja veri veti aina metsään tai rankapinolle. Hyvin jaksan heilua tuntitolkulla kirves kourassa, mutta ajatuskin kuntosalista uuvuttaa minut sohvanpohjalle haukkomaan henkeä.