Sygate personal firewall

Poistin täällä olleiden ohjeiden mukaan ZA:n,jonka päivitys jumitti koneen ja asensin tämän Sygaten mutta mutta eipäs toimineetkaan yhteydet nettiin enää!Onkohan siinä joitain rukseja päällä tai ottamatta pois vai eikö se yksinkertaisesti toimi XP:n ja F-securen kanssa?
6649
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

vilaseppa setuksiin uudestaan. tämä on jo kolmas saman yhdistelmän ja ongelman kanssa apiniva ja toistaiseksi kaikilta on vika löytynyt asetuksista

Äänestä

Sygate näyttää olevan kovin sekava susi.
Ensitöikseen se hävittää suosikit valikosta.
Päästää läpi vaikka on mukamas blokattu.

Tämä uusi ZA toimii hienosti ja kone on tiivis kuin puteli, voi käydä koklaamassa Symantecilla.
Ainakaan meikän XP:lla ei ole mitään jumituksia.

Äänestä
  • Lopeta turha löpinä ja allaoleva kirjoitus.
    Siinä löytyy de factoo ZA:sta.

    Sygate is better ja easy to use.

    Äänestä

Poista palomuurin kontrolli päältä laittamalla ikonista Allow All
Jos internet toimii, niin Sygate se on.

Muuten se on tuon kinkkisen ZA:n poistosta tullut ongelma.
Tarkista Sygaten Applications kohdasta, että et ole blokannut vahingossa selainta, sähköpostiohjelmaa jne.

Tuo ZA on niin kinkkinen ohjelma, että sen poistoon tarvittaneen rekisterieditointeja. Siksi kai nuo ZA:n käyttäjät niin uskollisia ohjelmalle tuntuvat olevat, se kun ei poistu helposti. Poistaa se kuitenkin täytyy ennen Sygatea.
Kokeile nyt kuitenkin ensin poistaa SPF ja sitten asentaa uudelleen vastaten kaikkeen Yes.
F-Securen palomuuri ei tietenkään saa myöskään olla päällä, jos sinulla sellainen on

Äänestä
  • puuttua rekistereihin, kyllä ZA poistuu täysin käytöstä kun sen uninstalloi.
    Ne rekisterimerkinnät jotka jää, ei vaikuta mitään, eli on turha alkaa sotkemaan rekisteriä.
    Jos joku tökkii, kuten se Sg, siitä pääsee eroon XP:ssa plauttamalla järjestelmän sitä edeltäneeseen tilaan. Tietysti sama pätee myös ZA:an. Se on helpoin keino. Ongelmia syntyy kun saman alan sovemia on useita käynnissä, myös F-secure ei tykkää kaikista yhdistelmistä.

    Äänestä

Jotenkin muistan, että vikasietotilan ja rekisterieditorin kautta pitäisi poistaa seuraavat:

VSDATA95 ja
VSDATANT

Asiantuntijat, oliko näin?

Itselläni sama ongelma taannoin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Orkki kirjoitti:

Poistin täällä olleiden ohjeiden mukaan ZA:n,jonka päivitys jumitti koneen ja asensin tämän Sygaten mutta mutta eipäs toimineetkaan yhteydet nettiin enää!Onkohan siinä joitain rukseja päällä tai ottamatta pois vai eikö se yksinkertaisesti toimi XP:n ja F-securen kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu