Gradu alkaa valmistua ja tiivistelmä pitää jättää sekä suomeksi, että englanniksi. Onko englanninkielistä tiivistelmää sallittua teettää esim esim yksityisellä kielenkääntötoimistolla, vai määritelläänkö jossain että sekin pitää osata tehdä itse tai korkeintaan jollain tarkistuttaen?
Tiivistelmä englanniksi
7
4435
Vastaukset
- ..............................
Kuka sen sais koskaan tietää, jos teetät sen tiivistelmän jossain muualla?
- yleensä
On jopa toivottavaa, että englanninkielisen tiivistelmän on kirjoittanut - tai ainakin tarkastanut - joku sellainen, joka kieltä osaa. Paras valinta kielentarkastajaksi on englantia äidinkielenään puhuva, joka vielä ymmärtää asiankin.
Joka tapauksessa kirjoittaja vastaa siitä, että asia ja ammattitermit tulevat oikein. Tästä on on syytä huolehtia etenkin tapauksessa, jossa kielentarkastaja ei ole alan asiantuntija.
- sitten käännetään vasta
Tiivistelmän on oltava sinun tekstiäsi. Kysy ohjaajaltasi selkokielellä, mitä mieltä sen käännättämisestä ollaan, jottei tule myöhemmin itku. Parasta olisi tietysti kirjoittaa tiivistelmä englanniksikin itse ja antaa kielentarkistus ammattilaiselle.
Käännöstoimistolle ei kannata antaa gradua tiivistettäväksi, koska hommaan menisi valtavasti aikaa, asiantuntemusta ja vaivaa - siis rahaa. Et liene budjetoinut mokomaan muutamaa sataa euroa.- kuin..
muutaman kympin. Kannattaa kysyä tarjouksia muutamalta toimistolta, niin löytyy halvin. Toiset ihan suoraan mainostavatkin gradujen/opinnäytteiden tiivistelmien kääntöjä.
- Luepa tarkemmin
kuin.. kirjoitti:
muutaman kympin. Kannattaa kysyä tarjouksia muutamalta toimistolta, niin löytyy halvin. Toiset ihan suoraan mainostavatkin gradujen/opinnäytteiden tiivistelmien kääntöjä.
Tiivistelmä on lyhyt ja napakka teksti, jonka kääntäminen ei hirveitä maksa. Aloittaja kuitenkin kysyi myös tiivistelmän TEETTÄMISESTÄ ulkopuolisella. Jos ulkopuolinen lukee gradun muutaman kerran alkajaisiksi ja ryhtyy sitten tekemään siitä tiivistelmää, graduilija saa kyllä varata sen maksamiseen muutaman kuukauden opintotuen.
- eräs toinen
Luepa tarkemmin kirjoitti:
Tiivistelmä on lyhyt ja napakka teksti, jonka kääntäminen ei hirveitä maksa. Aloittaja kuitenkin kysyi myös tiivistelmän TEETTÄMISESTÄ ulkopuolisella. Jos ulkopuolinen lukee gradun muutaman kerran alkajaisiksi ja ryhtyy sitten tekemään siitä tiivistelmää, graduilija saa kyllä varata sen maksamiseen muutaman kuukauden opintotuen.
Siis kysyjähän kysyy nimenomaan englanninkielisen tiivistelmän teettämisestä. Eli tarkoittaa käytännössä, että suomenkielinen on tehty jo ja englanninkielinen teetetään sen pohjalta.
- Luepa tarkemmin
eräs toinen kirjoitti:
Siis kysyjähän kysyy nimenomaan englanninkielisen tiivistelmän teettämisestä. Eli tarkoittaa käytännössä, että suomenkielinen on tehty jo ja englanninkielinen teetetään sen pohjalta.
Onko tiivistelmän teettäminen ja tiivistelmän kääntäminen mielestäsi sama asia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2686658Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2236229Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai385643Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1514978Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi303785Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1953719Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1313445Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan43133HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok333133Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja3322785