lamasta huolimatta.
Tämä on todettu myös arvovaltaisten AY-johtajien suulla.
Siitäjohtuen myös ruoka suhteessa halpenee palkansaajalle.
Tämä on todettu myös arvovaltaisten AY-johtajien suulla.
Siitäjohtuen myös ruoka suhteessa halpenee palkansaajalle.
Vastaukset 10
Vanhimmat
entäpä lomautetut ja työttömät,jotka maksavat päivärahoistaan korkeampaa veroa,kuin palkansaajat ansiotuloistaan.Pienellä palkalla kun on tehnyt töitä ja juuri ja juuri tullut toimeen,ei se ansiosidonnainen riitä perheen elättämiseen ja lasten harrastuksiin,vaatteisiin ym. Ja miksi työntekijää rangaistaan,jos työnantaja lomauttaa. seitsemän päivän omavastuuaika on ihan p-stä.
on tainnu olla mtk:n suu ei kenenkään muun joten valetta ja raakaa ,maajussien alkutuotanto noussu suhteessa palkkoihin 40% joten jälessä palkansaaja on, kaikkisen pystyy laskeen omasta pussista,.,.,
Palkansaajien ostovoima kasvaa samalla kun palkansaajien määrä vähenee... Yksinkertaista.
En oikein usko tuohon, että ruoka suhteessakaan halpenee edes palkansaajille muista puhumattakaan.
Tällä hetkellä ainakin kaupat nostavat hintoja sen kuin ehtivät. Voivathan ne sitten myöhemmin tiputella niitä taas ja hakea siten hakea sympatiaa puolelleen.
lamasta huolimatta.
Tämä on todettu myös arvovaltaisten MTK-johtajien suulla.
Siitä johtuen myös ruoka kallistuu palkansaajille räjähdysmäisesti.
Et voi olla tosissasi, tämän täytyy olla joku provo.
Kerropa ne arvovaltaiset MTK-johtajien nimet jotka ovat sulle tuollaista väittäneet. Tosi asia on se,että ruuan kallistumiseen vaikuttaa palkkojen korotukset ja hinnoissa yleensäkin suurin kuluerä on palkat.
palkat on pienemmät kuin esim. Saksassa ja Ranskassa ja silti täällä on selvästi kalliimpi ruoka kuin kyseisissä maissa, senkin jälkeen vaikka vero olisi sama, siis kuka vetää välistä.
on keskimäärin samat kuin Euroopassa joten joku vetää välistä
teollisuus ja kauppa, sillä Suomessa ei toimi kilpailu kaupan ja elintarviketeollisuuden osalta ollenkaan.
johtajat on niin sanoneet, ja koska?
Anna tulla vastaus, ei sullakaan ole oikeutta valehdella joka asiaa, vaikka patologinen valehtelija oletkin.
porukkaa paikalla tänään.