urosbeaglen

kastrointi

Onko jollain kokemusta miten urosbeaglen luonne voi muuttua kun se kastroidaan?
Meillä koira on kyllä seurakoirana, mutta mieheni pelkää että jos se leikataan voi siitä hävitä monia sen ihania luonteenpiirteitä, esim nuuhkuttaminen ja energisyys.
Minä taas haluaisin että koira olisi helpommin hallittavissa kun pian pitää lähteä vauvanvaunujen kanssa ulos lenkille. Nyt se viuhtoo hajujen perässä joka suuntaan.

3

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • micel

      Koiran luonne muuttuu totaalisesti.

      Siitä tulee laiska, se menettää kiinnostusensa kaikeen.

      Se lihoo ja menettää energisyytensä.

      Parempi lopettaa. kuin mennä silpomaan

      • kauhea teko

        Lähistöni kaksi seksanpaimenkoiraurosta kastroitiin jonkin aikaa sitten, ja kamalasti kävi! Niiden luonne muuttui kastroinnin jälkeen heti aggressiiviseksi ja ärhäkäksi, vaikka aiemmin ne olivat hyvin ystävällisiä.


    • hajuhommiin

      Ainoa mitä seuraa urosbeaglen leikkaamisesta on ihan valtava LIHOMINEN!
      Saatte puntarin kanssa laskea grammalleen miten paljon ruokaa sille annatte, siitä tulee ihan hirveä pullapitko.
      Käytös tuskin muuttuu miksikään, sillä tietääkseni kastrointi vaikuttaa seksuaaliviettiin eikä hajuaistiin!
      Ja mitä omaa kastroimatonta uros beaglekoiraa on seurannut, niin narttukoirien hajuja haistellessaan liikkuu vähiten,
      se pysähtyy nuolemaan niitä ja siinä tuskin lastenvaunut kaatuvat. Pääasia varmaan olisi että opetat sen olemaan vetämättä, käytät sitä lastenvaunujen kanssa vain lyhyillä lenkeillä.
      Ja käytösongelmat esimerkiksi vetäminen ja tottelemattomuus ei myöskään korjaannu leikkaamalla vaan esimerkiksi jääkaudella tms. johtajuuden palautus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      63
      4878
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      28
      3686
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      22
      3330
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      78
      2285
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1889
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1551
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1512
    8. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1403
    9. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      313
      1401
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1300
    Aihe