miehellä työtä noin 40 tuntia kuukaudessa.ja ansio nettona noin 4-500ekk.
huollettavia 2 lasta.yllättäin huomasin että kelan laskuri antaa tietoa että saisi päivässä jotain työttömyys korvaustakin.onko näin tosiaan?
en muista antoiko summa jotain 16epvä.
korvausta ei kuitenkaan ymmärtääkseni lasketa 30 päivää kuukaudessa?ja meneekö silloin verona isot verot kun palkasta menee veroa?
huollettavia 2 lasta.yllättäin huomasin että kelan laskuri antaa tietoa että saisi päivässä jotain työttömyys korvaustakin.onko näin tosiaan?
en muista antoiko summa jotain 16epvä.
korvausta ei kuitenkaan ymmärtääkseni lasketa 30 päivää kuukaudessa?ja meneekö silloin verona isot verot kun palkasta menee veroa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eikö miehes ole työkkärissä hakijana ollenkaan? Onko hän opiskelija, jolloin ei työttömyyskorvausta voikaan saada vai miksi ei ole ilmottautunut?
Jos on osa-aikatöissä, ja palkka on pieni, voi hakea soviteltua työttömyyskorvausta. Maksajana kela tai oma työttömyyskassa (jos kuuluu kassaan ja on oikeus ansiosidonnaiseen).
Työkkäriin ilmottautumaan, mukaa työsopimus, josta näkyy työsuhteen alkupäivä ja työn laatu (osa-aikainen). Sitten hakemus kelalle, mukaan tilinauha, josta laskevat maksettavan päivärahan jos sitä jää.
Työttömyyskorvausta maksetaan 5 päivältä viikossa, ei viikonlopuilta.
Joka euro kannattaa hakea, jos siihen on mahdollisuus.
Veroja maksetaan korvauksesta enemmän kuin palkasta, koska korvauksissa ei ole vähennyksiä esim. tulonhankkimisvähennys kuten palkkarahoissa. Verokortti kelaa varten joko erikseen verotoimistosta haettuna taikka sitten verottavat kelalla automaattisesti 20 - 22 prosenttia, en muista tarkkaan. Verotoimistossa voivat laskea prosentin etuutta varten tarkemmin kun käy pyytämässä.
Samoin tietty noin pienen palkan vero kannattaa tarkistaa, että ei tule turhaa maksettua liikaa, vaikka korjaantuhan nuo kuitenkin lopullisessa verotuksessa vuoden viivellä.
Kirjoitat ihan asiaa, mutta yhteen kohtaan tarttuisin.
''Veroja maksetaan korvauksesta enemmän kuin palkasta, koska korvauksissa ei ole vähennyksiä esim. tulonhankkimisvähennys kuten palkkarahoissa.''
Jos on töissä vähänkään, niin silloin kannattaa hankkia muutosverokortti verovirastosta, sillä työssäolo vähentää veronpidätystä myös työttömyyskorvauksen osalta.