on alkanut olmestymään kylpyhuoneeseen ja keittiössäkin niitä vilistää, ne ovat näitä pieniä ja mustia "sokerimuurahaisia".
Kuulin kaveriltani että jos rakenteissa on kosteutta niin muurahaiset tulisi siksi paikalle, onko asianlaita näin?
Asumme rivitalossa vuokralla ja asunnot on muutenkin aika heikolla pidolla isännöitsijän puolesta, vettäkin on pariinkertaan tullut katon läpi.
Eli kertokaapas joku asiasta enemmän tietävä, olisiko niin että jossain olisi reilusti kosteutta kun ei aiemmin ole vielä ollut muurahaisia siällä.
Pääsisi pistämään isännöitsijän remonttiin, joka on todella välinpitämätön.
Pikaisia vastauksia asian tiimoilta kaivataan.
Kuulin kaveriltani että jos rakenteissa on kosteutta niin muurahaiset tulisi siksi paikalle, onko asianlaita näin?
Asumme rivitalossa vuokralla ja asunnot on muutenkin aika heikolla pidolla isännöitsijän puolesta, vettäkin on pariinkertaan tullut katon läpi.
Eli kertokaapas joku asiasta enemmän tietävä, olisiko niin että jossain olisi reilusti kosteutta kun ei aiemmin ole vielä ollut muurahaisia siällä.
Pääsisi pistämään isännöitsijän remonttiin, joka on todella välinpitämätön.
Pikaisia vastauksia asian tiimoilta kaivataan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä niitä piruja on ihan kunnossakin olevissa kämpissä, niin uusissa kuin vanhoissakin. Se vaan jos niitä näin keskitalvellakin on riesana, tarkoittaa, että pesä on rakenteissa.
Hankalia hävitettäviä, mutta onneksi melko harmittomia.
Sokerimuurahaiset eivät vaadi mitään kosteusvaurioita. Niitä tulee sisälle, koska pesä on rakenteissa ja ne lähtevät tietenkin etsimään ruokaa sisätiloista kun ulkona on pakkasta.
Osta muurahaishävitteitä ja käytä niitä. Toki jos ongelma jatkuu ja pahenee, voi isännöitsijää pyytää tekemään myös kovempia "häätötoimia".
Onko nuo vesivahingot korjattu asianmukaisesti ? Onko eristeet kuivattu tai vaihdettu ? Onko kattovuotojen syyt korjattu? Vesikattovuodoissa on sekin riski, että vedet valuvat väliseiniin ja aiheuttavat homekasvustoa. Kyllähän muurahaiset viihtyy paremmin, jos on kosteusvaurioita. Missäpäin Suomea on vielä noin tarmotonta menoa ?
Saman jutun olen minäkin kuullut, ja toden totta, meillä muurahaiset paljastivat kosteusvaurion! Asumme kellarillisessa omakotitalossa ja jo kesällä meillä oli joitakin yksittäisiä mustia muurahaisia,mutta niitä nyt on hyvin usein omakotitalossa. Mutta muutama viikko sitten niiden määrä lisääntyi selvästi.
Kerran sitten saunasta tullessa aloimme mieheni kanssa katsomaan tarkemmin, että mistä päin ne tarkalleen tulee, kun muistin työkaverini viime kesänä todenneen, että muurahaiset tietävät kosteutta. Niitä tuli sankoin joukoin pesukoneen luota, jolloin mieheni veti koneen pois paikaltaa, ja niin siellä vaan oli seinän ala-osa ihan homeessa, jemmassa koneen sivustalla!
Se ainut putken pää, joka meillä on jätetty seinän sisään, oli vuotanut (muut on niin, että vesi ei pääse rakenteisiin, vaan tulee näkyville, jos olisi vuotoa). Joku tiiviste tms. oli lähtenyt paikaltaa silloin, kun putket on uusittu. Onneksi vaurio oli paljon vähäisempi kuin mitä päälle päin näytti, ja asia on jo hoidossa. Eli ilman näitä vauriota paljastavia muurahaisia vaurio olisi päässyt etenemään ties mihin asti, ja vaikka kuinka pahaksi! Jonkun verran yksittäisiä muurahaisia on edelleen, niin kuin on aina, mutta niitä suuria joukkoja ei ole enää näkynyt. Että tällainen tapaus.
Tämän siitä saa, kun ei oikolue kirjoituksiaan, eli hieman on kielioppivirheinen ja sekava tuo alku, pahoittelen ; )
Missä päin mahdatte asua? Ettei vaan olisi sama taloyhtiö kyseessä, kun kuulostaa kovin tutulle tuo kertomuksesi muurahaisia ja välinpitämätöntä isännöitsijää myöten.
Meillä on kosteutta kylppärin muovimaton alla ja isännöitsijä on sitä mieltä, että muovimaton voi korjata ilman, että sitä avataan ja kuivatetaan.