liikkuminen ja shoppailu Istanbulissa

maaliskuussa ke-la

Mikä olisi paras ja helpoin vaihtoehto julkisiin kulkuneuvoihin (metro, bussit, ratikat, laivat. Miten toimii ja paljonko maksaa Akbil lippu? Voiko sitä käyttää 2 henkilöä? Onko olemassa jotain vyöhykkeitä, eli kuinka kauas näillä eri lipuilla pääsee vai uskaltaako mennä niin pitkälle kuin metrolinjaa riittää. Käykö liput myös aasianpuolella? Lipputarve on kahdelle aikuiselle 3 päivää.

Entä shoppailu. Emme haikaile design-vaatteita, enemmänkin ihan tavallisia käyttövaatteita niin aikuisille kuin teini-ikäisille, college-huppareita, lippiksiä, T-paitoja yms. feikki-merkkivaatteita.. Onko tietoa, paljonko tällaisista kannattaa maksaa ja olisiko Grand Bazaar oikea paikka tai saisiko ostokset tehtyä jossain helpommin ilman tinkimistä. Ongelmana on myös, että olemme XL-kokoa, eli ihan mitkään rimpulat ei päälle mahdu..

Nahka-tavarat; laukut, reput, vyöt, sormikkaat olisi myös ostoslistalla. Mieli tekisi myös nahkatakkeja, mutta mikä olisi oikea paikka takkien ostamiseen? Mikä olisi n. hinta takeille?

Jos haluamme käydä yhdessä isossa ostoskeskuksessa, mitä ehdottaisit? Löytyykö joku Taksimin pohjoispuolelta metroradan varrelta. Asumme Pera/Beyoglu alueella.

5

3102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zeynep1

      Akbilin saa Taksim aukiolta parin liiran panttia vastaan ja sita voi kayttaa samaan aikaan useampi henkilo. Kysy joltakin paikalliselta missa "akbil satis noktasi" on (siis Akbilin myyntipiste). Se on postin ja McDonaldsin lahella, ei Istiklalilla vaan Cumhuriyet Caddesin suunnalla.

      Vyohykkeita ei ole, jokainen matka maksaa sen saman 1,30 tai 1,40 tl. Akbil kay kaikkialla Istanbulissa paitsi dolmus-joukkotakseissa. Niissa maksetaan kolikoilla suoraa kuskille.

      Hyva ostospaikka on Cevahir Sislin metropysakin ylapuolella. Metrosta pois jaatyasi seuraa kyltteja Cevahiriin. Myos Metro City Leventissa on OK ja Istinye Park Istinyessa.

      Grand Bazaarissa ei myyda kayttovaatteita vaan matkamuistoja, nahkatakkeja, tyynyja, kultaa jne. Missaan muualla kuin Basaarissa ei tarvitse tinkia. Normaaleissa ostareissa on kiinteat hinnat niinkuin normaaleissa ostareissa on 99% maailman maista. Turkki ei ole mikaan poikkeus - tuo "tinkimishopotys" perustuu ihan turistirysiin, Istanbul taas on 16 miljoonan asukkaan arkinen kaupunki, jossa eletaan ihan normaalia elamaa kuten Helsingissakin. Mitas siita tulisi jos 16 miljoonaa joutuisi paivittaisessa elamassaan tinkimaan kaikesta?!? Helpoin tapa tinkia on yksinkertaisesti kysya hinta ja sitten teeskennella lahtevansa pois. Myyja takuulla kysyy paljonko itse tarjoasit, ja jos sanot 1/3 hanen hinnastaan, saat takin varmasti 50% -60%:lla alkuperaisesta hinnasta.

      Beyoglu on hyva paikka majoittua.

      • Asunto Uskudarissa

        Hei Zeynep tai joku muu,
        kerrotteko vielä, käykö tuo Akbil Aasian puolelle menevillä lautoilla,
        vai pitääkö niihin maksaa erimaksu?
        Vuokrattiin asunto Uskudarin puolelta toukokuulle, ja varmaan päivittäin kuljetaan lautalla yli salmen.


      • Zeynep1
        Asunto Uskudarissa kirjoitti:

        Hei Zeynep tai joku muu,
        kerrotteko vielä, käykö tuo Akbil Aasian puolelle menevillä lautoilla,
        vai pitääkö niihin maksaa erimaksu?
        Vuokrattiin asunto Uskudarin puolelta toukokuulle, ja varmaan päivittäin kuljetaan lautalla yli salmen.

        Kuten sanoin, akbil kay koko istanbulin alueella kaikissa kulkuneuvoissa. Uskudar on Istanbulissa, ja akbil kay myos sinne menevilla lautoilla.

        Turha naista asioista on huolehtia etukateen Suomesta kasin, lauttoja kulkee joka 5 minuutti salmen toiselle puolelle ja busseja sita enemmankin. Manskiltakin paasee Itikseen suht vaivatta saannollisesti.


      • 2 aikuista

        Hei Zeynep1,
        Kiitos asiallisesta vastauksestasi. Olemme suht paljon matkustaneet, mutta jostain kumman syystä nyt tämä Istanbulin matka tuntuu kovin eksoottiselta ja erilaiselta.. Ensi viikolla meillä on lento sinne. Varmasti antoisa matka tulossa.


      • ilovethesun
        2 aikuista kirjoitti:

        Hei Zeynep1,
        Kiitos asiallisesta vastauksestasi. Olemme suht paljon matkustaneet, mutta jostain kumman syystä nyt tämä Istanbulin matka tuntuu kovin eksoottiselta ja erilaiselta.. Ensi viikolla meillä on lento sinne. Varmasti antoisa matka tulossa.

        Olimme tammi-helmikuun vaihteessa mieheni kanssa viisi päivää Istanbulissa ja ihastuimme kaupunkiin ikihyviksi! Mekin aioimme ensin ostaa sen akbilin, mutta kun lentomme oli Istanbulissa illalla ja emme lentoasemalta löytäneet akbilkioskia ja kun huomasimme kuinka helppoa niitä kertajetoneita oli ostaa pysäkeiltä niin emme sitten akbilia ostaneetkaan. Hintaero olisi ollut muistaakseni 10 kurusta (kurusia?) matkalta, joka ei ole oikein mitään muutaman päivän ajalla.
        Kaiken kaikkiaan joukkoliikenne toimi meidän mielestämme tosi sujuvasti ja koska meidän hotellimme oli siellä paheksutussa :) vanhassakaupungissa oli matka lentoasemalta hotellille ja taas poislähtiessä lentsikalle tosi simppeli ja edullinen siirtymä. Samoin ratikka ja tünel olivat kovassa käytössä. Ainoastaan lauttoja emme kokeilleet kun meidän matkamme aikana oli melko kolea ja tuulinen sää ja minä tulen yleensä helposti pahoinvoivaksi merellä. Jäipähän koko Aasian puolinen Istanbul odottamaan sitä seuraavaa matkaa, jonka aivan satavarmasti teemme, kenties ensi syyskesällä. Näyttää olevan hyviä lentotarjouksia kaiken aikaa.
        Ja shoppailusta vielä, me emme siitä osaa sanoa, kun kaikki päivät hujahtivat historian jalanjäljissä, paitsi että kun mies kävi kuvailemassa Galatan tornista niin minä läpyttelin Istiklal-kadun päästä päähän ja ostelin perheen teineille talvialennuksista just prikulleen samantyylisiä nuorisovaatteita kuin täällä meilläkin. Ihana reissu!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      191
      12682
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      51
      6646
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      146
      5554
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      85
      4644
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4592
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      61
      4141
    7. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    8. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      3861
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3852
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      90
      3595
    Aihe