Gallup: IVF-saalis?

Hei

olen ekassa IVF-hoidossa ja haluaisin "suhteuttaa" mikä on hyvä/normaali tulos hoidosta, sillä mulla on kovin ristiriitaiset fiilikset omasta tuloksesta. Miten paljon teillä muilla on kehittynyt munasoluja, niistä hedelmöittynyt & lähtenyt jakautumaan niin hyvin että päästy siirtoon/pakastukseen?
Omalla kohdalla ko. lukemat:
soluja 17
hedelmöittyi 11
hyvin jakautuneita 6 (joista 1 "top"-alkio)

Mulla on ikää 29 v ja lapsettomuuden syynä endometrioosi. Pohdinkin sen vaikutusta IVF-saaliiseen...
101446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kerättyjä 26 kpl joista 13 hedelmöityi IVF ja ICSI menetelmillä. 1 top alkio, joka siirrettiin mutta meni heti kesken. Pakkasessa odottelee 12 hyvälaatuista alkiota. Onneksi saatiin pakkaseen noin monta, sillä punktio oli todella kivulias. Lääkäri sanoi että mulla oli jotain kiinnikkeitä joiden ohi oli hankala päästä.

Äänestä

soluja 17
hedelmöittyi 12
jakaantui 12 (1 heikko)
siirrettiin 3 (2 hyvää ja se 1 heikko), pakkaseen 9

ikää 39 (kohta 40), lapsettomuuden syy tukkeutuneet munajohtimet.

Äänestä

ivf-hoidossa viime vuonna:
soluja 8
hedelmöittyi 6
kaksi kuoli kahden päivän seurannassa
1 top-alkio siirrettiin ja sain lapsen!
3 alkiota vielä pakkasessa, joista yksi top, omaan olkeensa pakastettuna, ja kaksi ei-niin-hyvin-jakautunutta, jotka pakastettiin yhteiseen olkeen.

Ikää 29, oli selittämätön lapsettomuus.

Äänestä

Moi, meiltä saatiin 30 solua ja näistä 16 hedelmöittyi. Näistä 16 pakkaseen siis pääsi 15, kun yksi siirrettiin. Pakastus tapahtui heti keräystä seuraavana päivänä, joten eivät ehtineet vielä jakautumaan ennen pakastusta. Ekan pas:n jälkeen pakkasessa vielä 11. Piti nimittäin ekaa passia varten sulattaa 4, joista vain yksi lähti jakautumaan. Meille ei ole kerrottu mitään noista "laatuluokista". Mulla pco ja ovuloimattomuus pääsyynä. Ikää on 30v. Itse olisin toivonut, että olisi voitu seurata vähän pidemmälle jakautumista ennen pakastusta, kun nyt vaikuttaa että jakautuvien osuus on tosi heikko. Saattoivat siirtää silloin ivf:ssäkin sellaisen, joka ei edes lähtenyt jakautumaan - kuka tietää, kun siirto oli jo keräystä seuraavana päivänä (viikonloppu oli tuloillaan).

Äänestä

Saatiin 15 munasolua
Näistä 13 oli kypsiä
Hedelmöittyi 11
Kaikki lähtivät jakautumaan
1 siirrettiin
10 pakkaseen kahden alkion oljissa
Ei tulosta

1. PAS
sulatettiin 2
parempi siirrettiin -> nega

2. PAS
sulatettiin 2
parempi siirrettiin -> nega

3. PAS
sulatettiin 2
molemmat siirrettiin -> piinailen yhä

Meillä siis selviävät tosi hyvin sulatuksesta, mutta ei vaan tärppää :(

Äänestä

Meille tehty 1 ivf icsi: 10 rakkulaa, joista 7 solua. 5 hedelmöittyi ja 2 jakautui "oikein", muut roskikseen. Siirrettiin nuo 2, joista toinen 1. luokkainen ja toinen melko hyvä. Nyt odotellaan kaksosia, rv 7 3. Ólin suruissani aluksi saamastamme saaliista, mutta näköjään tällaisellakin saaliilla voi raskaus, tai kaksoisraskauskin, alkaa.

Äänestä
  • punktiosta 14 munasolua. 5 ei lahtenyt hedelmoittymaan. Jaljella olevista 9sta lopulta vain 2 kelvollista. Molemmat siirrettiin. Ei mitaan pakkaseen.

    Äänestä

Meillä yritystä kohta neljä vuotta. Molemmat yli 30 v. ja miehellä heikot simpat.

Ekalla kerralla "saalis" 30 munasolua, joista 11 hedelmöityi ICSI:lla. Pitkän plastokystiviljelyn jälkeen siirrettäväksi jäi vain kaksi hyvää alkoita, joista ei tulosta/pakastettavaa.

Tokalla kerralla oli "vain" kahdeksan solua, joista ISCI:lla hedelmöityi kuusi. Lyhyen viljelyn jälkeen siirrettäväksi jäi taas vain kaksi II-luokan (seitsemänsoluista) alkiota, joista ei tulosta/ei pakastettavaa.

Eilen olin kolmannessa punktiossa, jonka jälkeen lievä hyperstimulaatio, kuten ensimmäiselläkin kerralla. Saatiin 22 solua, joista taas menossa pitkä plastokystiviljely. Loppu jää nähtäväksi. On tämä rankkaa, mutta toivosta en luovu. Nyt ollaan julkisella puolella, joten seuraavat yritykset sitten yksityisellä. ;)

Tsemppiä ja voimia kaikille!!!

Äänestä

Mulla on todella sekavat fiilikset, enkä tiedä mitä oikein ajattelisin.

Soluja saatiin 12
hedelmöittyi ivf icsi 6
yksi hyvä alkio siirrettiin, eikä mitään jäänyt pakkaseen

Olin jotenkin äärettömän pettynyt. Pitäisi olla onnellinen, että tuli tuo yksi hyvä joka siirrettiin. Silti pelkään tulosta ja kun ei ole mitään pakastettuna...

Äänestä

Itsellä pco ja toinen munasarja poistettu. Ensimmäisellä IVF hoidossa soluja 4, hedelmöityi 4 -> kolme pakastettiin ja yksi nukkuu yöunia tuolla pinnasängyssä. Solut jakautuivat hyvin. Lääkäri ei aluksi antanut paljon toivoa kun vain neljä mutta oli sitten ihmeissään kun tulos oli niin hyvä. Takana ennen IVF 3 inseminaatiota ja viimeisestä inseminaatiosta onnistui, mutta kohdunulkopuolinen jolloin jouduttiin munasarja poistamaankun oli kiinnittynyt sinne.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


1.ivf kirjoitti:

Hei

olen ekassa IVF-hoidossa ja haluaisin "suhteuttaa" mikä on hyvä/normaali tulos hoidosta, sillä mulla on kovin ristiriitaiset fiilikset omasta tuloksesta. Miten paljon teillä muilla on kehittynyt munasoluja, niistä hedelmöittynyt & lähtenyt jakautumaan niin hyvin että päästy siirtoon/pakastukseen?
Omalla kohdalla ko. lukemat:
soluja 17
hedelmöittyi 11
hyvin jakautuneita 6 (joista 1 "top"-alkio)

Mulla on ikää 29 v ja lapsettomuuden syynä endometrioosi. Pohdinkin sen vaikutusta IVF-saaliiseen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu