Eli itsellä Break-Laguna -96:n katsastuksessa huomasivat, että vaikka on avaimet paikallaan 0-asennossa (asennot 0, 1, 2 ja start), niin rattilukko menee välillä päälle. Ja luonnollisesti hylsy tuli.
Kokeilin myös toisella avaimella ja voitelemalla avaimen ja rämppäämällä lukkoa mutta sama homma.
Tuleeko hirveän kalliiksi korjauttaa vika merkkihuollossa vai kannattaako yrittää lukkopesän vaihtoa itse?
Lagunan virtalukko
2
759
Vastaukset
- lagupepe
Sivu 183 ignition switch.
http://www.madau.net/laguna/eng/lag1/MR307LAGUNA8.PDF - rellunpippana
Jos haluat säästää satasia, niin vaihda itse. Viime kesänä vaihdoin Lagunan virtalukon. Maksoi tarvikkeena 50 €. Merkkiliikkeessä 200€. Oli aika helppo vaihtaa. Muovit vaan irti lukon ympäriltä. Sitten on lukkopesän alapuolella pari kiinnitysnastaa, mitkä voi painaa ylös kun avain on käännetty radio-päälle-asentoon. Tai jossain asennossa ne saa meisselillä painettua...
Muista ottaa akun kaapelit irti ensin.
Tulee se lukko sitten ihan vetämällä irti. Luonollisesti avain vaihtuu, kun ostaa tarvikkeena, mutta eipä tuo 2-avainjärjestelmä ole paljon haitannut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843232
- 751291
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1771220Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103971Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43849
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78835Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124825- 95817